Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Arıcılık Malzemesi

Arıcılık, oldukça eskiye dayanan ve birçok kişinin gelir kaynağı olan özel bir meslektir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık daha çok kişi tarafından yapılmaktadır. Modern arıcılık başlamadan önce arıların sığınak olarak belirledikleri ağaç ve kaya kovuklarında bal üretilmekteydi. Bal, sadece bu alanlarda gezgin arıcıların bulduğu kadarıyla piyasaya sürülürdü. Daha sonrasında ise insanların arıları ehlileştirmesi ile birlikte kovan arıcılığı başlamıştır. Bu sayede bal üretimi, seri ve düzenli bir hale gelmiştir. Fakat arıcılık herkesin yapabileceği bir meslek değildir. Oldukça zor ve disiplin gerektiren bu alanda kullanılan arıcılık malzemeleri, kaliteli ve amacına tam olarak hizmet eden türden olmalıdır. Arıcılık alanında ihtiyacınız olan tüm ürünleri ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

Arıcılık Malzemeleri Nelerdir?

Arıcılığa yeni başlamayı düşünüyorsanız, belli başlı temel arıcılık malzemeleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Doğru ve etkili şekilde arıcılık yapabilmek adına ekipmanlarınızın kaliteli olması önemlidir. Ayrıca arıcılık, arıların saldırılarıyla da iç içe olan bir alan olduğundan kullandığınız ekipmanların sağlığınızı da koruma gerekmektedir.

  • Arıcılık malzemeleri arasında en önemli yere sahip olan malzeme, kovandır. Modern arıcılıkta kullanılan Langstroth kovan modelleri, ahşap veya strafor malzemeden yapılır. Kovan; kapak, örtü bezleri, örtü tahtaları, kuluçkalık, ballık, ve dip tahtası bölümlerinden oluşur. Ayrıca ana arı ızgarası, uçuş tahtası, uçuş deliği gibi bölümleri de bulunmaktadır.
  • Arıcı körüğü, arı kolonilerini kontrol etmek ve arıları sakinleştirerek zararsız hale getirmeye yarayan alettir. Genelde paslanmaz çelikten veya galvanizli saç levhadan üretilir. Silindirik yapıda olan körük, duman verici maddelerin yakıldığı depo kısmından havayı pompalayarak dışarı doğru üfler. Böylece arıları zararsız hale getirmenizi sağlar. Depo kısmında genelde kuru talaş, kuru ot veya çam pürü gibi malzemeler yakılmaktadır.
  • Maske, arıcılık alanının olmazsa olmazları arasında olan ekipmanlar arasında yer alır. Vücudun belli noktalarını kapatan maske modelleri olduğu gibi tamamen saran tulum şeklinde modeller de bulunmaktadır. Maskenin, hafif ve arıları kızdırmayacak özellikte olması gerekir. Tel kısmı gözenekli yapıda olmanın yanı sıra siyah ve görmeyi engellemeyen türde malzemeyle kapatılmalıdır.
  • Mahmuz, çerçevelere temel peteği takarken tellerin petek izlerine batmasını sağlayan dişli tekerlekli bir araçtır. Genelde pirinçten yapılır ve hafif ateşte ısıtılarak kullanılır.
  • Eldiven, güvenli açısından önemli ekipmanlar arasında yer almaktadır. İnce deri veya kauçuk malzemeden üretilen modeller daha çok tercih edilir.
  • Bu malzemeler dışında arıları beslemek için şurupluk, süzülecek balları açmak için sır bıçağı veya tarağı, temel peteği çerçeveye sağlamca tutturmak için çerçeve teli, peteklerden arıları uzaklaştırmak için arı kaçıran, arı bacaklarındaki poleni almaya yarayan polen tuzağı diğer öne çıkan arıcılık malzemeleridir.

Arıcılıkta Nelere Dikkat Edilmelidir?

Arıcılık oldukça uğraş gerektiren ve masraflı bir alandır. Bu nedenle arıcılığa başlamadan önce zamanınızın olması ve bütçenizin bunun için hazır olması gerekir. Arı malzemeleri fiyatları, malzemenin kalitesi ve markasına göre değişkenlik gösterir. İyi sonuçlar alabilmek için doğru malzemeyi kullanmak oldukça önemlidir. Arıcılıkta temel olarak dikkat edilmesi gereken 4 konu vardır. Bunlar; kovan seçimi, bölge seçimi, arılık seçimi ve arı seçimidir.

  • Kovan seçimi arıcılık için temel konudur. Kovanın taşınması kolay, açılabilir ve kontrol edilebilir olması gerekir. Ana arıyı da gözlemlemek için rahat bir alan sunmalıdır. Darbelere dayanıklı ve kesinlikle su geçirmez malzemeden üretilmesi de şarttır.
  • Arıcılıkta önemli olan bir diğer konu ise bölge seçimidir. Arıcılık yapmak istediğiniz alanda bitki, polen ve nektar bolca bulunmalıdır. Ayrıca temiz su kaynaklarına da yakın ve arıların zarar göreceği tarımsal ilaçların kullanılmadığı bir yer olmalıdır.
  • Arılık seçimi bölgeden sonra belirlenen alandır. Fazla rüzgar almayan, sakin, yazları gölge, kışları ise güneşli bölgeler seçilmelidir. İnsanların ve hayvanların kovanları rahatsız etmediği otlak alanlar arılık için uygun yerlerdir.
  • Son olarak ise arı seçimine dikkat etmek gerekir. Arıcılık yapacağınız yerin iklim koşullarına uyum sağlayabilecek arı familyalarından seçim yapılmalıdır. Seçtiğini familyanın bal verimi yüksek, uysal ve yavru yetiştirmeye de uygun olması gerekir. Ayrıca parazitlere ve kış mevsimine dayanıklı türler, sorunsuz şekilde arıcılık yapmanıza yardımcı olacaktır.

En iyi ve kaliteli arıcılık malzemeleri ÇiçekSepeti’nde sizi bekliyor. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, indirimli fiyatlarla alışveriş keyfini doyasıya çıkarın!