Begonya naziktir. Bir o kadar da mutevazi. Dayanıklıdır da. Hemen terk etmez sahibini. Her evin, her bahçenin ‘olmazsa olmaz’ı, kış günlerinin bile  evdeki ‘neşeyle çiçek veren’ bitkisidir begonya.

Begonya bakımı için bilmeniz gerekenler:

-          Begonyalar küçük köklü çiçekler olduğu için önce küçük saksılara ekmeniz öneriliyor. Kökleri geliştikçe saksı değişimi yapın. Tek begonya değil de 3-4 begonya ekecekseniz uzun saksıları deneyebilirsiniz.

 

-          Özellikle sabah güneşinden hoşlanır, suyu sever fakat yine de sularken yaprakları ıslatmamanız öneriliyor.

-          Doğrudan güneş ışığı istemez ama tam çiçeklenme zamanlarında günde 2-3 saat direkt güneş ışığına da hayır demez.

-          Rüzgardan da hoşlanmaz. Hava akımının olduğu yerlerde tutmayın begonyalarınızı. Bir de herhangi bir kumaş ya da kendinden olmayan başka bir çiçekle çok temas etmesin.

-          Kış aylarında aşırı soğuktan korunmak ister. Kış aylarında 15 derecenin altında bırakılmamalıdır. Diğer aylarda sıcaklık önemli bir etken değildir her sıcaklıkta yetişir.

-          Kış aylarında az sulanması gerek; yabancı kaynaklara göre haftada 1-2, Türk kaynaklara göre gün aşırı… Seçim sizin. Yaz aylarında ise verilen suyun artırılması gerek; o konuda hemfikir otoriteler. Bu arada su toprağın her tarafına ulaştırılmalıymış. 

-          Bu güzel çiçeği çoğaltmak isteyeceğiniz kesin! Begonyanın çoğaltılması için en uygun zaman nisan ayıymış.