Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Alkolmetreler

Bira, şarap ve likör gibi farklı alkollü içkileri evde üretmek, giderek popülerleşen hobiler arasında yer alır. Siz de yeni lezzetler denemek ya da kendi yaptığınız içecekleri keyifle tüketmek için alkol üretimini hobi olarak seçebilirsiniz. Eczacı, laboratuvar çalışanı ya da parfüm üreticisi de olabilirsiniz. Bu durumda, en az orta hassaslığa sahip bir alkolmetreye ihtiyaç duyacaksınız.

Alkolmetre Çeşitleri Nelerdir?

Alkolmetre, bir sıvının içerisindeki alkol yüzdesini ölçmenize ya da hesaplamanıza yardımcı olan bir ekipmandır. Klasik bir alkolmetre, görünüm olarak termometrelere oldukça benzer. Bir ucunda sıvı içerisinde dik durmasına yardımcı bir ağırlık bulunan ekipman, su ve alkolün farklı yoğunluğa sahip olmasını kullanarak alkol yüzdesinin doğruya en yakın şekilde ölçer. Diğer taraftan, kullanımı çok daha pratik olan dijital alkolmetreler de bulunur. Alkollü içecek üretimi için tasarlanan dijital modelleri, genellikle profesyoneller tercih eder. Fakat amatör kullanıcılar için üretilmiş sade ve kullanışlı dijital modellere de ulaşabilirsiniz. Evde kullanacaklar için üretilen dijital modellerden birini edinebilir, alkol yüzdesinin yanı sıra alkol ve su oranı gibi pek çok bilgiye birkaç tuşa dokunarak erişebilirsiniz. Alkol yüzdesi üstünden karmaşık hesaplamalar yapmanıza gerek kalmadan ihtiyaç duyduğunuz verileri elde edebilirsiniz.

Nefesten alkol promil ölçümü yapan cihazlar da alkolmetre çeşitleri arasında kabul edilir. Karayolları Trafik Kanunu’nun izin verdiği alkol sınırını aşmadığınıza emin olarak direksiyon başına geçmek için tercih edebileceğiniz cihazı ile sürüş güvenliğinizi koruyabilirsiniz.

Alkolmetre Seçimi Nasıl Yapılır?

Alkol ölçümü yapan ya da ölçüme yardımcı olan tüm ekipman ya da cihazlar kabaca alkolmetre olarak isimlendirilir. Fakat, bu tip bir isimlendirme esasında yanlıştır. Bir hidrometre türü olan alkolmetre, su ile karışmış halde bulunan alkolün oranını tayin etmeniz için tasarlanır. Bu nedenle, alkolmetre aslında damıtılmış ya da distile içkilerdeki alkol oranını belirlemenizi sağlar. Bira ya da şarap gibi fermente ya da içerisine şeker ilave edilmiş bir içkide alkol ölçümü yapabilmeniz için farklı prensipte çalışan bir cihaz tercih etmeniz gerekir. Örneğin, sıvının akış hızı doğrultusunda içerisindeki alkolün oranını hesaplayan vinometre; şarap ve bira gibi fermente ürünlerde kullanılır. Hatta sadece bira ya da sadece şarapta ölçüm yapan özel ekipmanlar da bulunur. Bu nedenle, satın almadan evvel kullanım alanınızı belirlemeniz ve ürün açıklamalarına göz attıktan sonra seçim yapmanız gerekir.

Evinizde hobi olarak bira ve şarap gibi fermente içkiler yapıyorsanız mayalama işlemi öncesinde hazırladığınız karışımdaki şeker oranı; ideal lezzette bir içecek elde etmeniz için son derece önemli. Refraktometre adı verilen ekipman, şıra içerisindeki şeker oranını doğru bir şekilde hesaplamanızda yardımcı olarak mayalama sonrası arzu ettiğiniz alkol oranını yakalamanızı sağlar. Alkolmetrenin yanı sıra refraktometre ve dansimetre gibi alkol oranını tespit etmenize yardımcı olan farklı ekipmanlara da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Kaliteli ve Ucuz Alkolmetre Çeşitleri ÇiçekSepeti’nde!

Kullanım ihtiyaçlarınız ve konforunuz doğrultusunda tercih edebileceğiniz pek çok farklı alkol ölçüm ekipmanı ya da cihazı bulunur. Ortam sıcaklığı ölçüm sonuçlarını etkileyebildiği için yanında termometre bulunan setler, fermente içkiler için geliştirilen hidrometreler, belirli tipte içkilerde ölçüm yapacak şekilde üretilenler ya da sıvı yoğunluğunu ölçen bomemetre gibi alkol yüzdesini ölçen ya da hesaplamanıza olanak tanıyan ürünleri ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Beher ya da hava kilidi gibi yardımcı ürünleri, seçtiğiniz alkol ölçüm ekipmanıyla birlikte satın alarak ölçüm ve üretim işlemlerini kolaylaştırabilirsiniz.

Profesyonel olarak hassas bir alkolmetreye ihtiyaç duymanız ya da hobi amaçlı kullanımlar için sade ve pratik bir model aramanız hiç önemli değil. Geniş ürün yelpazesine sahip ÇiçekSepeti, ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap veren en iyi alkolmetre çeşitlerini benzersiz fiyatlara satın almanızı sağlar. Kampanya ve fırsatları takip ederek kullanım konforu ve kolaylığı yüksek bir alkol ölçüm ekipmanı edinebilir, ihtiyaçlarınız ya da uğraşılarınız için benzersiz bir yatırım yapabilirsiniz.