Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Gitar Tel

Kullanılan enstrümanlar her biri ayrı işleve sahip birçok farklı parçadan oluşur. Söz konusu gitar olduğunda gitar teli en önemli parça olarak öne çıkar. Düzenli bakım yapılmasına rağmen, gitar telleri bir süre sonra kullanımdan dolayı yıpranıp özelliğini yitirir. Aynı zamanda kopma gibi durumların yaşanması halinde de gitar telinin değiştirilmesi gerekir. Farklı özelliklerde gitar tellerini, eskiyen ya da kopan telleri değiştirmek için ÇiçekSepeti üzerinden satın alabilirsiniz.

Gitar Teli Çeşitleri ve Özellikleri

Eski zamanlarda hayvan bağırsaklarından yapılan gitar tellerinin yapımında günümüzde naylon ve metal kullanılır. Özellikle gitar teli klasik modellerde alt kısımdaki teller naylon üst taraftakiler metalden üretilir. Bas özelliğindeki bazı teller ise ipek ya da sentetik liflerin metal alaşımlarla kaplanmasıyla imal edilir. Gitar telleri markasına ya da modeline göre farklı özellikte sesler verir. Aradığınız sesi bulmak için farklı teller denemeniz gerekebilir. Telin verdiği sesi etkileyen diğer bir faktör de telin tansiyonudur. Sert, normal, yumuşak ve ekstra yumuşak olmak üzere 4 farklı tansiyon çeşidi bulabilirsiniz. Sert tansiyon teller daha metalik ve sert sesler çıkarırken, yumuşak tansiyonlu teller daha soft ve pastel tonlar sağlar. Tansiyon seçimini çalmak istediğiniz parçanın özelliklerine göre belirleyebilirsiniz. Fazla gergin olmayan ve kolay çalınabilen gitar teli önerisi için yumuşak tansiyon telleri tercih edebilirsiniz.

Birbirinden farklı gitar çeşitleri olduğu gibi her gitar çeşidinin kullandığı farklı gitar telleri vardır. Klasik gitar teli en çok aranan ürünler arasındadır. Gitara yeni başlayanlar klasik gitar kullandığı için klasik gitar telleri her bütçeye hitap edecek kalitede üretilmiştir. Akustik gitar telleri daha çok profesyonellerin aradığı gitar telleri arasındadır. Performans için üretilen üstün kaliteli teller müzik konusunda deneyimli kişilerin tercihi olmaktadır. Elektronik gitar ve bas gitarlar daha çok sahne alan kişilerin satın aldığı gitar telleridir. Sahnedeki gösteriye uygun bir şekilde üstün kalite ile üretilen bu teller, gitarlar ile özdeşleşen markaların isimlerini de taşıyabilir. Profesyonel anlamda gitar ile ilgileniyorsanız ihtiyacınıza uygun gitar telleri de seçenekleriniz arasındadır.

Düzenli Olarak Gitar Tellerini Değiştirmenin Önemi

Gitar tellerini sadece koptuğunda değil, düzenli aralıklarla değiştirmek gerekir. Gitar teli ne kadar sürede değiştirilmelidir sorusunun yanıtı, kullanım sıklığına ve yaptığınız bakıma bağlıdır. Gitarınızı çaldıkça telleri yıpranmaya başlar. Özellikle parmak uçlarındaki ter, telin zamanla oksitlenmesine neden olur. Bu yüzden gitarı ne kadar sık kullanırsanız gitar teli değişimini de o sıklıkta yapmanız önemlidir. Eğer gitarınızı hiç çalmıyorsanız tellerin değişim süresi 6 aya kadar uzayabilir. Gitar teli tavsiye edildiği şekilde bakım uygulanarak da uzun süre kullanılabilir.

Gitar Teli Kullanımı ve Akordu

Gitar telleri uzun süreli kullanım sonrasında ilk günkü performansı sağlamaya yetmeyecektir. Belli bir süre sonra gitar tellerini değiştirmek ihtiyacı duyacaksınız. Uzmanlar en fazla altı ay içinde tellerin değişmesini tavsiye etmektedir. Böylece performansınız artacak, eğitiminiz sırasında en yüksek deneyimi sağlamanız mümkün olur. Gitar çalmakta uzmanlaştığınızda gitar tellerinin durumunu daha iyi tespit edebilecek, yardım almadan telleri kendiniz değiştirebileceksiniz. Amatör müzisyenlere yardım etmek amacıyla teller renklendirilebilir, bu teller notaları öğrenmede ve gitarı çalmada yardımcı olabilir. Gitar telini akort etmek için günümüzde pek çok mobil telefon uygulaması bulunmaktadır. Bu sayede gitar çalmaya yeni başlayan biri bile akort etme işlemini yaparak en doğru sesi kolayca elde edebilmektedir. Kaliteli ve uygun fiyatlı gitar telleri gitarınızdan en mükemmel sesi almanızı sağlayacak ve gitar çalma keyfinizi artırır.

Gitar Teli Çeşitleri ÇiçekSepeti’nde

Gitar telli enstrümanlar arasında öğrenmesi en kolay çalgıdır. Bu sebeple çoğu genç insanın ilk çalmayı öğrendiği enstrümanlardan biridir. Birçok çeşidi bulunan gitarın telleri de farklı özellikler taşıyan modeller ile kullanılır. Gitar tellerinin fiyatı ürünün kalitesine, gitar tellerinin üretildiği malzemeye, dayanıklılığına göre değişmektedir. Gitar teli markaları popülerleştikçe kendilerine has özellikleri iyice belirginleşir. Her gitar teli markasının farklı fiyat politikası bulunmaktadır. Aynı zamanda gitar üreten markalar özel gitar telleri de piyasaya sürebilir.

Gitar telleri tek tek satılmaktan çok bir set halinde satılmaktadır. Amatör ve profesyonel gitar çalan kişiler her türlü olasılığa karşı yanlarında yedek gitar teli setleri bulundurmalı, tel kopması gibi olumsuz durumlara hazırlıklı olmalıdır. Klasik, akustik, elektronik ve bas gitar telleri son derece dayanıklı malzemeden üretilse de yanlış kullanım ve akort etme sırasında kopabilir. Gitar çalan kişiler kullandıkları gitarların tel özelliklerini iyi bilmeli, kaliteli ürünleri satın almalı ve belli bir süre sonra gitar tellerini mutlaka değiştirmelidir. Gitar telleri kategorimizde farklı markaların farklı çeşitteki gitar tellerini detaylı bir şekilde inceleyebilir ve dilediğiniz ürünü güvenle satın alabilirsiniz. Sahip olduğunuz gitara göre indirimli gitar tel çeşitlerini kategorimizde bulabilirsiniz.