Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Delgeç

İş yerleri, ofisler ve çalışma alanlarında hayatı kolaylaştıran ekipmanları kullanmak oldukça önemlidir. Bu ekipmanlar sayesinde yapacağınız işleri daha pratik ve hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Delgeç; belgeleri delmek, düzenlemek ve sıralamak için kullanılan bir alettir. Bir veya değişik sayıda delik açabilen modelleri bulunur. Açılan delikler sayesinde kağıt başta olmak üzere depolanması gereken evrakların hepsi çok rahat bir şekilde dosyalara yerleştirilebilir. Farklı delik sayıları sunan modeller daha kullanışlıdır çünkü farklı dosya türlerinde farklı delik sayıları bulunmaktadır. Okullar, ofisler, belge takibi yapılan yerler ve birçok alanda kullanılan delgeçlerin ev tipi modelleri olduğu gibi ağır hizmet tipi delgeç çeşitleri de bulunmaktadır. Kullanım alanına ve sıklığına göre delgeç çeşitleri arasından seçim yaparak işlerinizi daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Kullanışlı Delgeç Çeşitleri

Farklı alanlarda kullanılan delgeç çeşitleri; deldikleri delik sayısına, bir seferde kaç sayfa delebileceğine ve çalışma şekline göre modellere ayrılmaktadır. Manuel delgeçler en çok kullanılan tür olsa da günden güne elektrikli delgeç çeşitleri de yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle seçim yaparken delgeç kullanım sıklığına ve ne kadarlık bir kullanım aralığı istediğinize dikkat etmeniz gerekir.

Tek delik delgeç modelleri: Özel amaçlarla üretilen ve bir belge yığınının üst köşesinde bir delik açmak için tasarlanan modellerdir. Genelde desteler oluşturmak ve düzenlemek için kullanılır.

2 delikli delgeç modelleri: Ofislerde genelde kullanılan ve dosyalama için standart olan delgeç modelidir. Üst kağıt delme kapasitesi 6-40 sayfa arasında değişkenlik gösterir. Seçtiğiniz modelin açıklamalarında tek seferde kaç belde delebileceği yazmaktadır. İki delik açma işlemi daha basittir. Üç ve daha fazla delik açmaktan daha az basınç gerektirir. Kullanımı bu yüzden oldukça rahattır.

3 delikli delgeç modelleri: En çok tercih edilen delgeç modelidir. Elektrikli ve manuel olmak üzere iki modeli bulunur. Farklı kullanım şekilleri ve versiyonları bulunmaktadır. Kullanacağınız alana göre deliklerin ayarlamasını delgeç üzerinden yapabilirsiniz.

4 delikli delgeç modelleri: 2 delikli delgeç ile benzer özelliklere sahip olsa da kağıdın dört klipsli dosyalamaya uygun hale getirilmesi için ekstra delikler açmaktadır. Zımbalama özelliği olan modelleri de bulunmaktadır. Genelde 6-50 sayfa arasında belgeyi tek seferde delebilir.

Ağır hizmet tipi delgeç modelleri: Tek seferde 300 sayfaya kadar delme işlemi yapabilen delgeçlerdir. Üzerinde daha rahat çalışma yapabilmek için uzatılmış bir kol bulunur. Kolu hareket ettirdikçe delik açma işlemi gerçekleşir. İki ve dört delik açabilen modelleri bulunmaktadır.

Elektrikli delgeç modelleri: Farklı markalarca sunulan elektrikli delgeçler, farklı delik sayıları sunmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre delik sayısını belirleyebilirsiniz. Genelde cihaz düğme ile çalışır. Gün boyunca çok fazla sayıda belgenin delinmesi gereken yerlerde oldukça kullanışlıdır. Bazı modellerinde sıkışma giderme özelliği ve zımbalama özelliği de bulunmaktadır.

Delgeç Nasıl Kullanılır?

Temel olarak basit sistemi olan delgeçler, ilk üretildiği yıllardan beri aynı sistemle çalışmaktadır. Delgecin keskin uçlu bir silindiri vardır. Silindiri kağıda itmek için manuel veya elektrik kuvveti uygulayan bir kol bulunur. Manuel modellerde delici silindirin hareket alanı oldukça kısadır. Bu nedenle baskı uygulandığı an delme işlemi gerçekleşir. Fakat bu alan dar olduğunda alabileceği kağıt sayısı da sınırlıdır. Delgeç üzerinde bulunan işaretlere dikkat ederek kağıtları yerleştirmeniz, tüm kağıtlarda aynı hizada delik açılmasını sağlayacaktır. Delinen kağıt artıkları ise alt kısmında bulunan kapaklı kağıt tepsisinde toplanır. Bu alan dolduğunda temizlenmesi gerekir. Aksi takdirde delgeç zor hareket eder ve bir süre sonra hareket alanı iyice kısıtlanır. Kağıt haznesini boşaltarak daha rahat bir şekilde delme işlemine devam edebilirsiniz.

En iyi markaların manuel ve elektrikli delgeç modellerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.