Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Domates Salçası

Yemeklere lezzet katan ve en temel malzemeler arasında yer alan salça, farklı ürünlerden elde edilir. En çok tercih edilen türü ise domates salçasıdır. Domates salçası, domateslerin kabuklarının soyularak küçük küçük doğranması ve sonra suyunu tamamen çekene kadar uygun koşullarda bekletilmesiyle elde edilir. Salça elde edilirken kaynatma, güneşte bekletme gibi evrelerden geçirilmektedir. Geleneksel yöntemlerle elde edilen salçalarda ek bir koruyucu madde kullanılmaz. Bu nedenle saklarken serin ve kuru bir yerde saklanması gerekir. Doğal domates salçalarının içerisinde asit düzenleyici, glikoz şurubu gibi katkı maddeleri yer almamaktadır. Katkı maddesiz olarak hazırlanan salçalar, yemeklere lezzet kattığı gibi sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Farklı boyutlarda sunulan salçaları kullanım alanlarına göre almanız en iyi çözümdür. Ev tipi için daha küçük gramajlar uykunken kafe, restoran gibi işletmeler için daha büyük kilogram paketler tercih edilir.

Domates Salçası Nasıl ve Nerede Kullanılır?

Domates salçası oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Kahvaltılardan yemeklere kadar birçok öğünde kullanılır. Mutfakların temel ürünleri arasında yer alan domates salçası, soğanla birlikte birçok yemeğin temel malzemesidir. Tencere yemeklerinde kıvam ve tat vermek için tercih edilir. Kahvaltılarda ise ceviz, sarımsak ve baharatlarla çeşitlendirerek sos olarak tüketilmektedir. Yeni yemek yapmaya başlayanlar veya profesyonel aşçılar, doğru oranda domates salçası kullanarak birçok yemeği en lezzetli şekilde hazırlayabilir. Oldukça sağlıklı bir yiyecek olan domates salçasını birçok alanda gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

  • Çocukların çok sevdiği atıştırmalık öğünlerden biri olan salçalı ekmek, birçok kişinin favorisi arasında yer alır. Gün içinde hızlı ve pratik bir atıştırmalık istediğiniz salçalı ekmek hazırlayarak açlığınızı hemen bastırabilirsiniz.
  • Kırmızı et marine ederken et miktarına göre salça eklemek daha lezzetli et hazırlamanızı sağlar. Mangallarda ise hazırlanan tavuk soslarına domates salçası eklemeniz, etlerin yüzlerinin kızarması ve daha çıtır olmasına yardımcı olacaktır.
  • Sebze yemekleri ve çorbalarda kıvam vermenin dışında renklendirme içinde domates salçası kullanılmaktadır. Çorbalarda hafif ekşimsi bir tat oluşturmak için domates salçasını biber salçası ile birlikte kullanabilirsiniz. Hatta bazı markalar belli oranlarda iki salça türünün karışımı olan salçalar sunmaktadır. Bu ürünleri tercih ederek iki lezzeti bir arada kullanabilirsiniz.
  • Markalar tarafından fabrikasyon şekilde üretilen salçalar dışında yöresel olarak üretilen salça çeşitleri de bulunmaktadır. Bu tarz salçalar, doğal olduğu için daha kırmızı ve yoğun bir tada sahiptir. Araştırarak güvendiğiniz yerel bir üreticiden salça temin ederek daha lezzetli yemekler hazırlayabilirsiniz.

Domates Salçası Çeşitleri Nelerdir?

Domates salçası; az tuzlu, çok az tuzlu ve normal olarak 3 farklı tat seçeneği ile sunulmaktadır. Sağlık durumu ve yemeklerdeki tercihlerinize göre tuz oranını belirleyebilirsiniz. Bunun dışında salçalar farklı boyutlarda sunulmaktadır. İhtiyaçlarınıza göre salça boyutlarını belirleyebilirsiniz.

  • Yaşam alanlarında kullanılan salçalar genelde 830 gr teneke kutularda sunulur. Bu salçalar ortalama bir aile için ay boyunca yetecek miktarda salça içermektedir. Daha büyük ve kalabalık aileler için farklı kilolarda salça seçenekleri bulunmaktadır. 830 gram salçaları çoklu sayıda alarak daha uygun fiyata getirebilirsiniz veya 3 kg, 4 kg gibi boyutlarda sunulan salçalara yönelebilirsiniz.
  • İşletmeler, kafeler ve restoranlarda kullanılan salçalar daha büyük paketlerde sunulmaktadır. 5 kg’dan başlayan teneke kutular 10 kg, 20 kg gibi seçeneklerde sunulur. Toplu olarak salça alımı işletmeler için daha uygun fiyatlı salça elde etmeyi sağlar.
  • Yöresel salça çeşitleri genelde üreticinin kilogram olarak sattığı ürünlerden oluşmaktadır. İstediğiniz gramajda salça alımını bu şekilde yapmanız mümkündür.
  • Aldığınız salçaları buzdolabı veya kuru-serin bir yerde muhafaza etmeniz gerekir. Fabrikasyon salçalarda son kullanma tarihi geçmeden salçanın tüketilmesi gerekir. Yöresel ürünlerde ise doğru şekilde saklayarak uzun süre kullanım sağlayabilirsiniz.

Tat, Tukaş, Burcu, Öncü, Altunsa başta olmak üzere en iyi salça markaları ve yöresel domates salçası çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.