Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Bilardo

Dünyanın en çok oynanan oyunları arasında yer alan bilardo, dikdörtgen bir masa etrafında renkli toplarla ve ıstaka denilen bilardo sopası ile oynanan bir oyundur. Oyunda amaç, renkli topları belirlenen kurallar doğrultusunda masada bulunan deliklerden geçirmektir. Oyunun en çok oynanan versiyonları; cepli bilardo ve 3 top bilardodur. Bu iki oyunun farklılıkları olduğu için kullanılan bilardo masası da farklıdır. Oyunun en önemli ve büyük ekipmanı olan bilardo masası, farklı malzemeler ve ebatlarda üretilmektedir. Bu nedenle bilardo masası almadan önce ne tür bir oyun oynayacağınızı ve alanınızı netleştirmelisiniz. Böylece en uygun bilardo masasını tercih etmiş olursunuz. Keyifli zaman geçirmek için ihtiyacınız olan tüm bilardo ekipmanlarını ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş edebilirsiniz.

Bilardo Ekipmanları

Bilardo masası, oyunun en temelinde yer alan ana ekipmandır. Masa dışında ıstaka, bilardo topları, bilardo eldiveni, tebeşir ve ıstaka uçları oyunun diğer ekipmanları olarak öne çıkar.

 • Bilardo masası, oyunun en temel faktörüdür. Bu nedenle doğru masayı seçmek oldukça önemli bir konudur. Oynayacağınız oyunun türüne göre bilardo masanızı seçebilirsiniz.
 • Cepli bilardo, bilardo oyununun en çok tercih edilen türleri arasında yer alır. Cepli bilardo masasında belirli aralıklarla delikler yer almaktadır. Oyuncunun performansına katkıda bulunmak için bazı modellerde delik küpeşteler daha geniş tutulur. Böylece bilardo topunun küpeştelere çarparak geri dönme oranı azalır. Masanın zemininde kullanılan malzemenin kalitesi, düz olması ve kullandığınız ıstakalar, oyunun keyfi ile doğru orantılıdır.
 • 3 top bilardo oyunu için tasarlanan deliksiz bilardo masası, oyun türüne göre bant yapısı ve çuha özellikleri ile farklılaşır. Masada kullanılan çuhanın alt kısmında nemi almak ve bozulmayı önlemek adına rezistans bulunmalıdır. Hatta bazı masalarda rezistans ayarını kendiniz yapabilirsiniz.
 • Bilardo topları, oynanan oyunun türüne göre farklı ölçülerde sunulur. Topların rengi, dokusu ve kullanılan malzeme de yine oynanan oyuna göre değişkenlik göstermektedir. Rus bilardosu ve kaisa 68 mm, carom 61,5 mm, Amerikan tipi 57,15 mm, İngiliz tipi 56 mm, snooker 52,5 mm, eğik bilardo 51 mm ve minyatür bilardo 28,5 mm toplar kullanılır.
 • İsteka ya da bilardo sopası olarak bilinen oyun ekipmanı, toplara yön vermenizi ve hareket ettirmenizi sağlar. Istakanın boyutu, uç kısmı, kalınlığı ve yapıldığı malzeme önemlidir. Elinize rahat oturan ve ağırlığı fazla olmayan ıstakalar, vuruş sırasında daha rahat etmenizi sağlar. Oyun sırasında kullanmadığınız ıstakalar için ıstaka askısı kullanabilirsiniz. Askılar duvara monte veya yerde kullanılabilir türlerde satılmaktadır.
 • İstekayı rahatça tutmanızı ve kaymayı engelleyen bilardo eldiveni, farklı renk ve malzemelerden üretilir. Eldivenin ıstakayı tutuşunuzu etkilememesi ve parmaklarınızı rahat ettirmesi önemlidir. Ayrıca terleme yapmayan malzemeden üretilmesi, uzun süreli oyunlarda sorun yaşamanızın önüne geçer.
 • Tebeşir, istekanın ucunun kaymasını engelleyen ekipmandır. İstekanın uç kısmını tebeşirleyerek daha iyi bir vuruş yapabilirsiniz. Bunun dışında istekanın körelmesi halinde yedek isteka uçları kullanmanız daha iyi olacaktır.

Bilardo Ekipmanları Hakkında Yararlı Bilgiler

Her oyunda olduğu gibi bilardo oyununda da bazı noktalara dikkat etmek gerekir. Kullandığınız ekipmanın kalitesi ve doğru seçilmesi oyun performansınızı doğrudan etkileyecektir.

 • Bilardo topları, oyundan sonra aşınmaya uğrar. Her oyundan sonra ılık sabunlu su ile yıkamak kullanım ömürlerinin uzamasına katkıda bulunacaktır. Ayrıca bilardo topu cilası ile parlak görünümü uzun süre koruyabilirsiniz.
 • İstekalar, ağaç temelli malzemelerden üretildiği için uzun süre aşırı sıcağa maruz kalmamalıdır. Serin ve kuru ortamda muhafaza edilmesi ıstekanın ömrünü uzatacaktır.
 • İstekanın ucunda bulunan kösele, zamanla aşınır. Kösele değişimini doğru yapmak gerekir. Yanlış şekilde yerleştirilen kösele, toplara vuruş performansınızı etkileyecektir.
 • Hobi olarak oynanan bilardo için ekipmanlar özel isteklere göre seçilebilir. Fakat profesyonel olarak bilardo ile ilgileniyorsanız seçtiğiniz ekipmanların uluslararası ölçü birimlerine uygun olması gerekir.
 • İsteka genel ölçüleri; çocuklar ve gençler için 90-122-132 cm, yetişkinler için 140-145 cm ve Snooker için 152,5 cm uzunluğundadır. Bu ölçüler standart olarak kabul edilen ölçülerdir.

Bilardo ekipmanları ve tüm oyun ihtiyaçlarınızı ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!