Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Grafik Çizim Tablet

Çizim yapmanın pek çok farklı yolu vardır. Kağıt kalem kullanmak bunun en temel yöntemlerinden biriyken elektronik kalem kullanarak yapılan dijital çizimler de en trend yöntemlerden biridir. Grafik tablet, hem yazı yazabileceğiniz hem de resim çizebileceğiniz elektronik ürünlerdendir. Elektronik çizim tahtası ya da dijital çizim tableti de diyebileceğimiz bu ürün, hem bilgisayara bağlı olarak hem de tek başına kullanılabilir. Siz de binlerce farklı seçenekte çizim tableti için ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesine göz atabilir, dileriniz ürünü online olarak kolayca satın alabilirsiniz!

Grafik Tablet Nasıl Seçilir?

Grafik çizim tabletleri, son dönemlerde sık sık kullanılan ürünlerden biridir. Hem çocukların kullanabileceği hem de profesyonel olarak kullanılabilen farklı modeller vardır. Kimi grafik tabletlerde görüntü bulunmaz. Bu tarz ürünler USB kablo ile bilgisayara bağlanır ve çizim ya da yazım, tablette uygulandıkça bilgisayar ekranına yansır. Kimi ürünlerde ise doğrudan ekran bulunur ve çizimler tablet üzerinde eş zamanlı olarak görünür. Bu tabletler ile kullanılan çizim kalemleri de kablolu ya da kablosuz olmak üzere ikiye ayrılır. Ayrıca Stylus adı verilen bu kalemlerin hassasiyet seviyeleri de farklıdır. Kalemle yapılan baskı, kalemin tabletteki kalınlığını etkiler. Daha çok bastırdığınızda daha kalın çizgiler, hafif hareketlerde ince çizgiler olur.

Grafik tablet, pek çok farklı meslek grubundaki insan tarafından profesyonel olarak kullanılır. Özellikle animasyon sanatçıları ve grafik tasarımcılar için bu tarz tabletler, son derece kullanışlı ürünlerdir. Çizim ile yakından ilişkisi olan diğer meslek grupları da sık sık bu tabletlerden destek alır. Endüstriyel tasarımcılar, mühendisler ve mimarlar gibi sık sık çizim yapan sanatçılar için de grafik tablet modelleri oldukça gerekli ürünlerdendir.

Grafik tabletlerin yüzeyinde farklı fonksiyonları bulunan tuşlar ve alanlar vardır. Örneğin tabletlerin sağ üst köşesine dokunulduğunda renk menüsü açılabilir. Grafik tablet ile birlikte kullanılan elektronik kalem, yani Staylus, tablet ile birlikte kullanabileceğiniz bir mouse görevi görür. Hem kalem hem fırça olarak Stylus’u kullanabilir, istediğiniz her şeyi kolayca yapabilirsiniz.

Grafik tablet kullanmak, beraberinde pek çok avantajı da getirir:

  • Dijital olarak kalemle çizim yapmak, kağıt ve kalem kullanarak çizim yapmaktan çok daha kolaydır. Bu sayede en ince ayrıntıları çizebilir, silmeniz gereken herhangi bir şey olduğunda zorlanmadan silme işlemini yapabilirsiniz.
  • Mouse ile çizim yaparken eliniz yeterince rahat olmaz. El hareketlerini Stylus sayesinde çok daha iyi yönetebilirsiniz.
  • Bilgisayarda çizim yapmak, bir mouse ve monitöre bağlı olmak demektir. Ama görüntülü çizim yapabileceğiniz bir grafik tablet ile dilediğiniz zaman, dilediğiniz yerde istediğiniz şekilde çizim yapabilirsiniz. Yolda, vapurda, dışarda ya da herhangi bir yerde çizim yapmanız mümkün olur.
  • Kağıt ve kalemle çizim yaparken çizdiklerinizi kaybetmeniz mümkündür. Ya da herhangi bir çiziminizin yırtılması, üzerine bir şey dökülmesi mümkün olur. Ama dijital olarak çizim yaptığınızda, çizimlerinize fiziksel bir zarar gelmez. Ayrıca dilerseniz kağıt ve kalem kullanarak yaptığınız çizimleri tarayıcı yardımıyla tabletinize, bilgisayarınıza aktarabilirsiniz.

Grafik tablet alırken bazı unsurlara dikkat edebilirsiniz:

  • İlk olarak ekranlı mı yoksa ekransız mı bir model seçeceğinizi belirlemeniz gerekir. Ekranlı modellerin fiyatı biraz daha yüksekken ekransız modellerin fiyatı daha uygundur.
  • Tabletin boyutu da tablet seçiminde etkili bir kriterdir. Küçük tabletler daha çok bu işe ilk adımları atmanızı sağlarken daha profesyoneller için büyük boy tabletler vardır. Tabletin aktif alanını, yani çizim yapacağınız alanı buna uygun olarak seçebilirsiniz.
  • Tabletin çözünürlüğü de tablet seçiminde dikkat etmeniz gereken unsurlardan biridir. Tabletin LPI değerine dikkat ederek tercihinizi yapabilirsiniz. Çizimlerinizin baskı kalitesini etkileyecen LPI değeri, dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biridir.

Çizim yapmayı sevenler ya da bu işi profesyonel olarak yapanlar için en kullanışlı ürünlerden biri olan grafik tablet modellerini kategoride inceleyebilirsiniz.

Uygun Fiyatlı Grafik Tabletler

Grafik tablet fiyatları çeşitli kriterlere göre değişiklik gösterebilir. Wacom, Huion, Xp-pen, UC Logic, Genius gibi farklı markaların çok çeşitli ihtiyaçlara hitap eden tabletleri mevcuttur. Ürünün boyutu, kaleminin özellikleri, ürünün markası ve ekran kalitesi gibi kriterler dolayısıyla ürünlerin fiyatları farklılık gösterebilir. Siz de ÇiçekSepeti’nin geniş ürün yelpazesinde kendiniz için en uygun grafik tablet modelini seçebilirsiniz!