Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Bahçe Makineleri

Yaşam alanlarını güzel kılan bahçelerin bakımı bazen zorlayıcı olabilir. Bu nedenle bahçe bakımında bazı yardımcı ekipmanlar kullanmanız gerekir. Kullanımı oldukça kolay olan son teknoloji bahçe makineleri sayesinde birçok işlemi olması gerekenden çok daha kısa sürede yapabilirsiniz. Klasik yöntemlerle bahçe bakımı yapmak her ne kadar bazen daha güzel gelse de zaman bakımından sorun yaratır. Çünkü alanın büyüklüğüne ve işleme göre birçok şeyi yapmak için ekstra zaman ayırmanız gerekir. Bahçe makineleri ise saatlerce sürecek işlemleri dakikalar içerisinde hem de çok fazla efor sarf etmeden yapmanızı sağlar. Ayrıca verimi artırır ve bahçenizde çıkmasını istemediğiniz yabani otlarla mücadelenizi kolaylaştırır.

Kullanışlı Bahçe Makineleri Çeşitleri

Bahçe bakımı için kullanılan birçok ekipmanın günümüzde makineleşmiş halini bulmanız mümkün. Çapalama makinesinden çit budama makinesine, yaprak toplama makinesinden tırpana kadar uzanan bu ürünler, işlemleri daha hızlı ve daha doğru yapmanıza yardımcı olur. Eskiden kol gücüne dayalı olarak yapılan çapalama işlemi ile toprağı hazır hale getirmek günleri alırken çapalama makinesi sayesinde birkaç saatte bahçenizi hazır hale getirebilirsiniz. Özellikle büyük bahçelerde işlem yapmak gerektiğinde birkaç kişinin birlikte yapması gereken işlemleri bahçe makineleri ile kolayca tek başına yapabilirsiniz. Örneğin; çapalama makinesini traktörlerin giremeyeceği dar alanlarda bile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Aynı şekilde hasat zamanı tırpan makinesi ile toplama işlemini çok kısa sürelerde bitirebilirsiniz. Kol gücü yerine kullanılan makineler genelde benzin, elektrik, akü gibi destekler sayesinde çalışmaktadır.

Bahçelerde, parklarda veya site çevrelerinde bulunan çit bitkilerinin düzeltilmesi ve şekil verilmesi için budanması gerekir. Bu işlemi elle yapmak oldukça uzun vakit alacaktır. Fakat çit budama makinesi ile hem daha estetik hem de hızlı sonuçlar alabilirsiniz.

Bahçelerde ve diğer alanlarda bulunan ağaçların mevsimi geldiğinde yaprak dökmesini izlemek güzel olsa da temizlemesi bir hayli zordur. Bu nedenle dökülen yaprakları daha kolay bir şekilde toplamanızı sağlayacak yaprak toplama makinesi, yaprakları üfleyerek bir araya getirir. Bir diğer adıyla yaprak ütüleme makinesi olan bu cihazın birçok farklı motor seçenekli modeli bulunmaktadır. Akülü, benzinli veya elektrikli modeller arasından sizin için uygun olanı seçebilirsiniz.

Bahçe Makinesi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Bahçe makineleri birçok farklı marka tarafından üretilmektedir. Bu nedenle yeni bir bahçe makinesi almadan önce bütçenizi ve ihtiyaçlarını net olarak belirlemeniz gerekir. Hangi özelliğin sizin için gerekli olduğuna ve hangi özellik olmasa da işinizi yapabileceğiniz net olarak karar verirseniz, bütçenizle orantılı bir makineyi seçmeniz daha kolay hale gelir. Ayrıca makineyi kullanacağınız alanın büyüklüğünü hesaplayarak makine seçiminde bulunmalısınız.

  • Çapalama makineleri, benzinli ve dizel olmak üzere iki çeşitte sunulmaktadır. Büyük bahçe ve tarla gibi alanlar için dizel ürünleri seçmeniz, yakıt tasarrufu açısından daha uygundur. Küçük ve orta büyüklükteki alanlar için ise benzinli modeller daha idealdir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise arazi şartlarıdır. Eğer kullanacağınız arazi girintili çıkıntılı ise ağır ve yüksek beygirli modeller yerine daha hafif ve pratik modelleri tercih edebilirsiniz. Vitesli çapa makinelerinin kullanımı daha kolaydır. Makinenin toprağa gömülmesi veya toprak durumuna göre vites ayarı yaparak daha rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.
  • Çit budama makineleri; kablolu ve kablosuz olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Daha rahat kullanım için kablosuz modelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca elektriğin olmadığı alanlar ve zamanlarda da bu modelleri kullanmanız mümkündür. Kablolu modeller ise fiyat olarak daha uygun olup küçük alanlar ve bahçeler için ideal bir seçenektir.
  • Tırpan makinelerini; sırt tipi tırpan, bisiklet tipi tırpan, akülü tırpan ve elektrikli tırpan olarak farklı çeşitlerde sunulur. Sırt tipi olan modeller, sırta takılarak kullanılır ve uzun süreli çalışma imkanı sunar. Engebeli araziler için bu modeller oldukça uygundur. Bisiklet tipi tırpan ise düz alanlarda çim ve ot biçmek için idealdir. Küçük bahçeler için ise akülü veya elektrikli modelleri tercih edebilirsiniz.

Toprağı daha verimli bir şekilde işleminize yardımcı olacak tüm bahçe ekipmanlarını uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.