Kim demiş gölgede çiçek açmaz diye? Gölge seven çiçekler olduğu gibi hatta sadece gölgede açan çiçekler bile var. Bu, şu anlama geliyor; bahçenizin güneş almayan yerlerinde de çiçek yetiştirebilir, evinizin güneş almayan odalarında da çiçeklerinizi sergileyebilirsiniz.

Çiçek bakmak zor iştir, evet. Güneşini, suyunu, kuruluğunu, nemini ayarlamak lazım. En büyük dertlerden biri ise çiçeğin güneş görmesidir. ‘Evin neresine koysak da güneş görse’ sorusu her yeni çiçek için sorulur. Bir de işin bol güneş – az güneş kısmı var.

Güneş görmek çiçekler için can alıcı unsurlardan hatta olmazsa olmazlardan biridir ama bazı çiçekler hafif gölge sever; bazıları da sadece gölgede açar, gölgede coşar.

İşte gölgede açan ve gölgede de yaşayabilen 10 çiçek:

1. Helleborus orientalis, diğer adıyla Noel çiçeği ya da Çöpleme çiçeği

Çok yıllık, 35-45 cm boyunda, Ocak ve Mart ayları arasında açan bir bitkidir. Genelde beyaz ve bordo renklerde olurlar. Noel çiçeğinin gölgede açma özelliğinin yanı sıra özellikle akşamüstü güneşinden korunması tavsiye ediliyor. Kendisi bir de kalkerli, killi-kumlu ve humusça zengin, drenajı iyi toprakları tercih eder.

2. Alev çiçeği familyasından gelen Wild blue phlox


 

Bahar aylarının ortalarında 20-25 cm kadar uzayabilen ve uçlarında eflatun ve beyaz çiçekler açan Wild blue phlox, gölgeyi sevmenin yanı sıra nemli toprak tercih eder. Bu çiçekte gölgenin orta derece bir gölge olduğundan emin olun. Yoğun ve sürekli gölgeler pek işinize yaramayabilir. Ayrıca kolay yayılabilen bir çiçektir, bilginize…

3. Astilbe, nam-ı diğer Yalancı Keçi Sakalı

30 cm’e kadar yükselebilen sapı ile pembe, açık eflatun, beyaz ve kırmızı çiçeklerini ilkbaharın sonrlarında veya yazın başlarında açar. Genellikle grup halinde yaşamayı seven bir çiçektir. Zengin ve nemli toprak sever. Karanlık diyebileceğiniz kadar aşırı gölgeden hoşlanır.

4. Columbine çiçeği – Türkçedeki adı ile Hasekiküpesi


 

 

Mayıs ve Haziran aylarında renkli çiçekleri ile gösteri yapan bu çiçek hafif gölge, nemli ve iyi drenajlı toprak sever.

5. Primrose – Çuha çiçeği

Baharın en favori çiçeklerindendir. Birçok renkte ve boyda olabilir. Nemli toprak ve gölge bu çiçeğin de en sevdiği şeylerin arasında gelir.

6. Atlas çiçeği – Epiphyllum


 

Kaktüsgillerden olan bu çiçek 5 metreye kadar uzayabiliyor. Salon ve balkonlarda saksı içerisinde yetiştirilen türlerin boyları 30-90 cm arasında değişiyor. Atlas çiçeği de hafif gölgeyi tercih ediyor.

7. Bleeding Heart, Türkçede Kanayan kalpler ya da ağlayan kalpler olarak da biliniyor


 

Dünyadaki en güzel çiçeklerden biri sayılan ve hafif gölgeyi seven bu çiçeklerin bazı türleri ise aşırı gölge ister. Genel özellikleri ise aynı; toprağı hiçbir zaman tamamen kurumamalı, uzun süre fazla ıslak da olmamalı.

8. Zambak – Lilly

Zambakların birçoğu evde gölgeli alanlarda yetiştirilebiliyor. Bizdeki adıyla Mis Zambağı olan Lilium candidum, Lilium canadensis ve Güngüzeli (nam-ı diğer Hemerocallis) tam gölge alanlarda da gayet rahat yaşarken kaplam zambağı yani hafif ışıklı gölgeleri seviyor.

9.Yıldızpatı familyasından Aster divaricatus, diğer adıyla Wood Aster


 

Diğer güneş seven akrabalarının aksine Wood Aster tipi Yıldızpatı çiçeği, gölgede coşan çiçeklerden. Gölge seven çiçeklerin çiçek vermeyi durdurduğu yaz sonlarında başlar çiçeklerini göstermeye.

10.Cezayir Menekşesi – Periwinkle

Şarkılara konu olmuş bu çiçek de gölge sevenlerden. Hatta aşırı gölgede bile yaşayabiliyor. ‘Bile’si fazla, gölgede daha iyi yaşıyor aslında. Zengin ve nemli topraklarda hızlı ve çok iyi gelişme gösteriyor.