Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Anakart Modelleri

Kendi bilgisayarınızı kendiniz toplamayı düşünüyorsanız ya da hâlihazırda kullandığınız bilgisayarın anakartını çeşitli nedenlerle yenilemek istiyorsanız, bilgisayar anakart modellerini inceleyebilirsiniz. Farklı işlemci marka ve modelleriyle uyumlu yonga setlerine sahip anakartlar sayesinde bilgisayarınızdaki tüm donanım bileşenlerini, mümkün olan en verimli şekilde değerlendirebilirsiniz. Dünyanın önde gelen markalarının imzasını taşıyan ucuz bilgisayar anakart fiyatları ve çeşitlerini, ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Yüksek Performansın Anahtarı Bilgisayar Anakart Modelleri

Temel işlevi, kendisine doğrudan takılan ya da çeşitli soketler yardımıyla bağlanan donanım bileşenlerine güç iletmek, ilgili bileşenlerin aralarında iletişim kurabilmelerini sağlamak olan bilgisayar anakart modelleri, çoğu noktada yüksek performansın da anahtarıdır. Bugün, gerek oyun tutkunlarının gerekse yüksek performanslı bilgisayar toplamak isteyen kullanıcıların yöneldikleri anakartlar; Mini-ITX, Micro-ATX ve ATX form faktörüne uygun üretilir. Her birinin fiziksel yönden farklılıkları bulunan anakartların yüzey alanları genişledikçe ve yonga setleri izin verdikçe, bağlantı noktaları zenginleşir. Örneğin Mini-ITX form faktörüne sahip nispeten küçük boyutlu bir anakartta, tek bir ekran kartının takılabileceği PCIe x16 yuvası, genellikle iki adet RAM slotu yer alır.

ATX anakartlar ise daha büyük boyutta olduğu için sayısı dörde ulaşan PCIe x16 ve muhtelif PCIe slotlarının yanı sıra sekiz adede kadar RAM yuvası bulunabilir. Bunlara ek olarak çok sayıda M.2 slotu, SATA veri bağlantı noktaları, aynı anda birçok donanım bileşenini değerlendirebilmenize imkân tanır. Tüm bu unsurlar, yonga setinin güncelliği ve anakartın konumlandırıldığı segmente bağlı olarak bilgisayarınızın toplam performansını artırabilir.

Hız Aşırtma Meraklılarının En Önem Verdiği Bileşenlerden Biri

Sahip olduğunuz bilgisayarın tüm parçalarını, özellikle de işlemci ve RAM gibi parçalarını, en yüksek performansla kullanmayı hedefliyorsanız, hız aşırtma becerileri yüksek bilgisayar-anakart modellerine yönelebilirsiniz. Her bir devre bileşeni, üst düzey materyaller kullanılarak üretilen ve çeşitli aktif ya da pasif soğutma elemanlarıyla desteklenen anakartlar, overlock olarak da nitelendirilen hız aşırtma işlemlerini uygulayabilmeniz için uygunluk gösterir.

Genellikle UEFI BIOS arayüzünden, adım adım gerçekleştirebileceğiniz frekans ve voltaj değer artırımları neticesinde, işlemci ve belleğiniz hız aşırtma işlemlerini destekliyorsa ciddi manada bir kazanım elde edebilirsiniz. Hız aşırtma sürecinde karşılaşabileceğiniz çeşitli aksaklıklara ve sistem kilitlenmelerine karşı kendi içlerinde koruma mekanizmaları bulunan bilgisayar-anakartlar, kimi zaman ikinci BIOS’ları kimi zamansa basit başa döndürme-reset’leme mekanizmalarıyla sisteminizi, en kararlı hâline döndürebilmenizi sağlar.

Eğer hız aşırtma konusuna yabancıysanız ama yine de bu yöntemle, performans kazanımı elde etmeyi amaçlıyorsanız, anakartlardaki temel hız aşırtma özelliklerine göz atabilirsiniz. Birkaç parametreyi değiştirmeniz bu modlarda yeterli olur, karmaşık sayılabilecek voltaj ve frekans değer değişimleri, bu modlar sayesinde otomatik olarak gerçekleştirilir.

Bilgisayar Tutkunlarının Tarzlarını Yansıtmalarına Yardımcı

Son yıllarda geliştirilen bilgisayar-anakakart modellerinde yer verilen RGB LED aydınlatma özellikleri sayesinde bilgisayarınızı konumlandırdığınız odanın atmosferini tepeden tırnağa değiştirebilirsiniz. Özellikle yan kapağı, anakarttaki LED aydınlatmayı gösterecek şekilde cam formunda üretilen kasalara sahipseniz, RGB destekli anakartları tercih edebilirsiniz. Önceden tanımlanan döngüler hâlinde çalışabilen aydınlatmayı, anakartın yazılımını bilgisayarınıza kurduğunuzda değiştirebilirsiniz. Size sunulan pek çok efektle anakartın aydınlatmasını özelleştirebilir, dilerseniz sabit bir renk olarak ışıkların yanmasını sağlayabilir, arzu ederseniz ilgili aydınlatmayı tamamen kapatabilirsiniz.

Teknoloji dünyasının önemli isimlerinin imza attığı ürünlerdeki LED aydınlatma yönetim mekanizmaları, yalnızca anakarta değil anakarta bağlı olan; RAM, ekran kartı, işlemci soğutucusu ve havalandırma fanlarına da hükmedebilir. Bu imkândan yararlanabilen donanım bileşenlerini kullanıyorsanız, yalnızca anakartınızın yazılımından destek alarak tüm bileşenlerin eş zamanlı ve aynı renklerde ışık yaymasını mümkün kılabilirsiniz. Bunun sonucunda oyun odanızın havasını, anında değiştirebilirsiniz.

Siz de bilgisayarınızın donanım bileşenlerini yenilemek istiyorsanız veya sıfırdan bir bilgisayar toplamayı hedefliyorsanız, her türlü işlemci ve belleğe uygun bilgisayar-anakart modellerini ÇiçekSepeti sayesinde satın alabilirsiniz.