İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Bağlamalar

Bağlama, Türk Halk Müziği için çok önemli, popüler ve geleneksel bir müzik aletidir. Bağlamanın kökeni kopuza kadar uzanır. Yaylı çalgılar içindeki en eski müzik aletlerinden biri olan bağlama, aynı zamanda en çok emek isteyen enstrümanlardandır. Pek çok müzik tarzında bağlama kullanılabilir. Düzenli pratik ve sıkı bir disiplin sayesinde hem keyifli bir yolculuğa çıkmış olursunuz hem de Türk Halk Müziği için vazgeçilmez olan bu çalgıyı öğrenmenin mutluluğunu yaşarsınız. Bağlama öğrenme serüvenine başlamadan önce kendiniz için en uygun bağlamayı ÇiçekSepeti’nden online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Bağlamanın Temel Özellikleri ve Bağlama Çeşitleri

Bağlamanın tasarımında üç parça vardır: Tekne, kapak ve sap. Perde tipi ve tekne boyutuna göre bağlamaların türleri değişir. Aynı zamanda bu bağlama türleri yeni müzik aletlerinin oluşmasına da ilham vermiştir. 

  • Bağlama, tamamen ağaç kullanılarak üretilen bir enstrüman çeşididir. 
  • Bağlamanın üç bölmesi de genellikle aynı ağaç türünden yapılır. Kimi bağlamlarda ise iki bölme aynı ağaçtan yapılırken bir kısım farklı ağaçtan yapılabilir. 
  • Bağlamaların yapısı oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden kullanılan ağaçlar özenle seçilir. Bağlamanın güçlü ve dayanıklı olması için yapımında genellikle dut, ceviz ve gürgen gibi ağaçlar kullanılır. Oyma dut bağlamalar da sıklıkla tercih edilir. 
  • Farklı ezgiler oluşmasını sağlamak için çeşitli malzemeler kullanılabilir. Bu da müziğin kalitesini etkiler.
  • Ses genişliği ve perde aralığı her bağlamada farklıdır. Bağlamalar 3-12 arasında tel sayısına sahiptir. 
  • Tekne büyüklüğü, sap kalınlığı gibi unsurlar bağlamanın sesinin değişmesinde etkilidir. Buna bağlı olarak bağlama sesi tiz ya da pes olabilir.

Bağlama modelleri kendi için pek çok türe ayrılır. Sura, kısa sap bağlama, uzun sap bağlama, divan sazı, oyma dut bağlamalar, elektro bağlama gibi çeşitler bunlardan sadece birkaçıdır. Günümüzde bu bağlama modelleri arasında en sık kullanılanlar genellikle elektro bağlama, kısa sap bağlama, uzun sap bağlamadır. Bağlama modellerinin büyükten küçüğe doğru sıralanışı şu şekildedir: Meydan sazı, divan sazı, çöğür, bağlama, bozuk, aşık sazı, tambura, cura bağlama, iki telli saz, bulgarı, ırızva, kara düzen ve cura.

Uzun Sap Bağlama: En sık rastlanan bağlama modelidir. Genelde yedi telli olarak çalınır. Yöresel müziklere ve farklı düzenlere uygun ezgilerin estetik özelliklerini kaybetmemesini sağlar. 

Kısa Sap Bağlama: Bu bağlama, uzun sap bağlamanın Si ve Do perdelerinin kesilerek yapılmış halidir. Kısa sürede ve kolayca öğrenilebilir. Daha seri olarak çalınabilir. Tellerine paralel olarak basıldığında farklı ezgiler icra eder.

Elektronik Bağlama: Elektronik gitardan esinlenerek yapılmıştır. Geleneksel olarak çok sık tercih edilmese de çeşitli müzikler üretmek için kullanılır. 

Meydan Sazı: En büyük bağlamadır. Genellikle Orta Anadolu’da kullanılır. Gür bir sesi vardır. Diğer bağlama modellerinden farklı olarak tel sayısı 12’ye kadar çıkabilir. Halk arasında on iki telli saz olarak da bilinir. Akustik özelliği yüksek olduğu için meydanlarda sesi rahatça duyulur.

Uygun Fiyatlı Bağlama Çeşitleri ile Müzik Keyfini Doyasıya Yaşayın

Bağlama modelleri arasından seçim yaparken dikkat edebileceğiniz bazı unsurlar vardır: Öncelikle bağlamanın boyunun size uygun olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir. Buna göre kısa sap mı uzun sap mı tercih edeceğinizi seçebilirsiniz. Bağlamanın eşik yüksekliğinin de iyi ayarlanmış olması gerekir. Buna dikkat ederek bağlama çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bağlamanın yapımında kullanılan ağacın bağlama için uygun olup olmadığına da bakabilirsiniz. Kaliteli bir bağlama için tekne kısmı dut, gürgen, ceviz; kapak kısmı köknar, ladin; sap kısmının da ardıç ve gürgen gibi sert ağaçlardan yapılmış olması tavsiye edilir. Bağlama fiyatları ürünün boyutuna, yapımında kullanılan malzemeye, teknik özelliklerine ve markasına göre değişiklik gösterebilir. ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde yer alan çok çeşitli bağlamaları inceleyerek kendiniz için en uygun bağlamayı seçebilirsiniz!

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.