Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Dağ Kros Bisikletleri

Doğa ile baş başa yapacağınız bir yolculukta size eşlik edecek en konforlu araçlardan biri de dağ (kros) bisikletleridir. Çeşitli arazi ve zemin yapılarına özel olarak tasarlanan dağ bisikletleri amaca uygun olarak seçildiğinde ekstra konfor sunar. Son yıllarda bisiklet sporuna duyulan ilgi sayesinde sürekli olarak yenilenen teknoloji ile karşınıza çıkan bisikletlerden birine sahip olmak isterseniz, ÇiçekSepeti'nde yer alan dağ bisikleti modellerinden birine yüksek kalite ve uygun fiyat avantajı ile sahip olabilirsiniz.

Tüm Beklentileri Karşılayan Dağ Bisikleti Modelleri

Düz yollar yerine engebeli zeminlerde ve arazi şartlarında bisiklet kullanmayı sevenler için ideal kullanım sunan dağ bisikletleri sağlamlıkları öne çıkar. Dağ bisikleti modelleri genel olarak All Mountain, Cross Country (CX), Freeride ve Downhill olmak üzere dörde ayrılır. Cross Country (CX) olarak adlandırılan modeller daha çok amatör kullanıcıların spor tutkusu için idealdir. Ön kısmında amortisör bulunan ve tırmanma konusunda başarılı bisikletler bu gruba girer. Buna karşın All Mountain yani tüm arazi koşulları için uygun olarak tasarlanan dağ bisikletleri, profesyonel kullanıcıların hem şehirde hem de kırsal ve dağlık alanda keyifli geziler yapması için uygun Ön ve arka kısmında amortisörleri vardır ve bunlar genellikle 120 - 160 mm aralığında çalıştıklarından daha zorlu koşullar için idealdir.

Freeride dağ bisikletlerinin amortisörleri çok daha esnektir ve All Mountain bisikletlere göre daha yüksek dayanıklılık seviyesi sunar. Bu tür dağ bisikletleri ile yüksek uçuşlar ve zıplamalar yapılabilir. Freeride dağ bisikletlerinin parçaları özel olarak üretilir ve yine özel teknoloji yöntemleri ile birleştirilir. Bu nedenle parçalar "FR" kısaltmasına sahip. İnişli dağ yolları için ideal kullanım sunan dağ bisikleti modelleri ise Downhill (DH) olarak adlandırılır. Downhill bisikletlerin amortisörleri 200 - 250 mm esneme özelliğine sahip. Denge konusunda son derece hassas tasarımlı olan bu tür bisikletler nispeten ağır bisikletler arasında.

Seviyenize En Uygun Dağ Bisikleti İçin ÇiçekSepeti'ne Göz Atın

Bisikletçinin profesyonellik seviyesi, zemin özellikleri ve genel beklentiler dağ bisikleti seçiminde oldukça önemli. Dağ bisikletleri genelde 18-27 vites ve 26 arası jantlara sahip. Ancak son zamanlarda alışılmış kalıpların dışına çıkan tasarımlarla birlikte 27, 28, 29 ve 30 vitese kadar çıkan dağ bisikletleri görülebilir.

Henüz amatör bir bisikletçiyseniz, yetenek seviyeni tespit etmek ve beklentilerini keşfetmek için ilk etapta başlangıç seviyesi bir model satın alabilirsiniz. Hakimiyetiniz arttıkça daha ileri seviye dağ bisikletleri ile bisiklet modelini yükseltebilirsiniz. Hem amatör hem profesyoneller için daima hafif bir model seçilmesi, kullanım esnasında konfor sunmasının yanı sıra fren yapma süresi daha kısa olduğu için emniyet de sunar. Hem kadınlar hem de erkekler için farklı renk ve tasarımlara sahip dağ bisikletleri arasında siz de zevkinize en uygun modeli ÇiçekSepeti'nde bulabilirsiniz.

Dağ Bisikleti Seçerken Dikkat!

Dağ bisikletinizi seçerken kullanım alanınızı, seviyenizi ve bisikletin teknik özelliklerini değerlendirmeniz önerilir. Zorlu zeminlerde ve dağ yollarında kullanım için tasarlanan modellerde arka ve ön amortisör olmalı. Buna karşın daha düz zeminler için ideal olan dağ bisikletlerinde ise sadece ön amortisör bulunur. Fren sistemi bakımından da farklılık gösteren dağ bisikletlerinde klasik yani V fren ve hidrolik fren sistemi yer alır. V fren sistemleri, bisiklet sporuna yeni başlayanlar için uygun kullanım sunar. Ayrıca iniş ve çıkışlar ile engebeli yollar için bisikletin sele kısmının da ayarlanabilir olması gerekir.

Dağ bisikleti seçiminizde dikkat edeceğiniz bir diğer konu ise lastiklerdir. Düz yollarda daha ince ve alçak lastikler uygunken, yüksek performans gerektiren zorlu zeminlerde derin dişleri olan ve kalın lastikler seçmeniz gerekir. Performansınıza ve beklentilerinize en uygun dağ bisikleti için ÇiçekSepeti'nin geniş ürün seçkisine göz atabilir, beğendiğiniz modeli sipariş edip hemen satın alabilirsiniz.