Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Budama Makasları

Bahçenizi çok kısa zamanda daha görkemli ve göz alıcı bir hale getirmenizi sağlayan, işinizi kolaylaştıran bazı bahçe aletleri vardır. Birçok pratik işleve sahip olan bu bahçe aletleri arasında en sık kullanılan ve bir hayli işi kolaylaştıran budama makasları da yer alır. Budama makasları, bahçe düzenlenmesi için kullanabileceğiniz özel aletlerdendir. Farklı modelleri ve işlevleriyle çok çeşitli budama makaslarını Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde keşfedebilirsinzi!

Budama Makası Nasıl Seçilir? Nasıl Kullanılır?

Budama makası ya da bahçe makası olarak bilinen bu alet, evinizdeki bitkilerin büyüklüğünü kontrol altına almanızı sağlar. Bu makaslar sayesinde bitkileri kolayca budayabilir, güzel görünümlerinin bozulmasını önleyebilirsiniz. Ayrıca budama işleminden sonra bitkiniz daha canlı bir hale kavuşur ve daha sağlıklı şekilde büyür. Ağaç, çalı, bitki budaması yaparken kaliteli bir budama makası kullanmanız gerekir. Yeterince güçlü olmayan bir makas bitkinize ve size zarar verebilir, işinizi yapmanızı engelleyebilir. Bu yüzden doğru budama makasını seçmek son derece önemlidir. Farklı stilleri olan budama makaslarının fonksiyonları da farklıdır. Budama makası seçerken;

  • İlk olarak makasların boyutuna dikkat etmeniz gerekir. Budama makaslarının boyları değiştikçe kesme hassaslıkları da değişir. Daha kısa bıçaklar daha hassas kesimler yapmanızı sağlarken uzun bıçaklar, uzaktaki dallara erişiminizi kolaylaştırır. 
  • Budama makasını seçerken kesme kapasitesine de dikkat etmeniz gerekir. Kesme kapasitesi aynı zamanda dalın kalınlığı ve sertliğiyle de ilişkilidir. Örneğin kesme kapasitesi 2 cm olan bir budama makası ile 2 cm boyutunda bir dalı kolayca kesebilirsiniz. Ama daha kuru ve kalın bir dalı kesmek istediğinizde budama makası yerine budama testeresi ya da akülü budama makası gibi modelleri tercih etmeniz gerekir. 
  • Sağlak ve solak olanlar için tabii ki farklı budama makasları vardır. Budama işleminin güvenli olması için kendinize uygun bir makası tercih etmeniz gerekir.
  • Budama makaslarının sap tipleri birbirinden farklıdır. Tek elle kullanılabilenler, çift taraflı budama makasları, küçük ya da büyük boyutlular… Kendiniz için en konforlu olanı ve uzun süre kullanabileceğiniz bir modeli seçerek bahçe bakımınızı yapabilirsiniz. 

Budama makasını kullanırken de çok dikkatli olmanız gerekir;

  • Budama makasını kullanmadan önce makasın kendiniz için uygun olduğundan emin olmalısınız. Aksi halde makas, hasarlara sebep olabilir. Eğer bitkiyi budarken makası çok fazla zorlamanız gerekiyorsa bu genellikle makasın çok küçük olduğuna işarettir. Bu aşamada kesim için makası zorlamamanız gerekir.
  • Makası kullanırken dengeli ve sağlam tutmanız gerekir. Bu, budama işlemini kolaylaştıracak ve sizin daha güvende olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca budama makasını kullanırken her türlü olasılığa karşı gözlük ve eldiven de kullanmanız gerekir. Budama yaparken gözünüze girebilecek bir dal parçası ya da elinizi kesebilecek bir çalıdan bu şekilde korunabilirsiniz. 
  • İnce dalları budarken daha küçük makasları tercih edebilirsiniz. Özellikle ev içindeki bitkiler, ufak çaplı çiçekler için bu tarz makaslar yeterli olacaktır. Tek el ile kullanabileceğiniz budama makaslarını bu işlem için kolayca kullanabilirsiniz. Ama ağaç gibi kalın bitkileri budamak istiyorsanız ağaç budama makası, şarjlı budama makası gibi daha güçlü modeller arasından bir ürünü seçmeniz daha doğru olur. 

Budama makasının belli aralıklarla bakımını da yapmak gerekir. Böylece makasın her zaman keskin ve yeni gibi olmasını sağlayabilirsiniz. Makasın bakımını yapmak için;

  • Her kullanımdan sonra makası nemli bir bez ile iyice temizleyebilirsiniz. 
  • Makas körelmeden makasın bıçaklarını düzenli olarak keskinleştirebilirsiniz. 
  • Budama işleminiz bittikten sonra makasınıza hafif bir makine yağı uygulayarak ekipmanlarınızı koruyabilirsiniz. 

Kaliteli, fonksiyonel ve kullanışlı budama makası modellerini Çiçeksepeti’nde keşfedebilir, kendiniz için en uygun budama makasını online olarak kolayca satın alabilirsiniz! 

Uygun Fiyatlı Budama Makasları ile İşlerinizi Kolaylaştırın!

Budama makası fiyatları ürünün işlevine, sahip olduğu teknolojiye, kalitesine, boyutuna göre değişiklik gösterir. Geniş bir fiyat aralığına sahip olan ürünlerini Çiçeksepeti’nde kolayca inceleyebilirsiniz. Filtreleme seçeneği sayesinde ürünler arasından kendiniz için en uygununu kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca bahçenizi düzenlemek ve güzelleştirmek için aradığınız her şeyi Bahçe Ürünleri kategorisinde bulabilirsiniz!