Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Ayçiçek Yağı

Mutfakta yemek hazırlarken ihtiyacınız olan temel maddeler bulunmaktadır. Sıvı veya katı yağ çeşitleri bu ihtiyaçların başında gelir. Çünkü yemek hazırlamanın temelini oluşturan yağ, hem sağlıklı hem de oldukça önemlidir. Sıvı yağ çeşitleri içerisinde yer alan Ayçiçek yağı, en çok tercih edilen yağdır. Yemeklerde, kızartmalarda, salatalarda, kısacası hemen hemen her yerde Ayçiçek yağı kullanılır. Yoğunluğu 0,92 gr/cm küp olan bu özel yağ, Ayçiçek bitkisinden elde edilmektedir. Ülkemizde de özellikle Trakya bölgesinde üretilen Ayçiçek bitkisi, önemli bir tarım ürünüdür. Bu özel ürünün yağı da katıldığı tüm yemeklere özgün bir tat verir. Türk mutfağında yaygın bir şekilde kullanılan Ayçiçek yağı, farklı markalarca farklı boyutlarda satışa sunulmaktadır.

Ayçiçek Yağı Nasıl Üretilir?

Ayçiçek yağı, isminden de anlaşılacağı üzere Ayçiçek bitkisinden elde edilir. Olgun Ayçiçek bitkilerinde bulunan çekirdekler toplanır ve sonrasında bu çekirdekler soğutularak öğütülür. Ardından bitkilerden yağ elde etmek için kullanılan soğuk presleme yöntemi ile çekirdeklerin yağı çıkarılır. Bu yöntem fabrikaların kapasitesi ve üretmek istedikleri yağ çeşidine göre değişkenlik göstermektedir. Büyük fabrikalarda sıcak presleme denilen yöntem de kullanılmaktadır. Bu yöntemde daha sonrasında ekstra arıtma işlemi de yapılması gerektiğinde soğuk preslemeye göre daha uzun sürer. Her iki yöntemle de üretilen yağın kalitesini daha çok tercih edilen çekirdeğin kalitesi belirlemektedir. Doğru tarım yöntemleri ile yetiştirilen ve çok fazla zirai ilaç kullanılmayan Ayçiçeğinden elde edilen yağ daha kaliteli olacaktır. Üretilen yağlar kullanım alanlarına uygun şekilde litre cinsinden paketleme kutularına doldurulur ve daha sonra dağıtıma gönderilir.

Ayçiçek Yağı Çeşitleri

Ayçiçek yağları, kullanım alanlarına göre birçok farklı boyutta sunulmaktadır. Teneke ve plastik kutularda sunulan yağların boyutları genelde endüstriyel kullanım için ayrı ev ve iş yerleri için ayrıdır. Ayçiçek yağlarının paketlenmesinde teneke oldukça fazla tercih edilmektedir. Nedeni ise Ayçiçek yağının bulaşıcı ve oldukça akışkan bir sıvı olmasıdır. Plastik kutuların patlama olasılığı daha fazla olduğundan büyük hacimli paketler genelde teneke kutularda yapılmaktadır. Plastik şişeler ise daha çok evler, küçük işletmeler ve kafeler için idealdir. Ayçiçek yağını mutfakta kullanmak için ise sürahiler, yağdanlıklar veya şişe yağlıklar tercih edilmektedir.

Evlerde kullanılan Ayçiçek yağları 0,5 litre seçeneğinden başlar ve 5 litreye kadar uzanır. 0.5, 1 ve 2 litre gibi seçenekler plastik şişeli paketlerde sunulur. Ortalama bir ailenin aylık ihtiyacını karşılamak için üretilen bu şişeler, rahatça taşınır ve kullanımı kolaydır. 5 litrelik çeşitlerde ise teneke kutular ve plastik şişeler bulabilirsiniz. Teneke kutular daha sağlam ve taşımak için daha elverişlidir.

İşletmeler için üretilen yağlar 5-20 litre arasında kapasitelere sahiptir. Teneke kutularda sunulan bu yağları ortalama boyutlardaki işletmelerin hepsi tercih eder. Büyük paketlerde alınan yağlar, ekonomik olarak daha uygun fiyata gelmektedir.

Ayçiçek Yağının Faydaları

Her üründe olduğu gibi Ayçiçek yağı da doğru oranda kullanıldığı takdirde insan vücudu için faydalı bir besindir. Vücudun karbonhidrat ve proteinlere ihtiyacı olduğu kadar yağlara da ihtiyacı vardır. Ayçiçek yağı bu ihtiyacın sağlıklı bir şekilde karşılanmasında önemli bir rol oynar.

  • Ayçiçek yağı, kalp sağlığı için faydalı bir besindir. Fakat burada kullanım miktarı ve yağın kalitesi oldukça önemlidir. Çok fazla kızartma tüketen birisi için yağın faydalı olması oldukça zordur. Sağlıklı besinleri Ayçiçek yağı ile birlikte pişirerek tüketmeniz, sağlıklı olandır.
  • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olan Ayçiçek yağı, enerjiyi artırır. Kolay bir şekilde vücut tarafından sindirilen yağ, vücudun ihtiyacı olan faydalı yağları sağlama konusunda oldukça başarılıdır.
  • Cilt sağlığına iyi gelir. Kolesterolün kontrol altında tutulmasına yardımcı olur ve astım hastalığına karşı koruma sağlar.
  • Çok geniş bir kullanım alanı sunması sayesinde aile bütçesine de katkısı bulunmaktadır. Tatlılar, yemekler, mezeler ve aklınıza gelebilecek her türlü yemeği Ayçiçek yağı ile rahatlıkla yapabilirsiniz. Çok fazla bir koku, renk ve tadı olmaması sayesinde tüm tariflerde kullanıma uygundur.

Bizim, Komili, Yudum, Orkide, Abalı markaları başta olmak üzere en iyi Ayçiçek yağı markalarını Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.