Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Çiçeksepeti Logo
Çiçeksepeti Logo
Filtrele
Sırala

Biber Salçası

Mutfakta yemek yaparken kullandığınız her malzeme, yemeğe farklı bir kat katar ve daha lezzetli bir yemek haline gelmesine yardımcı olur. Biber salçası, kendine has tadı ile yemeklere özgün bir tat katmak isteyenlerin ilk tercihleri arasında bulunur. Acı ve tatlı olmak üzere genelde iki farklı türü bulunan biber salçası, tuzla kurutulan kırmızı biberin özel baharatımsı tadını çıkarması için özel bir işlemden geçirilmesi ile elde edilir. Kapya biber olarak da bilinen kırmızı biber tatlı bir salça elde etmenizi sağlarken sivri biberden yapılan salça genelde acıdır. Her iki lezzetinde kendine has avantajları bulunmaktadır. Acı seviyorsanız acı biber salçası yemeklere istediğiniz tarzda bir lezzet katacaktır. Tatlı biber salçası ise domates salçasına oranla daha yoğun bir tat sunmaktadır. Bu nedenle ikisini karıştırarak kullanmak daha güzel bir tat elde etmenizi sağlayabilir. Biber salçası fiyatı ve marka seçeneklerini Çiçeksepeti üzerinden inceleyerek bütçenize uygun ürünleri hemen sipariş edebilirsiniz.

Biber Salçası Çeşitleri

Biber salçası genel olarak acı ve tatlı olarak iki kategoriye ayrılsa da farklı alternatiflerde mevcuttur. Bazı salçalar kurutulmuş biberlerden üretilirken bazı çeşitler biberlerin kavrulması ile elde edilir. Ayrıca közlenmiş biber salçası diye özgün bir çeşit bulunmaktadır.

  • Közlenmiş biber salçası, diğer biber salçalarına göre daha farklı bir tada sahiptir. Köz üzerinde hazırlanan biberler mangalımsı bir tat verir ve bu yemeklere geçer. Özellikle et yemeklerine ayrı bir tat katan közlenmiş biber salçasını sulu yemeklerde de tercih edebilirsiniz.
  • Domates biber salçası, iki sebzenin bir arada sunulduğu salça türdür. Domates ve biber lezzetinin aynı anda sunulduğu bu lezzeti tüm yemek türlerinde kullanabilirsiniz. Farklı baharatlarla bu salçayı harmanlayarak tariflerinize özel bir tat katmanız mümkündür.
  • Ev yapımı biber salçası, doğallığı ile ön plana çıkan türdür. Biberlerin çekirdeklerin çıkarılması sonrasında özel bir kaynatma işlemi yapılır ve sonrasında et suyu gibi farklı aromalarla bir araya getirilerek özel bir lezzet yaratılır. Bazı ev yapımı biber salçası türlerinde biberlerin çekirdekleri de kullanılmaktadır. Çekirdekli yapı, görüntü olarak ve yemeklerde farklı bir tat olarak ön plana çıkmaktadır.
  • Organik biber salçası, tamamen doğal yöntemlerle yetiştirilen biberler ile sebzelerden elde edilmektedir. Antioksidan açısından oldukça zengindir ve biberin doğal halinde içerdiği çoğu özelliği muhafaza eder. Yemeklerin yanı sıra kahvaltılar ve yemeklerde tek başına da tüketilebilir.

Biber Salçası Faydaları Nelerdir?

Oldukça lezzetli bir tür olan biber salçası farklı tatlar sunmanın yanı sıra vitamin yönünden zengindir. Faydaları ise biberin doğal olarak getirdiği özelliklerle benzerdir. Doğal biberlerin ezilmesi sonucunda elde edilen salça, tatlı ve acı bir doku sunar. Yöresel ve global lezzetlere farklı bir tat katmaktadır. Kullanımı oldukça pratik olan biber salçası, tek başına soğanla kavrulduğunda bile oldukça lezzetlidir. Öğün aralarında veya atıştırmalık olarak da tüketilmektedir.

  • Biber salçası, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakım hızının artmasını sağlar. Bu nedenle diyet yapanlar için oldukça idealdir. Lezzetli yemekler tüketmenin yanı sıra kilo verme sürecinin hızlanması için faydalıdır. Ek olarak iştahı bastırdığı da söylenmektedir.
  • Özel işlemlerden geçirilen biber salçası, bağırsak sağlığı için faydalıdır. Sindirim sistemini destekler ve domates salçasıyla birlikte tüketildiğinde bağırsak sağlığının iyileşmesine katkıda bulunur.
  • Biberde bulunan E ve C vitaminleri, biber salçasında da bulunmaktadır. Bu sayede kötü kolesterolün yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Yüksek oranda vitamin ve antioksidan içermesi nedeniyle kalp sağlığı için faydalıdır.

Öncü, Altunsa gibi markalarla birlikte ev yapımı ve organik biber salçası çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!