Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Buji

İçten yanmalı motorlarda, yakıt ve hava karışımının ateşlemesini sağlayarak çalışmayı sağlayan aparatlara buji adı verilir. Silindir sayısına göre değişen buji, izolatör ve bağlantı ucu gibi aksamlardan oluşur. Araçların en önemli parçaları arasında yer alan ürünler, motorun güvenli çalışmasına katkıda bulunur.

Bakır, nikel, platin ve iridyum gibi materyallerden yapılan bujilerin belli kilometrelerde değişim yapılması gerekir. Her aracın çalışma prensibine göre kullanılacak buji çeşitleri farklılık gösterir.

Araç Sahiplerini İlgilendiren Sık Sorulan Sorular

Günümüzde araç, sahipleri farklı aksamlar hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister. Buji ve kablolarında zamanla oluşan aşınmalar araçlarda ciddi maddi hasarlara yol açar. Sürücüler tarafından merak edilen buji nedir sorusuna verilecek cevap, aracın en kapsamlı ve özel ekipmanları olur.

Gelişen teknolojilere göre daha kapsamlı hale gelen ürünler, arasında en çok kullanılanlar bakırdan yapılanlardır. Bu modellerde ateşleme yapmak için daha fazla voltaj gereksinimi ortaya çıkar.

Buji Çeşitleri ve Malzeme Detayı

Bujiler içerisinde kullanılan materyallere göre adlandırılır. Farklı kullanımlar için üretilen buji çeşitleri, aracın performansının artmasına katkıda bulunur. Son yıllarda sıklıkla tercih edilen iridyum çeşitler, sert ve dayanıklı yapılarıyla öne çıkar. 80.000 km yapabilen bu ürünler, çevreye karşı da duyarlıdır.

Karbon birikimini azaltan çeşitler yeni model araçlarda tercih edilir. Standart modellere oranla daha az aşınmanın olduğu çift platin buji markaları, iki kata varan kullanım ömrü sunar. Atık kıvılcım sistemlerinde ateşlemeyi hızlandıran ürünler, doğaya daha az karbon salınımının gerçekleşmesini sağlar. Çift yanmalı olması yüksek ateşleme kapasitesi oluşturur. Motosiklet ve eski arabaların düzeneklerinde kullanılan gümüş bujiler en iyi iletkenlik sunar.

Her Araca Özel Buji Fiyatları

Aracınızın modeline ve kullanım sıklığına göre değişim yapılması gerekir. Her aracın yolda yaptığı kilometre kapasitesi farklılık gösterir. Buji fiyatları, kullanılan metallerin özelliklerine ve dayanıklılığın göre farklı aralıkta olur. Platin bujiler diğerlerine göre daha üst segmentte yer alır.

Motor aksamları arasında işlevsel olmasına karşılık değişimi en kolay olan parçalar arasında bulunur. Her bir araç kendi kapasitesi ve şartlarına uygun aralıkta buji değişimine ihtiyaç duyar. Siz de ihtiyacınıza en uygun modele ÇiçekSepeti farkıyla güvenilir olarak sahip olabilirsiniz.