Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Bitki Çayı

Tüketmeyi çok sevdiğiniz meyveler ve güzel bitkilerin, faydalarını hayatınızın her alanında görmek için bitki çayları harika seçenekler sunar. Özel olarak hazırlanan çaylar sayesinde birçok sağlık problemini doğal yöntemlerle geride bırakmanız mümkündür. Tabii ki doktor tavsiyesi ile tüketmeniz gereken özel durumlar ve hastalıklarda, önce görüş almalı sonrasında tüketime başlamalısınız. Bitkisel çaylarının her yaş grubuna iyi gelen temel özellikleri bulunmaktadır. Vücut direncinin artırılması, sağlıklı gelişim ve uyku düzeninin sağlanması ilk akla gelenlerdir. Bitkisel çaylar genel olarak doğadan toplanan bitkilerin kurutulmuş hallerinin sıcak su içerisinde kaynatılması ve demlenmesiyle tüketilir. Sıcak veya soğuk servis edilen çeşitleri bulunan bitkisel çayları alırken mutlaka içeriğine dikkat etmelisiniz. Açık olarak satılan ve içeriğini tam olarak bilmediğiniz bitkisel çaylardan uzak durmalısınız. Çünkü herhangi bir alerjik reaksiyon vb. bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Genelde yoğun aromatik tatları bulunan bitki çaylarını limon, bal gibi doğal ürünlerle tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Bitki Çayı Çeşitleri

Doğadan toplanan bitkilerle oluşturulan bitki çayları arasında en çok tüketilen çaylar; adaçayı, biberiye çayı, ekinezya çayı, kuşburnu çayı, papatya çayı, zencefil çayı, yeşil çay, ısırgan çayı, melisa çayı, nane limon, ıhlamur ve kekik çayıdır. Bu çaylar dışında birçok farklı çay tüketilmekte ve hemen hemen tüm bitkilerin kurutulmuş hallerinden çay yapılmaktadır. Bitki çayları genel olarak demlenmeye hazır şekilde paketlenmiş şekilde satılmaktadır. Kök, tohum, sap ve yaprakların kullanılduğu bitki çaylarında yaklaşık olarak 400.000 civarında farklı bitki kullanılmaktadır. Bitki çayı hazırlarken genel olarak 3-10 dakika arasında demlenme süresi bulunur ve sonrasında isteğe göre sıcak veya soğuk servis yapılır.

İnsan sağlığı için oldukça faydalı olan bitki çayları, bitkinin türüne göre birçok farklı fayda sağlar. Bu nedenle bitki çayı tüketmeden önce faydaları hakkında bir araştırma yapmanız ve ne için kullanacağınızı bilerek ona göre tüketmeniz gerekir.

Bitki Çaylarının Faydaları Nelerdir?

  • Ihlamur çayı, soğuk algınlığı için iyi gelen bir çay türüdür. Grip ve soğuk algınlığı sırasında terleyerek hastalığı atmanızı ve vücuttaki toksinlerin azalmasına yardımcı olur. Aynı şekilde nane ile hazırlanan nane limonda benzer hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ihlamur ayrıca kaygı ve stresi azaltarak sakinleşmenizi de sağlar. Sinüzit ve migren gibi rahatsızlıklara da iyi gelmektedir.
  • Papatya çayı, uykusu yaşayan kişiler için idealdir. Reflü, gastrit ve ülser gibi mide rahatsızlıklarına karşı iyi gelir. Sakinleştirici etkisi sayesinde günün stresini atmanıza yardımcı olur ve iyi bir uyku çekmenize katkı sağlar.
  • Rezene çayı, mide problemleri için oldukça iyidir. Ayrıca anne sütünü artırmak için yeni bebek sahibi olan kişiler tarafından kullanılır. Diş eti ve diş sağlığı içinde faydaları bulunmaktadır.
  • Kış çayı, birçok farklı bitkinin karıştırılarak üretildiği bir karışımdır. Soğuk algınlığını geride bırakmak ve nefes açmak için kullanılır. Astım hastalığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarında da faydalıdır.
  • Lavanta çayı, gribal enfeksiyonların tedavisinin yanı sıra uykusuzluk içinde faydalıdır. Baş ağrısına iyi gelir ve bünyenin sakinleşmesini sağlar.
  • Sinameki çayı, metabolizmanın hızlanması ve güçlenmesi için faydalıdır. Sindirim sistemini düzenler ve içerisinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde iltihapların giderilmesine yardımcı olur.
  • Kuşburnu çayı, üst solunum yolu rahatsızlıkları için etkilidir. İçerisinde bulunan A, E,C ve B vitaminleri sayesinde vücut direncinin artmasını sağlar.

Bitki çayları cildin güzel görünmesinde, cilt sorunlarının giderilmesinde, saç sağlığını korumak ve saç sorunlarını gidermede faydalıdır. Ayrıca güne enerjik başlamak ve güzel bir uyku deneyimi içinde bitki çaylarına başvurabilirsiniz. Birbirinden lezzetli ve doğal bitki çaylarını Çiçeksepeti’nde bulabilir, güvenle sipariş edebilirsiniz.