Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Blok Flüt

Müzik aletleri, duyguların tercümanı olmanın yanı sıra çalan kişinin zihinsel ve ruhsal olarak daha iyi hissetmesine yardımcı olur. Motor becerilerin gelişmesinde ve yaratıcılığın artmasında da oldukça etkilidir. İlkokul yıllarında öğretilmeye başlanan flüt, çalması basit olan üflemeli çalgılar arasında yer almaktadır. En eski müzik aletleri arasında yer alan flüt, üzerinde delikler bulunan yuvarlak bir yapıya sahiptir. Çok eskiden ağaç ve hayvan kemiklerinden yapılırken günümüzde ağaç, plastik, metal, fildişi ve seramik gibi malzemelerden yapılmaktadır. Kaliteli flüt modelleri ile birçok parçayı dilediğiniz gibi icra edebilirsiniz. Öğrenmesi kolay bir alet olan flüt, çocuklara ilk olarak önerilen çalgılar arasındadır. Çocukların müzik kulağının gelişmesi ve notaları tanıması için oldukça yardımcıdır. Blok flütler, flüt modelleri arasında yer alan ve müzik derslerinde istenilen basit çalgılardır. Profesyonel olarak kullanılan modelleri olsa da genelde okul flütü olarak bilinir. Farklı renklerde sunulan kaliteli flütler ile oldukça güzel sesler çıkarabilir ve bir müzik aleti çalmanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Farklı Özellikleri Olan Flüt Çeşitleri

Flüt, basit bir müzik aleti olmanın yanı sıra oldukça hoş bir sese sahiptir. Hüzünlü, gizemli ve sıcak bir tonda sesler çıkarır. Flüt üzerindeki delik sayısı, üretildiği malzeme, uzunluğu ve tasarımı flütün çıkardığı sesi etkileyen faktörler arasında yer almaktadır.

Blok flüt: Çocukların ilkokulda öğrendiği ilk enstrüman olan blok flüt; baş, gövde ve kuyruk kısmından oluşmaktadır. Baş kısmında üfleme deliği bulunur. Gövdesinde ve kuyruk kısmında ise notaların çıkarılmasını sağlayan delikler yer alır. Arka kısmında yer alan deliği kontrol ederek ses çıkarabilirsiniz.

Yan flüt: Genelde ağaçtan üretilen yan flüt, gövde kısmında notaların oluşmasını sağlayan perde adlı deliklerden oluşur. Ağaç dışında gümüş ve metal malzemeden de üretilmektedir. Hüzünlü, kulağa oldukça hoş gelen bir sesi vardır.

Piccolo flüt: Boyut olarak en küçük flüt türü olan piccolo, oktav olarak en yüksek perdeli çeşittir. Boyut olarak yan flütün yarısı kadar olan modeller orta tonlarda net tınılır çıkarırken üst tonlarda yüksek ve tiz sesler çıkarmaktadır.

Pan flüt: Farklı boylarda sunulan pan flüt; ahşap, metal veya kilden yapılan çubuklardan oluşmaktadır. Mistik bir tınısı olan bu flütler, Antik Yunanlılar tarafından kullanılırdı.

Alto flüt: En yaygın kullanılan flüt türü olan alto flüt; sıcak ve duygulu bir ses çıkarmaktadır. Notaların ses çıkarması için daha fazla havaya ihtiyacı vardır.

Bas flüt: Flüt korolarında tercih edilen bas flüt, diğer enstrümanlar tarafından sesi kolaylıkla perdelenebilen bir enstrümandır. Kıvrık bir üfleme ağzına sahip olması nedeniyle çok fazla hava gerektirmektedir.

Blok Flüt Modelleri

Blok flüt; baş, gövde, kuyruk kısmından oluşmaktadır. İlkokullar başta olmak üzere birçok kişinin ilk müzik aleti olan çalgının üfleme kısmı olan baş kısmından nefes verilerek çalınır. 7 adet üstte, 1 adet altta olmak üzere 8 delikten oluşur. Her melodiyi çalmanıza olanak tanıyan blok flüt, 2 oktav ses alanına sahiptir. Blok flüt modelleri 6 ana gruba ayrılmaktadır.

Kontrbas blok flüt: En uzun pes ses aralığına sahip olan türdür. Genelde abanoz ağacından yapılmaktadır. Çok uzun olduğundan oturarak çalınması zordur.

Bas blok flüt: Kontrbas flütten sonra en büyük ikinci flüttür. Ağaç ve plastikten yapılan model, nadir olarak kullanılmaktadır.

Tenor blok flüt: Tenor ses aralığında olan model, tüm delikleri açık iken üflendiğinde Do notasına çıkmaktadır. Kullanımı pek yaygın değildir.

Alto blok flüt: Okullarda kullanılan blok flüte benzer olan bu model, metal aksam içermez. Alto ses aralığına sahiptir. Tüm delikleri açıkken Fa notasını verir.

Soprano blok flüt: Okullarda kullanılan türdür. Flütün en pes sesi Do notasıdır ve soprano ses aralığındadır.

Pikolo blok flüt: Küçük bir blok flüt türüdür. Nadir olarak kullanılır ve ince bir ses aralığı vardır.

En iyi markaların blok flüt çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya www.ciceksepeti.com adresini ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!