Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Bulgur

Tüm dünyada ve ülkemizde en çok tüketilen bakliyatlar arasında yer alan bulgur, dahil olduğu her tarife ekstra bir lezzet katar. Hem doyurucu hem lezzetli hem de ekonomik olması nedeniyle sofraların vazgeçilmezidir. Protein, mineral, vitamin ve besin lifi açısından oldukça zengin olan bulgur, karbonhidrat bakımından ise pirince göre oldukça düşük seviyededir. Bu nedenle sporcular başta olmak üzere birçok kişinin beslenme programında sıklıkla yer alır. Eğer diyet yapıyorsanız, pirinç pilavı veya makarna tüketmek yerine bulgurlu yiyecekleri programınıza dahil ederek daha az kalori ile doyabilirsiniz. Oldukça sağlıklı bir gıda olan bulgurun içerisinde B vitamininin yanı sıra folik asit, magnezyum ve birçok farklı mineral de bulunmaktadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi açısından da oldukça faydalı olan bulguru düzenli olarak tüketerek vücudunuzu hastalıklara karşı korunaklı hale getirebilirsiniz.

Lezzetli ve Doyurucu Bulgur Çeşitleri

Farklı yemek kültürlerinde farklı çeşitleri bulunan bulgur, yetiştiği coğrafyaya göre de çeşitlilik göstermektedir. Yapacağınız yemek tarzına göre bulgur seçimi yaparak daha lezzetli yemekler ortaya çıkarabilirsiniz.

 • Sefer Kitel Bulgur: Buğdayın kaynatılarak kabuğunun soyulması ve öğütülmesi ile elde edilir. Ülkemizde Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu bölgelerinde sıkça tüketilen bulgur çeşididir.
 • Pilavlık Bulgur: Bulgur denildiğinde akla ilk gelen ve ülkemizde de en çok tüketilen bulgur çeşididir. Boyutuna göre iri pilavlık bulgur, pilavlık bulgur ve ince pilavlık bulgur olarak üç grubu ayrılır.
 • Köftelik Bulgur: Triticum durum cinsi sert buğdayın uygun bir şekilde kaynatılması, kurutulması ve ince şekilde kırılması ile elde edilen bulgurdur. Bu çeşitte buğday seçimi ve işlemesi oldukça önemlidir. Kaliteli bulgur için iyi buğday ve iyi bir işleme süreci gerekir.
 • Firik Bulguru: Kurumamış yeşil buğdayın toplanarak farklı kurutma yöntemleri ile kurutulması ile elde edilen bulgur türüdür. Güneydoğu Anadolu bölgesinde sıkça kullanılır.
 • Midyat Orta Bulgur: Anadolu’nun birinci sınıf durum buğdaylarından elde edilen ve oldukça kaliteli olan bir bulgur türüdür.
 • Şişe Bulgur: Çiğ buğdayın kırılması ile elde edilen orta büyüklükteki bulgur çeşididir.
 • Esmer Bulgur: Rengini üretildiği buğday çeşidinden alan esmer bulgur, besin değeri olarak diğer buğday türleri ile hemen hemen aynı değerlere sahiptir.

Bulgurun Faydaları Nelerdir?

Çok eski çağlardan beri tüketilen bulgur, beslenme alışkanlıklarında üst sıralarda yer alan bir besindir. Yaşam kalitesinin artması ve sağlıklı bir beden için düzenli olarak tüketilmesi faydalıdır. Buğdayın kaynatılması, temizlenmesi ve kabuğu soyularak değişik türlerde kurutulması ile elde edilen bulgur çeşitlerinin birçok faydası bulunmaktadır.

 • Besin değeri açısından oldukça zengin olan bulgur, kompleks karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Birçok mineral ve vitamin barındırır. Yüksek oranda lif içermesi ve glisemik indeksi düşük olmasından dolayı kan şekeri dengesinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.
 • İçeriğinde yer alan vitaminler, çinko, demir, magnezyum ve krom sayesinde kemik sağlığının korunmasına destek sağlar.
 • Sindirim sisteminin hızlı çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda tokluk hissini yukarıda tutar. Özellikle diyet döneminde düzenli bulgur tüketerek tokluk sürecini uzatabilirsiniz.
 • Hamilelik döneminde tüketilmesi oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan folik asit, anne karnındaki bebeğin sağlıklı gelişimine katkıda bulunur.
 • Yüksek oranda vitamin ve mineral içermesi nedeniyle cildi ve saçı besler. Daha iyi bir cilt ve saç için düzenli olarak bulgur tüketebilirsiniz.
 • Sinir sisteminin düzenli olarak çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca dokuların korunması ve güçlenmesinde de oldukça faydalıdır.

1 kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg gibi farklı boyutlarda sunulan en kaliteli bulgur çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden hemen sipariş edebilirsiniz.