Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Beton Saksı

Çiçek ve bitki yetiştirmek için kullanılan saksılar aynı zamanda bir dekorasyon objesi olarak da oldukça önemlidir. Farklı tasarımlarda sunulan saksılar sayesinde yaşam alanlarına oldukça özgün dokunuşlar yapabilirsiniz. İşlevsel ve şık modeller arasında yer alan beton saksılar ise bitkilerin köklenmesi, fazla sudan çürümemesi ve rahatça gelişmesi için özel yapıya sahiptir. Ayrıca şık görüntüleriyle yaşam alanlarınıza özel bir renk katar. Beton saksılar; renk, doku, boyut, tasarım gibi birçok farklı özelliği ile birbirinden ayrılmaktadır. Ürünlerin çeşitliliği her türlü bitki içinde kullanım sunmaya yöneliktir. Kaktüs, sukulent, gül, salon bitkileri gibi birçok türün ihtiyaçlarına uygun beton saksı modelleri bulabilirsiniz.

Beton Saksı Özellikleri Nelerdir?

Farklı ve özgün tasarımlarıyla herkesin beğenisini kazanan beton saksı modelleri, çiçeklerinizin güzelliğini daha iyi sergilemeniz için oldukça şık bir çözümdür. Yaşam alanlarına renk katacak desenli, ayaklı, dekoratif beton saksılar sayesinde oldukça özgün bir alan elde edebilirsiniz. Saksının gövdesi ve ana malzemesi beton olsa bile ayaklı modellerde ayaklar; pirinç., metal, alüminyum, cam, ahşap veya porselen olabilmektedir. Bu tarz modeller sayesinde iki farklı malzemenin getirdiği kontrastı yaşam alanlarınızda kullanabilirsiniz. Beton saksıların üzerinde ise desen ve renk olarak birçok farklı kombinasyon sunulmaktadır. Çiçek desenli beton saksı modelleri, oldukça şık ve göze hoş gelen bir görüntü sunarken gold, varaklı veya gümüş renklerdeki beton saksılar yaşam alanlarına farklı bir hava katmanıza yardımcı olur.

Beton saksıların ana maddesi betondur ve betonun şekillendirilmesi ile ortaya çıkar. Estetik görüntüsü ve dayanıklılığı ile bilinen bu saksılar yapılırken bol miktarda suya ihtiyaç duyulmaktadır. Yapım aşamasında bolca sulanan beton saksının dayanıklılığı artar ve daha uzun ömürlü bir hale gelir. Bahçelerde, balkonlarda ve şehir süslemelerinde tercih edilen beton saksıların birçok farklı görünümde modeli bulunmaktadır. Dikdörtgen, kare, uzun, oval gibi çeşitler arasında yaşam alanlarına uygun seçimler yapabilirsiniz. Örneğin; uzun modeller genelde sukulent gibi bitkilerden mini bir bahça oluşturmanız için uygundur. Büyük kare modeller ise daha çok büyük bitkiler ve ağaçlar için tercih edilmektedir.

Beton saksı modellerinin öne çıkan özellikli ise şu şekildedir:

  • Beton saksıların diğer saksı modelleri gibi drenaj delikleri bulunmamaktadır. Yapıları gereği su emici olmalarından dolayı fazla suyu emerek bitkilerin çürümesinin önüne geçer.
  • Yapısı gereği doğal bir yalıtım malzemesi olan beton, kış aylarında bitkisi soğuk havadan korurken yaz aylarında ise fazla ısıya karşı koruma sağlar.
  • İç mekan ve dış mekan kullanımı için uygundur. Yüksek sıcaklığa, darbelere ve sert koşullara karşı dayanıklılık sunar. Büyük beton saksı modelleri bu nedenle şehir düzenlemelerinde sıkça tercih edilmektedir.
  • Toz tutmaz ve antialerjik özelliğe sahiptir. Ek olarak temizliği de oldukça kolaydır.

Beton Saksı Modelleri

Kullanım alanlarına göre farklı boyut ve özelliklerde tasarlanan beton saksıların en çok tercih edilen modelleri şu şekildedir:

  • Küçük beton saksılar: Ufak boyutlardaki bitkiler için tasarlanan saksılardır. Menekşe, sukulent, sümbül, bonsai gibi bitkilerin gelişimi için ideal ortamı sunar. Az suyla yaşayan bitkiler drenajlı veya suyu emebilen saksılarda daha rahat büyümektedir. Beton saksılar, yapıları gereği fazla suyu emdiği için bu tür bitkiler için ideal ortamı sunar. Ayrıca yalıtım kalitesi sayesinde bitkilerin mevsimsel sorunlardan etkilenmesinin de önüne geçer. Tasarım olarak hayvan figürleri, desenler, farklı renkler gibi birçok seçenek bulabilirsiniz.
  • Bahçe beton saksıları: Dış mekanlarda bulunan bitkilerin korunması ve iyi şartlarda yetişmesi için büyük beton saksılar ve orta beton saksılar ideal seçenekler sunmaktadır. Büyük beton saksılar, hızlı büyüyen, geniş yapraklı ve büyük gövdeli bitkiler için ideal bir zemin oluşturmanızı sağlar. Kamkat ağacı, palmiye, orman gülü, çam gibi bitkileri bahçenizde beton saksılar içerisinde yetiştirebilirsiniz. Ayrıca görüntü olarak renkli veya desenli modelleri seçerek bahçenize oldukça özgün bir hava katabilirsiniz.

Tüm bitki türleri için ihtiyacınız olan beton saksı çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilir ve güvenle sipariş edebilirsiniz.