Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Galeta

Gün içerisinde hafif ve sağlıklı bir atıştırmalık arayanların favorisi olan galeta; bisküvi, çubuk kraker ve kraker formunda sunulan bir besindir. Tuzlu, susamlı, peynirli gibi çeşitleri de sunulan galeta, aslında haftalarca bayatlamayan hafif bir ekmek çeşididir. Uzun çubuk şeklinde birçok yerde gördüğünüz galeta, galeta unu olarak da birçok tarifte kendine yer bulmaktadır. Ara öğün atıştırmalığı olarak tüketebileceğiniz galeta ürünleri düşük kalorili, bol lifli ve oldukça sağlıklıdır. Farklı ambalaj ve gramajlarda sunulan galeta çeşitlerini hazır olarak alabileceğiniz gibi galeta unu ile kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz.

Lezzetli ve Düşük Kalorili Galeta Çeşitleri

Birçok farklı marka tarafından üretilen galeta kraker ve diğer ürünleri, damak zevkine göre çeşitlerde sunulmaktadır.

  • Tam tahıllı ve yüksek lif içeren galeta çeşitleriyle ara öğünlerine harika bir eklenti yapabilirsiniz. İçeriğinde bulunan yüksek lif sayesinde bağırsakların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayan tam tahıllı ürünler, metabolizmanın hızlanmasına katkı sağlar. Diyet dönemlerinde tokluk hissini artırarak daha sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olur. Krem peynirli galeta, baharatlı galeta gibi çeşitlerini ara öğünlerinize ekleyerek daha lezzetli bir öğün tüketebilirsiniz.
  • Galeta denildiğinde akla gelen klasik bir lezzet olan çubuk kraker galeta, “Galeta Grissini” ismiyle de bilinmektedir. Susamlı, sade veya kepekli çeşitleri bulunan bu çeşidin doyurucu ve lezzetli bir ara öğün olduğunu belirtmekte fayda var. Okullarda, iş yerlerinde veya evde canınız bir şeyler atıştırmak istediğinde hem düşük kalorili hem de sağlıklı olan galeta çubuk kraker çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Son dönemlerde kinoa galeta çubuk kraker ve zeytinyağlı galeta çubuk kraker gibi çeşitler de oldukça fazla tercih edilmektedir.
  • Yağsız bir ara öğün arayanlar için pirinç ve mısır patlağı içeren galeta çeşitleri de sunulmaktadır. Mısırın kendine has lezzet ve besin değerlerinin galeta ile buluşmasıyla ortaya çıkan hafif ama güzel bir atıştırmalık, günün koşturmacası arasında size ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayacaktır.
  • Galetadan elde edilen galeta unu, hazır olarak satılan veya evde hazırlanabilen bir un çeşididir. Bayat ekmeklerin bir süre fırınlanması ve rondoda çekilmesi ile ev tipi galeta unu elde edebilirsiniz. Oldukça lezzetli bir un çeşidi olan bu un ile börekler, köfteler ve balık kızartmaları gibi birçok yemek hazırlamanız mümkündür. Galeta unu gereken reçeteler bulduğunuzda hazır galeta unu kullanmanız pratik bir çözümdür.

Sağlıklı bir beslenme programı içerisinde atıştırmalık olarak tercih edebileceğiniz galeta krakerlerin 3 tanesi yaklaşık olarak bir dilim ekmeğe eşdeğer kaloridir. Bu nedenle “Galeta zayıflatır mı?” gibi araştırmalar çokça yapılmaktadır. Ekmekte olduğu gibi çok fazla galeta tüketimi yapmanız, zararlıdır. Günlük olarak ara öğünde kullanacağınız galeta çeşitleri, atıştırmalık ihtiyacınızı karşılayacaktır. Eğer tariflerinizde galeta unu kullanacaksanız, bir çay bardağı galeta unu yaklaşık 200 kalori civarındadır. Gündelik atıştırmalık olarak tercih edeceğiniz yaprak galeta ise ortalama olarak 90 kaloridir.

  • Galetanın kendisi bir vitamin değeri taşımamaktadır. Fakat kinoa, zeytinyağı, susam gibi besinlerle karıştırılarak elde edilen galetalar, bu besinlerin içerdiği vitaminlerle donatılmış olur. Bir adet galeta kraker içerisinde ortalama olarak 18 gram karbonhidrat bulunmaktadır. Karbonhidrat ihtiyacınızı sağlıklı bir şekilde galeta ile karşılayabilirsiniz.
  • Karbonhidrat dışında protein ve lif içeren galeta, kolesterol düşürücü etkiye sahiptir. Safra asitlerini önleyerek daha uzun süreli tokluk hissi sağlar. Bu nedenle diyet dönemlerinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.
  • Yaşam alanlarında kullandığınız artan bayat ekmekleri galetaya çevirerek israfı önleyebilirsiniz.

Kraker, bisküvi gibi farklı çeşitleri bulunan galetaları misafirlerinize ikram edebilir, sağlıklı atıştırmalık olarak çantanızda rahatlıkla taşıyabilirsiniz. En iyi markaların lezzetli galeta çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.