Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Biyografi Kitapları

Biyografi kitapları, en çok ilgi çeken kitap türlerinden biridir. Yaşam öyküsü anlamı da olan biyografi, ünlü, tanınmış ve insanların zihninde yer bırakan kişilerin hayatının önemli noktalarını da ya da tamamını anlatan yazı türüdür. Tamamen gerçeğe dayalı olan biyografi, kişinin yaşam öyküsünün yazıya dökülmüş, öyküleştirilmiş halidir. Biyografik kitaplar, sevilen ve topluma mal olmuş kişilerin hayatına dair bilinmeyenlere de ışık tuttuğu için okuyucular tarafından merakla okunur.

En çok okunan biyografi kitapları, siyasi liderler, sporcu ve sanatçılar, topluma mal olmuş kişiler ve idollerin ilham veren hayat hikayeleri ÇiçekSepeti’nde! En çok satan biyografi kitapları, en iyi seçkiler ve çok daha fazlası, online alışverişe özel indirimlerle sizleri bekliyor!

Biyografi Kitaplarının Tarihi

Mesleğiyle veya sıra dışı eylemleriyle topluma iz bırakan, birçok kişi tarafından bilinen ünlü kişilerin, hayatlarının başka bir kişi tarafından ele alınması, sandığınızdan çok daha eski bir tarihe dayanıyor. Biyografi türünde verilen ilk eser antik Yunan döneminde Plutarkhos tarafından yazılan “Hayatlar” kitabıdır. Modern biyografinin ilk örnekleri ise 16. yüzyılda Avrupa ve Türk edebiyatında görülmeye başlanır. Derinlemesine ve tarafsız şekilde kaleme alınan biyografi kitapları, edebi türler arasında en fazla eser üretilen türlerden birine dahildir. Tarihe ışık tutan, hiç yaşamadığımız dönemlere, o dönemdeki insanların duygu ve düşüncelerine bir kapı aralayan biyografi kitapları, farklı türleriyle de ilgi çekiyor.

Biyografinin Türleri

Yazım tekniklerine ve konunun ele alınış biçimine göre, biyografi türleri sınıflandırılıyor. En çok okunan biyografi kitapları da, bu sınıflandırmaların içinde yer alıyor.

  • Bilimsel biyografi ya da monografi olarak da adlandırılan bu türün kitaplarında, olaylar kronolojik bir biçimde ele alınır. Genel olarak, biyografi kitaplarında kronolojik bir sıra ile ilerleme en yaygın tercih edilen yöntemdir. Kişinin doğumu, yaşamı ve eserleri gibi alt başlıklara bölünerek yazılır. Kanıtlanabilir belgelere dayandığı için nesneldir. Eleştirel bir dille sistematik şekilde yazılır. Tarihe ışık tutan bu tür, tarih kitaplarıyla da yakın temastadır.
  • Biyografik roman ya da diğer adıyla portre; hayatı ele alınan kişinin bir roman kahramanı gibi ele alınmasıyla oluşur. Öyküleştirme sıkça kullanılır. Karakterin kişilik özellikleri, kıyafetleri ve hareketleri önemlidir. Bu tür sayesinde karakterin dünyasına daha çok girilebilir ve okuyucu ile karakter arasında daha güçlü bir bağ oluşur.
  • Nekroloji ya da memoir; henüz ölümünün üzerinden çok zaman geçmeyen bir kişinin geçmişinin yakınları tarafından kaleme alınmasıdır.Bu kitaplar daha çok anı biçimindeki biyografilerdir. Duyguların yoğunluğu ve kişisel bir dil kullanılması nedeniyle özneldir. Okuyucuyu aileden biri gibi hissettirilmesi ile diğer türlerden ayrışır.
  • Otobiyografi: Bireyin hayatını ve deneyimlediği olayları kendi tarafından birincil tekil kişi ile ifade etmesidir. Öznel niteliktedir. Yaşanan tüm olaylar, anılar ve kişinin hisleri birinci ağızdan kaleme alındığı için çok daha vurucu kitaplardır.

Siz de biraz önce sıraladığımız türdeki kitapları okumaktan hoşlanıyorsanız, en çok satan biyografi kitapları listemize mutlaka göz atmalısınız. Birbirinden farklı türdeki biyografi ve otobiyografi kitaplarına ciceksepeti.com ve ÇiçekSepeti mobil uygulaması üzerinden ulaşabilirsiniz. En çok merak ettiğiniz ve en iyi biyografi kitapları, evinizin konforunu terk etmeden inceleyebilmeniz ve ilginizi en çok çeken eserleri satın alabilmeniz için ÇiçekSepeti biyografi kitapları kategorisinde sizleri bekliyor! Üstelik online alışverişe özel indirim ve dönemsel kampanyalardan yararlanarak, alışverişinizi çok daha avantajlı bir şekilde tamamlayabilirsiniz!