İPTAL
Buradan başlayın

Gönderim yapmak istediğiniz mahalleyi

ya da AVM, Hastane, Okul, Plaza

gibi noktaları yazabilirsiniz.

Filtrele

Gönderim Yeri Seçin

Diş Protezi Temizleme

Kısmi çıkarılabilir ya da tam protezlerin temizliği, ağız sağlığı için son derece önemli. Daha fazla diş kaybetmemek, diş eti iltihabı ya da mantar ve bakterilerin oluşturabileceği problemlerle karşı karşıya kalmamanız için kullandığınız protezin günlük temizliğine en az kendi dişleriniz kadar önem göstermeniz tavsiye ediliyor. Kullandığınız protezin günlük bakımına özen göstererek üzerinde leke oluşma ihtimalini azaltabilir, kullanım ömrünü arttırabilir ve ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Diş protezleri, tükettiğiniz yiyecekleri çiğneyerek etkili bir şekilde öğütmenizi sağlıyor. Diş protezinden kaynaklı bir problemden sindirim sisteminiz direkt olarak etkileniyor. Her ne kadar kendi dişiniz olmasa da diş protezi üstünde de diş plağına benzer bir mikrofilm oluşuyor. Oluşan mikrofilm zamanla mineralleşerek protez üstünde diş taşı benzeri yapılar görülmesini sağlayabiliyor. Üstelik, tükettiğiniz besinler ağzınızda bağışıklığı baskılayan candida albicans gibi mikroorganizmaların üreyebileceği ortamı hazırlıyor. Diş protezi temizleyici ürünler tercih ederek protezinizi aşındırmadan zararlı mikroorganizmalardan arındırabilirsiniz.

Diş Protezi Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş protezleri; akrilik, metal ve termoplastik gibi birbirinden farklı malzemeler bir arada kullanılarak üretiliyor. Protez temizleyiciler, kullanılan malzemeleri aşındırmayacak bir içeriğe sahip. Aynı zamanda oluşan bakteri plağını ortadan kaldırarak protez üstünde diş taşı ya da leke oluşturmasına engel oluyor ve ağzınızda zararlı mikroorganizmaların üremesini azaltıyor. Diş protezi temizleyiciler dışında herhangi bir kimyasal tercih etmeniz durumunda diş protezinizin aşınması, formunu kaybetmesi ya da etkili bir şekilde temizlenmemesi gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diş protezinizi temizlerken uzak durmanız gerekenler:

  • Aşındırıcı kimyasallar
  • Sert kıllı fırçalar
  • Ağartıcılar
  • Diş macunları
  • Sıcak ya da kaynamış su

Diş macunu, sert kıllı diş fırçası, aşındırıcı ve ağartıcı kimyasallar kullandığınızda protezin üstündeki kaplamaya zarar verebilirsiniz. Sıcak ya da kaynamış su kullanarak temizlik yaptığınızda protezinizin yamulmasına ve formunu kaybetmesine neden olabilirsiniz. Sirke / su, limon / su ya da karbonat / su karışımları, protezinize zarar verebileceği ve protezinizi etkili bir şekilde temizlemeyebileceği için uzak durmanız gerekenler arasında yer alıyor.

Protez Temizliğinde İhtiyaç Duyacağınız Ürünler

Protezler, darbelere karşı son derece hassas. Elinizden kayıp yere düşürdüğünüzde bile protezinizin çatlayıp kırılacağını aklınızda tutmanız son derece önemli. İçerisinde su bulunan bir kase ve yumuşak bir havludan yardım alarak temizliği gerçekleştirdiğinizde düşürme gibi sebeplerle protezin zarar görmesinin önüne geçebilirsiniz. Yumuşak kıllı bir diş fırçası, oluşan biyofilmi ve aralara sıkışan yemek artıklarını uzaklaştırmanız için ihtiyaç duyacağınız bir gereç.

Diş hekimleri, günde en az bir kere protez diş temizleyici bir ürün kullanmanızı öneriyor. Tablet, sıvı, krem, toz ve macun gibi farklı formlarda protez diş temizleyiciler var. Genellikle, efervesan protez temizleme tabletleri pratik kullanımları nedeniyle tercih ediliyor. Kullanım konforunuz doğrultusunda bir ya da birkaç farklı tipte ürünü ağız bakım rutininize ekleyebilirsiniz. En iyi diş protezi temizleyici ürünleri ÇiçekSepeti’nde bulabilir, kampanya ve fırsatları değerlendirerek benzersiz fiyata sahip olabilirsiniz.

Protez Temizliği Adımları

Yemek yedikten hemen sonra hızlı bir protez temizliği yaparak kullanım konforunu artırabilirsiniz. Yemek sonrasında protezinizi çıkarıp akan suyun altında tutmanız ve ağzınızı bul su ile çalkalamanız yeterli. Kullanıyorsanız protez yapıştırıcı ürünü diş etlerinden temizleyerek tazeleyebilir ve protezinizi takarak güne devam edebilirsiniz. Protez üstünde bol miktarda yiyecek artığı varsa ya da protezin lekelenmesine neden olacak bir şey tükettiyseniz macun, krem ya da toz formundaki protez temizleyici ürün ve yumuşak kıllı bir diş fırçasından yardım alabilirsiniz.

Sıra protez diş temizleyici kullanarak günde en az bir kere yapmanız gereken kapsamlı temizlikte. Lavabonun içine su dolu bir kase yerleştirip katlanmış yumuşak bir havluyu yanınıza alın. Akan suyun altında protezinizi yıkayarak uzaklaştırabildiğiniz kadar yiyecek artığını uzaklaştırın. Diş protezi temizleyici bir ürün ve yumuşak bir diş fırçasıyla protezin diş etinize oturan kısmı da dahil olmak üzere tüm yüzeylerini yumuşak hareketlerle fırçalayın. Fırçalama işlemini havlu üstünde yaparak protezin elinizden kayıp düşme ihtimalini azaltabilirsiniz. Sonra yumuşak bir diş fırçasıyla nazikçe diş etlerinizi, yanaklarınızın içini ve dilinizi fırçalayarak temizleyebilirsiniz. Protezi takmadan önce lütfen temizleyici üründen arındırdığınıza emin olun. Gece yatarken içerisine protez temizleme tableti attığınız su içerisinde bekletebilir, sabah arındırdıktan sonra protezinizi takabilirsiniz.

Diş protezinizi temizlemek için ucuz bir ürün arıyorsanız ÇiçekSepeti’ne göz atın. ÇiçekSepeti kampanyalarını değerlendirerek severek kullandığınız protez yapıştırıcı ve temizleyicileri uygun fiyatlara satın alabilir, protezinizi sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.