Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Dağcılık Botları

Dağcılık botu, bu sporla ilgilenen kişiler için en önemli tırmanma ve yürüyüş yapma ekipmanlarından biri. Uygun ekipmanlara sahip olmak ve sahip olduğunuz dağcılık ürünlerini nasıl kullanacağınızı bilmek, sizi tırmanma sırasında karşınıza çıkabilecek tehlikelerden korur. Dağcılıkla ilgileniyorsanız, ayaklarınızı sıcak, kuru ve dengede tutmak sizin için oldukça önemli. Dağcılık sporu tutkunları olarak zorlu parkurlarda ihtiyacınız olabilecek tüm dağcılık ekipmanlarına ÇiçekSepeti’nden kolayca ulaşabilirsiniz.

Dağcılık Botu Nedir? Ne için Kullanılır?

Dağcılık botları, zorlu arazilerde ve dik yamaçlarda tırmanmanızı kolaylaştırmak üzere tasarlanmış ekipmanlar arasında. Her dağcı botu, yürüyüş ve tırmanma sırasında oluşabilecek kazaları önleme amacıyla ayak ve bilek desteğine sahiptir. Dağcılık botlarının tabanı zorlu parkurlarda sizi yarı yolda bırakmamak üzere sert ve dayanıklı malzemeler ile üretilir. Doğru bir dağcılık botuna sahip olmak için ayakkabıyı hangi şartlarda ve hangi seviyede kullanacağınız önemli. Kullanacağınız alan ve teknik dağcılık bot seviyelerine göre, dağcılık botları farklı yalıtım ve koruma sistemleri sunar. Kadın dağcılık botu ve erkek dağcılık botu ürünlerinin tümüne ÇiçekSepeti üzerinden ayrıcalıklı fiyatlarla ulaşabilirsiniz.

Dağ Outdoor Botlarının Özellikleri Nelerdir?

Bir dağcılık sporu tutkunuysanız, yolculuk sırasında hangi koşullarla karşılaşacağınızı tam olarak kestiremeyebilirsiniz.Dağcılık botları, çamurlu, ıslak yüzeyler göz önüne alınarak su geçirmez yapıda tasarlanmıştır. Öte yandan soğuk kış günlerinde dağcılık yapabilmeniz için botlar, yalıtım özelliğine de sahip. Dağcılık botları, soğuk günlerde ayaklarınızı üşüme ve donmadan koruma amacıyla bir astar bulundurur. Astarın çıkarılabilir özelliği sayesinde dağcılık botunuzu farklı hava koşullarında da kullanabilirsiniz. Dağcı botu seçimi için tüm bu özellikleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Dağ Botları Modelleri Nelerdir?

Dağcılık botlarının teknik seviyesi B skalası üzerinden değerlendirilir. Dağcılık botlarını kullanmak istediğiniz mevsim ve yürüyüş yapacağınız parkur özelliklerini göz önünde bulundurarak tercih edebilirsiniz.

  • B0 olarak adlandırılan dağcılık botları, günlük hayatta kullanılabilen esnek tabanlı botlar. Diğer dağcılık botlarına göre daha hafif ve rahatlar. Ancak esnek yapısı nedeniyle kolayca bükülebildiği için, dağcılık sırasında krampon kullanımını engelleyebilir. Günlük kullanıma uygun tasarlandığı için, kent içinde her isteğinize cevap verir.
  • B1 dağcılık botları, çok yönlü mevsim botları olarak adlandırılır. Tabanı orta sertlikte olduğu için karlı günlerde yürüyüş yapmak için kullanılabilir. B1 dağcılık botları hem deriden hem de su geçirmez kumaştan üretilebilir. Sertleştirilmiş tabanı sayesinde C1 kramponları ile uyumlu bir yapı sergiler
  • B2 dağcılık botları, orta sertlikte tabana sahip olduğu için karlı yüzeylerde kullanımı uygundur. Yumuşak ayak ucu özelliği sayesinde B2 seviye botlar ile yürüyüşünüzü kolayca gerçekleştirebilirsiniz. B1 seviyeye göre daha fazla ısı yalıtım özelliğine sahip bu botlar C1 ve C2 kramponlarla kullanılabilir.
  • B3 teknik özelliklere sahip dağcılık botu ise zorlu parkurlara uygun tasarım sunar. Profesyonel dağcılık ve tırmanışlar göz önüne alınarak tasarlanan bu ayakkabılar, C1, C2 ve C3 kramponlarla uyum sergiler. 

Dağcılık Botu Nasıl Temizlenir?

Dağcılık botu genellikle tozlu, çamurlu ve ıslak arazilerde kullanılır. Dağcı botlarının kullanıldığı alanlar düşünüldüğünde botların sık sık kirlenmesi doğal. Kirlenme sonrası uygun bakım ve temizlik ile dağcılık botlarınızın yıpranmasını engelleyebilirsiniz. Botlarınız üzerinde biriken kirleri uzun süre temizlemediğiniz takdirde, ayakkabının su geçirmez ve yalıtım özelliği zarar görebilir. Üzerinde çamur birikintileri olan botlarınızı ev dışında birbirine çarparak veya sert kıllı bir fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Çamurlardan arındırdıktan sonra temiz, ıslak bir bezle botunuzun dış kısmını silebilirsiniz. Dağcılık botu bağcıklarını çıkarıp ayrı bir alanda açıcı içermeyen bir deterjan ve bol suyla yıkayabilirsiniz. Uzun yürüyüşler ve tırmanmalar sonucu botlarınızda oluşabilecek istenmeyen kokuları önlemek için de botlarınızın içine çay poşeti koyarak havalanmasını sağlayabilirsiniz.

Her tür kent içi kullanım ya da doğa faaliyetine uygun dağcılık botu ihtiyacınızı ÇiçekSepeti avantajlarıyla karşılayabilirsiniz.