Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Boza & Salep

Kış aylarının geleneksel lezzetleri arasında yer alan içeceklerden en çok sevilenleri boza ve saleptir. Her zaman tüketilebilen, kokusuyla büyüleyen, tadıyla eşsiz olan salep ve boza, kıvamıyla da oldukça sevilir. Boza ve salep içeceklerini hazır halde online olarak kolayca satın alabilirsiniz. Toz ya da sıvı halde salep seçenekleri ile bozaları inceleyebilirsiniz!

Salep Nedir, Boza nedir?

Kış denince akla gelen ilk lezzetlerden biri boza, diğeri de saleptir. Salep, aslında bir bitkinin köklerinden hazırlanan lezzetlerdendir. Salep bitkisinin kök yumrularının toplanıp yıkanması ve ardından kurutulup öğütülmesi ile toz salep elde edilir. Daha sonra bu toz, süt ile pişirildiğinde salep içeceği ortaya çıkar. Salep ayrıca dondurma yapımında da kullanılan bir tozdur. Bu özelliği ile de salep seveleri yazın da mutlu eder.

Salep, içeriğindeki yüksek oranda kalsiyum ve potasyum sayesinde tüketildiğinde olumlu etkiler oluşmasını da sağlar. Özellikle kış aylarında ısınmak için tüketebileceğiniz salepleri evde kolayca hazırlayıp içebilirsiniz.

Salebin faydaları arasında şunlar vardır:

  • Salebin en önemli özelliklerinden biri, vücuda enerji vermesidir. Vücuda enerji verdiği için özellikle vücut direncinin düştüğü zamanlarda etkilidir. Bu özellikleri sayesinde nezle, grip ve farklı soğuk algınlıklarında etkili olur.
  • Salep, yağ yakımını hızlandıran da bir içecektir. Ayrıca içine fazla miktarda şeker koymadığınız sürece düşük kalorili bir içecektir.
  • Hazımsızlık, şişkinlik ve gaz sorunu gibi sıkıntılar yaşıyorsanız salep içeceği tüketebilirsiniz. Ayrıca salep, toksinlerin vücuttan atılmasında ve bağırsakların temizlenmesinde etkili olur.

Toz salep hazırlamak için öncelikle sütü kaynama noktasına getirmeniz gerekir. Kaynama noktasına gelen süte her bir bardak salep için 1 tatlı kaşığı toz salep ekleyebilirsiniz. Daha sonra dilediğiniz bardağa salebi koyup salebin üzerine de tarçın ekleyebilirsiniz. Sıvı salep ise direkt ısıtarak tüketebileceğiniz tarzdadır. Kutuda satılan salebi derin bir tencereye koyup ısıtabilirsiniz.

Boza da salep gibi görünse de boza genellikle soğuk tüketilen bir içecektir. Enerji deposu, bol vitaminli, yoğun kıvamlı bozaları dilediğiniz zaman tüketebilirsiniz. Boza; darı irmiği, su ve şekerden yapılır. Bozanın da pek çok faydası vardır:

  • Bozanın, hamilelerde sütü arttırdığı söylenir. Doktorunuza danışarak doğru miktarda boza tüketebilirsiniz.
  • Boza, bağışıklık sistemini güçlendirmede etkilidir. Vücudunuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirmenizde etkilidir.

Boza hazırlamak için gerekli malzemeleri bir araya getirdikten sonra bozayı pişirebilirsiniz. Bunun için de pilavlık bulgur, pirinç, su ya da süt, şeker ve kuru maya bir araya getirmeniz gerekir. Bulguru ve pirinci iyice yıkayıp tencereye koyduktan sonra bu ikisini kaynatabilirsiniz. Daha sonra bulgurları iyice ezmelisiniz. Ezdiğiniz bulgur ve pirinci süzgeçten geçirip pürüzsüz hale getirebilirsiniz. Bozayı daha sonra mayalamanız gerekiyor. Bozanın ekşimesi için maya karışımı hazırlamanız gerekir. Bunun için de ılık süt, yaş maya ve toz şekeri karıştırabilirsiniz. Bu malzemeleri karıştırıp 24 saat bekletebilirsiniz. Daha sonra bozaya toz şekeri ekleyip suyu da azar azar ilave ederek kıvamı ayarlayabilirsiniz.

Çiçeksepeti’nde kışa yakışan farklı lezzetleri online olarak keşfedebilirsiniz. Bozayı hazırlamak zor olabilir. Evde boza pişirmek yerine hazır paketlerde boza satın alabilirsiniz.

Hem Toz Hem Sıvı Boza ve Salep Karışımlarını Çiçeksepeti’nde Keşfedin!

Süpermarket ürünlerinden küçük ev aletlerine, baharatlardan lezzet dolu yiyeceklere kadar pek çok farklı ürünü Çiçeksepeti’nde online olarak keşfedebilirsiniz. Toz salep, sıvı salep ve boza yapmak için ihtiyacınız olan tüm malzemeleri kolayca keşfedebilirsiniz. Online alışveriş yapmanın kolaylığı, bir tık uzağınızda!