Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

EKG Cihazı

Kısaca EKG olarak bilinen elektrokardiyografi neredeyse her hastanede bulunur ve kalp-damar hastalıklarının teşhisi için kullanılan cihazlardandır. İnsan kalbi her atışında vücuda düşük bir elektrriksel aktivite yayar, EKG aletleri, P, Q, R, S, T ve U dalgalarından oluşan bu aktiviteleri bir grafik şeklinde kayıt altına alır. Alınan bu sonuca göre hekim hasta hakkında ön bilgi sahibi olur ve tedavi sürecine karar verir. EKG cihazlarının çalışma mantığı aynı olsada farklı özelliklere sahip olarak üretilir. Çeşitli yan ekipmanlar ile birlikte kullanılan bu cihazları ve ekipmanlarını ÇiçekSepeti üzerinden kolayca satın alabilirsiniz.

EKG Cihazı Özellikleri

Kalbin elektriksel haritasını çıkarmaya yaran EKG cihazları farklı özelliklere sahiptir. Her hastanenin vazgeçilmezi durumda olan bu cihazları birçok merkezde görmek mümkün. Bu cihazların yeni modelleri farklı boyutlarda aydınlatmalı ve LCD ekranlı şekilde olabilir. Çekilen EKG’lerin dalga formunun kayıt altına alan modellerin yanı sıra dahili ve harici şarj edilebilir bataryaya sahip olarak üretilenler de vardır. Bazı modelleri 70 çekime kadar kayıt altında tutabilir iken bazıları 300’e kadar dijital kayıt tutar. Ayrıca belirli bir süre kullanılmadığında otomatik olarak kapanır. Böylece şarjı çabuk tükenmeden uzun süre kullanım sağlar. Cihazların üzerinde yer alan açma kapama düğmeleri ve çeşitli butonlar sayesinde gerekli kalibrasyonların yapılmasına yarar. Ayrıca yine bu düğmeler sayesinde kayıt altına alınan dijital çekimlerin ayırt edilmesi için isimlendirilmesini sağlar. EKG aleti alırken özelliklerini iyi incelemeli ve ihtiyaçlarınıza uygun ürünleri tespit ettikten sonra satın alma kararını vermeniz gerekir.

EKG Cihazı Ekipmanları

Günümüzde en sık başvurulan kalp muayene yöntemi olan EKG cihazı ile ritim ölçme tekniğini uygulamak için bazı ekstra ekipmanlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu ekipmanlar arasında en önemlisi kol, bacak ve göğüs gibi ölçüm yapılacak bölgelere yerleştirilecek elektrotlar gelir. EKG kağıdı, kalp ritim çizelgesinin üzerine yazılması için kullanabileceğiniz bir ekipmandır. Farklı cihazlara uygun olarak 80x 20 mm, 210x 60 mm, 60x 30 mm ve benzeri gibi farklı boyutlarda üretilen bu özel kağıtlara paketler halinde ulaşabilirsiniz. EKG sonucunun doğru alınması için elektrotların vücuda iyice tutunması oldukça önemlidir, bu sebeple uygulama öncesi EKG jeli olarak adlandırılan bir sıvı uygulaması yapmak gerekir. Bu jel sayesinde alınan doğru sonuçlar tedavi sürecini belirlemede önem taşır. Ayrıca farklı ölçümler sırasında kullanılan el ve ayaklara takılan mandalları, göğüsten veri almak için kullanılan puar takımı gibi ekipmanları da cihazlarla birlikte satın almanız önemlidir. Puar takımlarının paslanmaz olması, hasta üzerinde uzun süre düşmeden durabilmesi gerekir.

Ucuz EKG Cihazı

EKG cihazları özelliklerine bağlı olarak farklı fiyatlarla satın alabileceğiniz seçeneklerdendir. Örneğin, dijital hafızası daha yüksek olan EKG cihazı fiyatı düşük olana göre değişiklik gösterebilir. Bazı cihazlar kablolu veya kablosuz internet üzerinden verileri bilgisayar aktarma özelliğine sahiptir. Bu cihazların da fiyatları, bağlantı seçeneği bulunmayanlara göre farklılaşabilir ancak sağladığı kolaylık düşünüldüğünde fiyat performans olarak bu ürünler öne çıkar.

Holter veya EKG ritim tutucu olarak adlandırılan ve bütün gün kişinin kalp atışının raporunu çıkaran cihazlar da vardır. Bu cihazlar genellikle kalp ritim bozukluğu olan kişiler için kullanılır. Holter tipi cihazların da farklı özelliklere sahip uygun fiyatlı seçeneklerini bulmanız mümkündür. Bu sayede ihtiyaç duyduğunuz alan için en iyi EKG cihazına sahip olabilirsiniz. Farklı markaların ve modellerin yer aldığı ÇiçekSepeti’nde en ucuz EKG cihazlarını inceleyebilir, ölçüm için gerekli olan ekipmanları ve çeşitlerini kolayca satın alabilirsiniz.