Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Barbekü Sos

Yemek kültürü, çok katmanlı ve günümüz dünyasında artık oldukça iç içe gelişen bir alandır. Bu nedenle bir ülkenin eski tarihlerden beri kullandığı tatlar günümüz dünyasında başka ülkelerin yemek kültürüne entegre olarak kullanılır. Yemek sosları bu entegrasyonun en önemli örnekleri arasında yer almaktadır. Yemeğin tadı ve havasını değiştirmenin en pratik yöntemi olan yemek sosları, içerdikleri çeşitli baharatlar sayesinde oldukça leziz tatlar ortaya çıkmasını sağlar. Bu soslar arasında en çok bilinenler birisi de barbekü sostur. Hafif tütsülü aromasıyla başta et yemekleri olmak üzere birçok atıştırmalık ve aperatifle birlikte barbekü sosu kullanabilirsiniz. Özellikle sevdiklerinizle yapacağınız piknik ve barbekü partilerinin en önemli yardımcısı barbekü sos olacaktır. Farklı markalarca farklı aromalarla üretilen barbekü sos çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz.

Barbekü Sos Nedir?

Barbekü sos, tahmini olarak günümüzden 400 yıl kadar önce 17. Yüzyılda 13 Koloni’nin kurulmasından sonra bulunmuştur. Britanya Amerikası sınırlarındaki kolonilerin kendilerine has bir şekilde hazırladıkları çeşni, bugünkü barbekü sosun en temel hali olarak bilinmektedir. Sos içerisinde yer alan çeşni, kullanıldığı bölgelere göre değişkenlik göstermekte ve farklı isimlerle anılmaktadır. Barbekü sosun ticari amaçla üretimi ise Georgia Eyaletinin Atlanta şehrinde 1909 yılında başlamıştır. Sonrasında tüm dünya mutfaklarına yayılan barbekü sos, ülkemizde de en çok sevilen ve tüketilen sos çeşitleri arasında yer almaktadır. Peki, barbekü sos nasıl yapılır ve barbekü sosun içerisinde neler vardır? Üretim yerine göre bazı ufak tefek değişikler olsa da barbekü sosun içerisinde temel olarak salça, mayonez, mısır nişastası, soğan, sarımsak, sirke, melas şekeri, tuz ve karabiber bulunmaktadır. Oldukça özel bir tada sahip olan barbekü sos, enerji bakımından yüksek değerlere sahip olduğundan kontrollü bir şekilde tüketilmelidir.

Barbekü Sos Nasıl Kullanılır?

Barbekü sos ile birçok farklı yerde yemeklerde kullanılmaktadır. Fakat barbekü sosun kullanım alanlarına geçmeden önce barbekü sosun bir porsiyonu hakkında bilgiler vermek gerekir. En çok sorulan soruların başında gelen “Barbekü sos kaç kaloridir?” sorusunun cevabı şu şekildedir; bir porsiyon yani 1 yemek kaşığı barbekü sos ortalama olarak 12 kcal enerji içermektedir. Yani 100 gram barbekü sos 120 kcal enerji demektir. Kalori dağılımı ise %69 karbonhidrat, %22 yağ, % 9 oranında diğer besinlerdir. Bu diğer besinler arasında sodyum, potasyum gibi mineraller ve az oranda şeker bulunmaktadır. Barbekü sosun kullanım alanı ise oldukça geniştir. Günümüzde et restoranları, fast food dükkanları başta olmak üzere kızarmış ve pişirilmiş tüm ürünlerle barbekü sos kullanılmaktadır. Özellikle hamburger, patates kızartması, soğan halkası gibi ürünlerle oldukça fazla şekilde tüketilmektedir. Sevdiklerinizle yapacağınız piknik veya barbekülerde pişen etlerin yanında barbekü sos kullanabilirsiniz. Sosis, salam, patso gibi yiyeceklerle de barbekü sos oldukça uyumludur. Ayrıca atıştırmalıklarla da kullanılmaktadır. Patates ve mısır cipslerinin yanında oldukça güzel giden sos, haşlanmış mısırla da oldukça iyi bir ikilidir. Sokak lezzetlerinin yanında en çok tercih edilen sosların başında barbekü sos gelmektedir. Sucuk ekmek, sosisli, hot dog gibi lezzetlerle muhteşem olan barbekü sos, ızgarada hazırlanan tavuk kanat, köfte, şiş gibi her türlü et lezzetiyle birlikte oldukça uyumludur.

Barbekü Sos Çeşitleri

Farklı boyutlarda sunulan barbekü sosların ev için sunulan çeşitleri olduğu gibi işletmeler için sunulan boyutları da vardır. Ev tipi barbekü soslar 250 ml, 670 ml, 900 ml gibi şişelerde satılmaktadır. İşletmelerde de bu boyutlardaki barbekü sosları kullanabilirsiniz. Daha büyük işletmelerde ise kiloluk kutularda barbekü soslar almak daha uyguna gelmektedir. 10 kg, 20 kg gibi boyutlarda sunulan barbekü sosları ihtiyaçlarınıza göre sipariş edebilirsiniz. Ayrıca sos paketleriyle birlikte sunulan barbekü soslar fiyat olarak daha uyguna gelmektedir. Mayonez, ketçap, hardal sos, barbekü sos ve ranch sos gibi çeşitlerin bir arada sunulduğu sos paketlerini satın alarak birçok lezzeti tek seferde ve uygun fiyatla alabilirsiniz.