Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Bastonlar

1700’lü yıllarda zenginlik ve statü sembolü olarak kullanılan bastonlar, kullanıcılarının dengeli ve sağlam adımlar atmalarına yardım ediyor. Bastonların ilk kullanım alanı, engebeli ve dik araziler olmuştur. 17. ve 18. yüzyıllarda ise Avrupalı beyefendilerin gardıroplarında kılıcın yerine geçen ve kıyafetleri tamamlayan bir aksesuara dönüşmüştür. Üzerinde yer alan işlemeleri sayesinde bir koleksiyon objesine de dönüşen bastonlar, günümüzde genellikle yürüme ve denge güçlüğü çeken kişiler taraftan tercih ediliyor. Kaymaz tabanlar ve ergonomik detaylarla zenginleştirilen baston çeşitleri arasından rahatlıkla kullanabileceğiniz bir model bulabilir, ihtiyaç duyduğunuz desteğe kavuşabilirsiniz.

Baston Çeşitleri Nelerdir?

Zarif işlemelerle bezeli dekoratif bastonlar, popülerliğini korumaya devam ediyor. Diğer taraftan kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda farklı özelliklere sahip pek çok model de bulunuyor. Doğa yürüyüşü gibi outdoor aktivitelerde tercih edilen baston modelleri, özel kullanım alanına sahip bastonlar arasında yer alır. Hafif yaralanma ya da yaşlanma sebebiyle oluşabilen güçlüklerde bastonun yanı sıra kanedyen gibi alternatifler de kullanılabilir.

Aksesuar amaçlı kullanılan bastonlar, kullanılan malzeme ve üretim tekniği doğrultusunda farklı adlar alabiliyor. Yine de işlev ve özellikleri doğrultusunda dört ana baston türü olduğunu söylemek mümkün:

  • Tekli Denge Bastonu: Dengeyi, ayak kısmındaki tek bir noktadan alan, en yaygın baston modelidir.
  • Çok Ayaklı Denge Bastonu: Yerle temas eden üç, dört ya da daha fazla ayağı olan baston çeşididir. Maruz kaldığı kuvveti daha geniş bir alana dağıtarak kullanıcılarına daha istikrarlı bir denge desteği sunar. En yüksek düzeyde destek sunan çeşitleri, dört ayağa sahip olan modellerdir. Geniş tabanlı dört ayaklı bastonlar arasından seçim yaparak en yüksek düzeyde denge desteği elde edebilirsiniz.
  • Katlanır Baston: Boyları ayarlanabilen baston çeşitlerini, kullanmadığınız zamanlarda bir çantaya sığabilecek şekilde katlayabilirsiniz.
  • Oturaklı Baston: Yürürken sıklıkla dinlenme ihtiyacı duyuyorsanız oturaklı bastonlar tam size göre. Oldukça sağlam bir yapıya sahip olan modeller, dinlenme ihtiyacı duyduğunuz an bir tabure işlevi görüyor.

Doğru Uzunlukta Baston Seçimi

Doğru baston boyu, kullanım güvenliğiniz ve hareket kabiliyetiniz açısından oldukça önemli. Özel bir işlev doğrultusunda tasarlanan ya da medikal amaçlı üretilen pek çok bastonun boyu, kullanıcılarının ihtiyaçları doğrultusunda ayarlanabiliyor. Örneğin, katlanabilir bastonlar, herhangi bir ekstra işlem gerekmeksizin anlık olarak farklı uzunluklarda kullanılabiliyor. Elbette, boyu sabitlenmiş çok sayıda model de var.

Doğru baston boyunu belirleyebilmeniz için;

  • Günlük yürüyüş ayakkabınızı giyin.
  • Elinizin doğal bir formda bükülmesine izin vererek dik bir pozisyonda durun.
  • Bir yakınınızın el bileğinizden zemine kadar olan mesafeyi ölçmesini rica edin.

Yukarıdaki tekniği kullanarak boyunuz ve vücut özellikleriniz doğrultusunda sizin için ideal baston uzunluğuna ulaşabilirsiniz. Herhangi bir nedenle ölçüm yapamıyorsanız seçim yaparken boy uzunluğunuzu dikkate alabilirsiniz. Uzmanlar, ideal baston boyunun yaklaşık olarak kullanıcının boyunun yarısı kadar olduğunu dile getiriyor.

Benzersiz Baston Fiyatları ÇiçekSepeti’nde!

Baston fiyatı; bastonun üretildiği malzeme, işçilik, kullanıcıya sunduğu ekstra özellikler ve üretici gibi pek çok parametre doğrultusunda belirleniyor. Dekoratif amaçlı, özel tekniklerle üretilen modellerin fiyatları biraz yüksek olabiliyor. Fakat medikal alanda kaliteli, kullanışlı ve dayanıklı pek çok ucuz baston modeli de var. ÇiçekSepeti kampanya ve fırsatlarını değerlendirerek kaliteli, kullanışlı ve dayanıklı pek çok baston modelini ayrıcalıklı fiyatlara satın alabilirsiniz.

Üreticiler, kullanım konforunu artırmak amacıyla bastonlara yeni nesil pek çok özellik ekliyor. Yeterince ortam ışığı bulunmadığı durumlarda kullanıcıların adım attığı yeri aydınlatan ışık detayları, yeri daha sağlam tutarak düşme ihtimalini azaltan vakumlu ayaklar, diz ve bilek için destekler ve ekstra konfor için tutamaçlar en fazla tercih edilen özellikler arasında yer alıyor. Artrit ve eklem ağrıları yaşıyorsanız geniş ve yumuşak saplı ya da kayma ihtimalini azaltmak için kauçuk ayaklı bir model seçebilirsiniz.

ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesi içerisinde keyifle kullanabileceğiniz en iyi baston modellerini kolayca bulabilirsiniz. Trekking için üretilen profesyonel bir modeli ya da yeni nesil katlanabilir bir bastonu uygun fiyatlara satın alabilir, ihtiyaçlarınıza tam olarak cevap veren bir ürüne kolayca sahip olabilirsiniz.