Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Baharat Karışımı

Mutfakta harikalar yaratmanızı sağlayan birçok faktör bulunsa da baharatlar, yemeklerin olmazsa olmazı olarak öne çıkar. Aynı yemeği farklı baharatlarla tatlandırarak bambaşka lezzetler elde etmeniz mümkündür. Bu nedenle baharat kullanımı oldukça önemlidir. Bitki, yaprak ve tohumlardan elde edilen baharatları, karıştırarak elde edilen baharat karışımları ise birçok alanda kullanılmaktadır. Ülkemizde en çok kullanılan baharatlar; kekik, nane, pul biber, kimyon, karabiber ve toz biberdir. Birçok hanede bulunan bu baharatlar, hemen hemen tüm yemeklerde az miktarda da olsa kullanılmaktadır. Örneğin; dağ ormanlarından toplanan kekik, kendine özgü tadıyla et, tavuk ve balık yemeklerinin vazgeçilmezidir. Aynı şekilde kırmızı biberden elde edilen pul biber ise acılı yemeklerde kullanılır. Kimyon, köfte karışımlarının vazgeçilmezidir. Birçok farklı baharatla yapılan lezzetli baharat karışımlarını Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz.

Farklı ve Özgün Tatlara Sahip Baharat Çeşitleri

Eski zamanlardan günümüze kullanılan birçok farklı baharat çeşidi bulunmaktadır. Her kültürde yeri olan baharatların bazıları bazı kültürlerde az bilinmektedir. Bu nedenle kullanma konusunda tereddüt yaşanır.

  • Tarhun: Papatyagiller familyasında yer alan keskin kokulu bir baharat olan tarhunu, yemek soslarına ilave ederek kullanabilirsiniz. Özellikle patates ile hoş bir ikili olan baharatı, omlet veya patatesli böreklerde deneyebilirsiniz. Tarhun, çay olarak da oldukça faydalı bir baharattır. Özellikle uykusuzluk sorunu yaşayanların denemesi tavsiye edilmektedir.
  • Kişniş: Akdeniz mutfaklarında sıkça kullanılan kişniş, yoğurtlu çorbalardan makarna soslarına kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Sindirime yardımcı olan baharat, antioksidan özelliği sayesinde ağrıların azalmasına ve cilt sorunlarının çözülmesine yardımcı olur.
  • Köri: Güney Asya mutfağının vazgeçilmezi olan köri, sarı rengi ve nefis aromasıyla birçok yemekte kullanılmaktadır. Birçok baharatın karışmasından oluşan körinin içerisinde biber, sumak, kimyon, zencefil, karanfil ve zerdeçal gibi baharat çeşitleri bulunmaktadır. Sebze ve et yemeklerine farklı bir tat veren köriyi pirinç pilavında bile kullanabilirsiniz.
  • Safran: Rengi ile oldukça dikkat çekici bir baharat olan safran, birçok ülkede üretilmektedir. Keskin kokusu nedeniyle kullanımına oldukça dikkat etmek gerekir. Et, tavuk, balık, sebze yemekleri ve hatta tatlılarda bile safran kullanılabilir.
  • Kakule: Zencefiller familyasında yer alan kakule, çay ve kahve ile uyumu ile bilinmektedir. Bu nedenle bitki çayları karışımlarında sıklıkla tercih edilmektedir.
  • Sumak: Soğan kokusunu bastırmak konusunda başarılı bir baharat olan sumak, yemeklerde sıkça tercih edilmektedir. Bitki çayları ve yoğurtlu sos tariflerinde de kullanılmaktadır.

Yedi Türlü Baharat Nedir ve Yedi Türlü Baharat Nerede Kullanılır?

Baharat karışımları birçok farklı şekilde yapılsa da en çok bilinen karışım yedi türlü baharat karışımıdır. Köfte baharatı olarak bilenen bu özel karışım, ete yakışan baharatların öğütülerek karışmasından elde edilir. Et yemekleri dışında sebze yemekleri ve farklı tarifler içinde bu özel baharat karışımını kullanabilirsiniz. Fakat söz konusu köfte olduğunda köftenin tadı ve dengesini tam olarak sağlamak için yedi türlü baharat karışımını kesinlikle kullanmak gerekir. Bu baharat karışımında kullanılan baharatlarının oranlarının iyi ayarlanmış olması oldukça önemlidir. Yedi türlü baharat karışımında farklı yöreler ve tariflerde bazen değişimler olsa da genelde benzer baharatlar kullanılmaktadır. Baharat karışımı içerisinde; kekik, kimyon, pul biber, toz biber, nane, çemen ve sumak bulunur. Bu karışımın farklı versiyonlarında muskat, kimyon, yenibahar, karabiber, karanfil ve tarçın veya kişnişten oluşan bir türde bulunmaktadır. Ayrıca kişniş, kekik, yenibahar, kırmızı tatlı toz biber, acı toz biber ve nane şeklinde karışımlar da bulunmaktadır. Bu baharat karışımlarını köfte dışında et sote, tavuklu sebzeli türlü, çiğköfte, kahvaltılık acuka gibi birçok yemek yapımında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

En taze ve sağlıklı baharatlardan elde edilen baharat karışımlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilir, kısa sürede teslim alabilirsiniz.