İPTAL
Gerbera Bakımı

gerbera bakımı

1. Plastik koruyucuyu çiçekten çıkarın.

2. Gövdeyi lavaboda suyun altında veya akan suya tutarken keskin bir bıçak veya makasla her kökten yaklaşık 2.5 cm kesin. Yeni kesilen yerin kurumasına İZİN VERMEDEN aranjmana veya başka bir kaba aktarın.

3. Yeni kesilmiş gerberaları en iyi, kaliteli bir çiçek koruyucusu ekleyeceğiniz suyun içinde düzenleyebilirsiniz. Gerberanın vazo ömrünü uzatmak için koruyucu tavsiye edildiği kadar kullanılmalıdır. Suya yumuşatıcı katılmamalıdır.

4. Gövdeden parça kesilmesinin hemen ardından gerberaları sıcak (yaklaşık 38 santigrat derece) koruyucu çözelti koyduğunuz temiz ve derin bir vazoya yerleştirin. Mükünse, çiçekler düzenlenmeden önce "alışması" için serin ve karanlık bir odada veya buzdolabında 2 ya da 3 saat bekletilmelidir.

5. Çiçeklerin ömrünü uzatan en önemli etmen sıcaklıktır. Yeni kesilen gerberalar ile yapılan aranjman serin, doğrudan güneş ışığına ve hava akımına maruz kalmayacağı bir yerde saklanmalıdır.

6. Gerberalar suya aç çiçeklerdir. Vazonun dolu olup olmadığı sık sık kontrol edilmeli ve koruyucu çözelti eklenmelidir. Köpüğün tamamen doymuş olmasına önem verilmeli ve kaptaki su seviyesi her gün ölçülmelidir.

7. Bakteriler gerbera gövdesini tıkayabilir. Bu durum çiçeğin başının eğilmesine sebep olabilir. Temiz su kullanılmalı ve her 1-2 günde bir koruyucular yenilenmelidir.


teraryum fiyatları
saksı çiçekleri
sukulent aranjmanları
 

Diğer Çiçek Bakım Yazıları

KAPAT

Göndereceğiniz adrese en yakın mahalle, okul, hastane, plaza, AVM gibi noktaları yazabilirsiniz.