İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Bilgisayar Kasaları

Kullandığınız bilgisayarınızın kasası, soğutma konusunda başarısız kalıyorsa ve kasa üzerinde daha güncel portlara ihtiyacınız oluyorsa, bilgisayar kasası modellerini inceleyebilirsiniz. Tasarımları ve sunduğu imkânlarla birbirinden ayrılan kasa çeşitlerini, hem iş hem de eğlence amaçlı kullandığınız bilgisayarlar için değerlendirebilir, modellerin sunduğu olanaklardan yararlanabilirsiniz. PC donanımı üreticilerinin geliştirdiği ucuz PC kasa çeşitlerini, ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Bilgisayar Kasası Çeşitlerini Yakından Tanıyın

Yıllar öncesinde estetik açıdan büyük bir önem taşımayan ve temel görevi, bilgisayarların donanım bileşenlerini bir arada tutmak olan bilgisayar kasa modelleri, bugün çok daha işlevsel. Seçebileceğiniz birçok kasa, yapısı itibarıyla donanım bileşenlerine güç vermekle kalmıyor aynı zamanda çevre birimleri ve daha pek çok bilgisayarla uyumlu cihazı değerlendirebilmenize aracılık ediyor.

Bilgisayar anakartlarında olduğu gibi form faktörlerine bağlı olarak genişlikleri ve genel büyüklükleri belirlenen boş bilgisayar kasası çeşitleri; küp formunda (Mini-ITX destekli), Mid Tower (Micro-ATX ve Mini-ITX destekli) ve Full Tower (Micro-ATX ve ATX destekli) olarak sıralanabiliyor. Kasa boyutlarıyla birlikte iç hacimleri ve soğutma mekanizmaları da büyük oranda farklılaşıyor. Mini-ITX destekli küp kasalar, iç hacmin kısıtlı olmasından dolayı daha az sayıda soğutucu içerirken Full Tower kasalarda sayısı 10’a ulaşan soğutucu fan bulunabiliyor.

Sistem toplarken değerlendirebileceğiniz bilgisayar kasalarından bazılarında PSU olarak isimlendirilen güç kaynakları yer alabilirken bazılarında ise PSU’yu haricen almanız gerekiyor. Kablolama konusunda özel bir çözüm arıyorsanız, modüler kablolu PSU’ya sahip kasalara yönelebilir ya da PSU’suz kasa alabilirsiniz. Modellerin PSU’lu veya PSU’suz oluşu, bilgisayar kasası fiyatları üzerinde etkili oluyor. Özellikle 750 Watt ve üzeri, 80+ Bronze-Gold PSU’lu bilgisayar kasa fiyatları, PSU’suz olanlara göre biraz daha yüksek olabiliyor.

Bilgisayar Kasalarında Bağlantı Zenginliği Önemli

Ne kadar performanslı ve bağlantı yönünden zengin bir anakart kullanırsanız kullanın, anakartın fiziksel bağlantı noktalarını eksiksiz yönetebileceğiniz bir kasa almanız gerekiyor. Yeni nesil gaming kasa modelleri, anakarttan kasaya gelen kabloları rahatlıkla değerlendirebilirsiniz. Özellikle yüksek hızlı USB portları, hayatınızı kolaylaştırıyor. Bunun yanında yüksek çözünürlüklü mikrofon ve kulaklık çıkışları da yine kasalarda kendine yer buluyor.

Bağlantı zenginliği kadar ilgili bağlantıların hangi alana konumlandırıldığını da dikkate almanız önemli, zira bilgisayar kasasına ulaşmanız gerektiğinde portların sizi uğraştırmaması, çalışmanızın verimliliğini doğrudan etkiliyor. Bunun yanında USB portlarına bağlayacağınız USB bellek gibi birimlere yanlışlıkla çarpma gibi durumların meydana gelmemesi için ilgili portların yatay değil de dikey yerleştirildiği ürünleri alışveriş listenize ekleyebilirsiniz.

RGB LED Aydınlatma ve Soğutma Özelliklerine Dikkat

Bugün, oyun tutkunları başta olmak üzere bilgisayar donanımlarını ve çevre bileşenlerini alırken azami özen gösteren kullanıcılar, PC kasa fiyatları kadar ilgili kasaların teknik özelliklerine de dikkatle bakıyor. Güç kaynağı, bağlantı zenginliği gibi konularda tatmin olan kullanıcılar ise kasaların, RGB LED aydınlatma özellikleriyle birlikte soğutma becerilerini de değerlendirmeye tabi tutuyor.

Siz de kasaların aydınlatma ve soğutma özelliklerini dikkate alabilirsiniz. Daha çok oyun meraklılarının ve bilgisayar bileşenlerinin yaydığı ışıkla odasında farklı bir atmosfer yaratmak isteyenlerin edindikleri RGB kasa modelleri, göz dolduran bir şıklığa sahip. Corsair kasa ve MSI kasa modellerinde de görebileceğiniz RGB ayrıntıları, kasanın duruşunu ve karakterini baştan aşağı değiştiriyor.

Soğutma ve soğutma sürecinde görev alan fanların sayısı da önemle incelemeniz gereken diğer parametreler arasında yer alıyor. Kasa içerisine giren ve kasadan tahliye edilen havadan sorumlu olan fanlar, genellikle kasa ile birlikte geliyor. Ayrıca dilediğiniz takdirde, kasada yer de varsa harici fan alıp kasaya takmanız mümkün. Bununla birlikte fanlara denk gelen açıklıkların toz filtreli olmasını da isteyebilirsiniz. Zira sürekli çalışma hâlinde olan fanlar, zaman içerisinde odadaki tozların, kasa içerisine yerleşmesini sağlayabiliyor.

Yeni bir bilgisayar topluyorsanız ya da var olan bilgisayarınızın kasasını değiştirmek istiyorsanız, Türkiye ve dünyanın en önemli markalarının imzasını taşıyan bilgisayar-kasa modellerini ÇiçekSepeti üzerinden satın alabilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.