Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Cep Telefonu LCD Ekran

Günümüzde cep telefonları artık hemen hemen her şeyi yaptığınız ve takip edebildiğiniz cihazlara dönüştü. İş takibi, mail gönderimi ve alımı, oyun oynama, video izleme, iletişim kurma veya sunum oluşturma… Tüm bu işlemleri tek bir cihazdan yapma imkanı sunan akıllı telefonlar, büyük ekranları sayesinde bu işlemleri yapmanızı sağlar. Fakat her ne kadar artık kırılma oranını düşürmek için sağlamlaştırılsa da telefon ekranlarında kırılmalar meydana gelebilir. Cebinizden veya elinizden ters bir şekilde düşen telefonun ekranı bir anda çatlaklarla dolu olarak önünüzde durur. Bu durumda yapmanız gereken şey, uzman bir telefon tamircisine gitmek veya cep telefonuna uygun bir ekran alarak değişim sağlamaktır. Her cep telefonunun ekranı aynı değildir ve takılıp sökülme işlemleri farklıdır. Bu nedenle doğru ekran seçimi yapmanız oldukça önemlidir. Tüm modellerin LCD ekran ve panellerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz.

Cep Telefonu Ekranı Modelleri

Apple, Samsung, Xiaomi, Oppo gibi markalar günümüzde en çok tercih edilen cep telefonu markaları olarak öne çıkmaktadır. Bu markaların ürettiği telefonların birçoğu Corning Gorilla Glass gibi çeşitli ekran koruma mekanizmalarına sahiptir. Fakat şiddetli çarpma veya telefonu yüksek bir noktadan düşürme gibi durumlarda bu mekanizmalar faydasız kalabilir. Bu sistemler daha çok küçük darbeler, çizilmeler ve mekanizmanın ters noktalarını güçlendirmek için vardır. Sahip olduğunuz akıllı telefonun ekranında bir sorun yaşadığınızda değişim yapmanız gerekir. Bunun için cep telefonunun markası, modeli, ekran yapısı, ekran genişliği ve varsa ekstra devre elemanlarıyla uyumlu bir ekran seçmelisiniz. Birçok marka kendi ekran teknolojisini kullandığı için farklılıklar kaçınılmazdır. Örneğin; bir marka AMOLED ekran kullanırken başka markalar Super LCD, IPS veya LCD ekran tercih edebilir. Bu ekranların renk dağılımı, görüş açıları, ışık şiddeti, çoklu ortam deneyimleri ise birbirinden tamamen farklıdır. Ayrıca orijinal ekranlar dışında yan sanayi ve korsan üretim yapan yerlerin ürettiği ekranlarda bulunmaktadır. Her ne kadar özellik bakımından yan sanayi ürünlerinin benzer olduğu söylense de orijinal ekran kalitesini vermemektedir. Özellikle dokunmatik ekranlarda dokunmatik hassasiyeti ve renk dağılımı ile ışık şiddeti oldukça fark etmektedir. Bu nedenle orijinal ekran alarak işinde uzman kişilerce sökme ve yeni ekran takma işlemini yaptırmanız gerekir. Eğer elektronik ürünler konusunda bir yatkınlığınız varsa, ekranlarla birlikte gönderilen sökme aparatlarını kullanarak ekran değişimini kendinizde yapabilirsiniz.

Cep Telefonu Ekranı Nasıl Değiştirilir?

Cep telefonlarının ekranı kırıldığı zaman birçok kişi ekran değişimin ne kadar süreceğini merak eder. Eğer cep telefonunuz garanti süresi içinde ise servisin belirlediği süre içerisinde ekran değişimi yapılmaktadır. Fakat garanti süreci kapsamında olmayan teknik servisler kendi iş yoğunluklarına göre bir süre vermektedir. Kendiniz ekran değişimi yapmaya karar verdiyseniz, yaptığınız bir hatanın farklı sonuçları olduğunu bilmeniz gerekir. Dokunmatik ekranlı telefonlarda ekran ve panel tek bir parçadır. Bu nedenle kırıldığında veya bozulduğuna tamir etmek mümkün değildir. Değiştirilmesi gerekir. Ekran değişimi meşakkatli bir iş olduğundan en garanti yöntem, işinde uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

Telefonun ekran değişimi ne kadar?

Farklı markalarca üretilen cep telefonu modelleri, ekran olarak da farklıdır. Bu nedenle ekran değişim ücretleri de değişkenlik göstermektedir. Teknik servislere başvurduğunuzda size işçilik masrafı dahil bir fiyat verecektir. Fakat dilerseniz telefon ekranını kendiniz alarak sadece değişim ücretini ödeyebilirsiniz. Telefon ekranı alırken telefonun marka, model ve ekran özelliklerini iyi bilmeniz gerekir. Tüm detayları inceledikten sonra güvenilir ve orijinal yedek parça satan yerlerden ekran satın alabilirsiniz.

iPhone 11, iPhone 8 Plus, iPhone 12, iPhone 12 Pro, Samsung Galaxy S modelleri ve diğer tüm markaların farklı modellerinin orijinal yedek parçalarını Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.