Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Çiçeksi Parfümler

Doğallığın, tazeliğin, ferahlığın kokusu olan ve her mevsimin vazgeçilmezi çiçek kokuları, parfümlerde en çok tercih edilen kokuların başında gelmektedir. Zamansız bir tür olan çiçek kokulu parfümler, çiçeksi parfümler olarak da isimlendirilmektedir. Soğuk havalarda baharın tazeliğini size hatırlatan sıcak havalarda ferahlığı çağrıştıran çiçeksi parfümler, teninizde bir çiçek bahçesinin muhteşemliğini yaşatmanızı sağlar. Bu nedenle de kadın parfümleri başta olmak üzere parfümlerde en çok tercih edilen türdür. Ancak parfüm seçimi birçok kişi için oldukça zorlayıcıdır. Çünkü teninizle uyumlu o mükemmel kokuyu ararken nereden başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Yüzlerce koku arasından ve farklı notalar içinden sevdiğiniz kokuları bulma süreci çoğu zaman korkutucu bile gelebilir. Bu yüzden çiçeksi kokular, birçok kişinin aşina olduğu kokulardan oluşur ve güvenli bölgedir. Tene oldukça yakışır. En beğenilen çiçeksi kokuları yorumlardan keşfederek ve deneyimleyerek siz de mükemmel parfümünüzü bulabilirsiniz.

Koku Çarkı ve Koku Ailesi

Parfüm seçiminde birçok farklı kriter bulunur ve bazı konular hakkında temel bilgilere sahip olmak önemlidir. Bu yüzden çiçeksi özel kokunuzu bulmadan önce koku çarkı ve koku ailesi hakkında bilginiz olması önemlidir. Doğada veya evinizde hayatınızın herhangi bir alanında koku ailelerinin birini deneyimlemiş olmanız oldukça muhtemeldir. Öncelikle koku çarkı, farklı koku aileleri ve alt ailelerini gösteren bir diyagramdır. Kokuların birbiriyle olan ilişkilerini, benzerliklerini ve farklılıklarını gösteren bir gruplandırma sunar. Birbirini sınırlayan koku grupları ortak koku özelliklerini paylaşır, birbirinden uzak olanlar ise daha az ilişkilidir. Bu özel sistem parfüm uzmanı olan Michael Edwards tarafından bulunmuş ve daha verimli parfüm önerilerine destek amacıyla geliştirilmiştir. Her bir koku ailesinde belirgin kokular vardır ve alt familyalar bu kokuların harmanlanan versiyonlarından oluşur. Koku aileleri genel olarak dört ana kategoriye ayrılmaktadır:

  • Çiçeksi Kokular
  • Oryantal Kokular
  • Odunsu Kokular
  • Ferah Kokular

Bu dört ailenin her birinin kendi alt aileside bulunmaktadır. Her bir koku ailesinin ayırt edici özelliklerinin yanı sıra kişisel kokuları ve genel özellikleri bulunur. Bu nedenle parfüm seçimi sırasında hangi koku ailesini beğendiğinizi bilmeniz size büyük avantaj sağlayacaktır.

Çiçeksi Kokuların Özellikleri Nelerdir?

Çiçeksi koku ailesi, en yaygın ve bilinen koku ailesidir. Birçok bilinen parfüm ve dünyayı kasıp kavuran kokular bu aile içerisinde yer alır. Daha çok kadınlarında tercih ettiği kokular gibi görünse de artık erkek parfümlerinde de sık sık çiçeksi kokuları görmekteyiz. Taze kesilmiş çiçekler gibi kokak parfümlerin bir çoğunda pudramsı bir nota bulunur. Çiçeksi kokuların alt aileleri şu şekildedir:

  • Meyveli Kokular: Şeftali, armut ve elma gibi tatlı, yenilebilir ve tropikal aromalar.
  • Çiçeksi Kokular: Taze kopartılmış çiçekler gibi kokar. Gül ve zambak en çok kullanılan aromalardır.
  • Yumuşak Çiçeksi Kokular: Yumuşak, pudramsı ve tatlı aromalar.
  • Floral Oryantal Kokular: İnce baharat notaları içeren çiçek aromaları.

Çiçeksi parfümler yaz parfümlerinde daha kısa süre kalıcılık bırakıyor gibi gelse de aslında diğer parfümler kadar kalıcıdır. Burada kalıcılığı arttırmak adına nemlendirici kullandıktan sonra cilde parfüm uygulamanız faydalı olacaktır.

Çiçeksi parfümlerin en çok tercih edilen notaları gül, portakal çiçeği ve yasemin kokularıdır. Bunun dışında lavanta, manolya, papatya, sümbül gibi çiçekleri de sıça görebilirsiniz. Turunçgiller ise harika tamamlayıcılar olarak çiçek kokularına genelde eşlik eder.

Yaz ayları dışında kış aylarında da çiçeksi parfümleri tercih edebilirsiniz. Kalıcı ve farklı notalarla harmanlanmış çiçek kokuları teninizde bahar havası estirerek gününüzün muhteşem geçmesine vesile olacaktır.

Dior, Gucci, Bvlgari, Chanel, Burberry başta olmak üzere en iyi markaların çiçeksi parfüm çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.