Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Toprak Güveçler

Kültürümüzde yemek hazırlamanın birçok farklı yöntemi vardır. Yöresel olarak oldukça farklı tarzda pişirilen yemekler, bazen pişirildikleri kabın ismiyle de anılır. Bu kap modelleri arasında en çok tercih edilen ise şüphesiz güveçtir. Güveç, geniş ağızlı topraktan yapılmış bir kap cinsidir. Killi topraktan üretilen bu özel kap sayesinde hazırlanan yemekler de özel bir tada sahip olur. Güveçte yemek hazırlamak Türk mutfağının en önemli kısımlarında yer alır. Güveçte hazırlanan köftenin, etin, tavuğun, sebzenin ve tatlının tadı bu coğrafyadaki insanlar için bir başkadır. Lezzetli yemekler hazırlamak ve sunmak için kullanabileceğiniz güveç modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilir, indirimli fiyatlarla hemen sipariş edebilirsiniz. Güveç içinde hazırlanan eşsiz lezzetler sayesinde misafirlerinizi büyülemek için daha ne bekliyorsunuz?

Lezzetli Yemekler İçin Güveç Modelleri

Güveç modelleri var olan sıcaklığı uzun süre muhafaza edebilen özel kap modelleridir. Killi çamurdan üretildiği için hızlı ısınır ve oldukça geç soğur. Bu nedenle en zorlu yemekler bile güveç içerisinde daha kısa sürede pişer ve daha lezzetli olur. Farklı boyut ve özellikte üretilen güveç modellerini ihtiyaçlarınız doğrultusunda satın alarak harika sofralar oluşturabilirsiniz.

  • Güveç modelleri farklı boyutlarda sunulur. Yemek yapmak için tencere olarak kullanacağınız güveçler daha derin ve geniş ağızlı olurken sunum yapmak ve tatlılar için kullanacağınız güveçler daha küçüktür. Ayrıca küçük tas şeklinde, kayık tabak şeklinde veya fırın kabı şeklinde modeller de bulabilirsiniz.
  • Tas veya küçük kap şeklinde olan güveç modelleri 4’lü, 6’lı veya 12’li setler halinde satılır. Bu setler sayesinde sunum yaparken sofranıza şıklık katabilir, sıcak sunulması gereken tüm yemekleri uzun süre sıcak bir şekilde servis edebilirsiniz.
  • Tencere şeklindeki güveç modelleri ise yemek hazırlamak için oldukça uygundur. Özellikle et yemekleri, sebze yemekleri ve balık güveç içerisinde oldukça güzel olur. Kapaklı veya kapaksız modeller arasından seçim yaparak leziz yemekler hazırlayabilirsiniz. Kayık tabak şeklinde olan modeller ise güveç taslarından farklı olarak susuz güveç yapmak isteyenler tarafından tercih edilir.
  • Güveç seçimi yaparken bilinen markalar veya kaliteli ürün kullanan modelleri tercih etmeniz gerekir. Sırlı ve sırsız olarak ikiye ayrılan güveç modelleri, arasından seçim yaparken sağlıklı olan modellere yönelmeniz daha faydalı olacaktır. Sırlı olarak satılan modeller de az olsa ağır metal olan kurşun bulunabilir. Bu nedenle bilindik markaları tercih etmeniz daha iyi olur. Sırsız güveç modelleri ise iç yüzeyinde herhangi bir kaplama olmayan modellere söylenir. Bu modeller daha güvenli olduğu için daha çok tercih edilmektedir.

Güveç Modelleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güveç ile daha önce tanışmamış veya kendisi güveçte bir şey hazırlamamış olan herkes doğal olarak biraz geri planda durabilir. Her ne kadar oldukça lezzetli yemekler yapılsa da güveç temizliği ve içerisinde pişirme yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği soru işareti oluşturacaktır.

  • Uzun süre sıcak kalabilen ve topraktan üretilen güveç modelleri mutlaka doğru şekilde temizlenmeli ve serin bir yerde tutulmalıdır. Aksi takdirde güveçlerde küf oluşumu ve bozulma gibi durumlar oluşabilir. Küflenme sorunu yaşamamak adına yıkanan güveci saklama alanına koymadan tamamen kuru olduğuna emin olmanız gerekir. Bu adıma dikkat ettiğiniz takdirde uzun yıllar güvenle güveç modellerini kullanabilirsiniz.
  • Güveçte ne pişirilir? Bu sorunun cevabı aslında oldukça basittir. Aklınıza gelebilecek her şeyi güveçte pişirebilirsiniz. Fakat etli yemekler güveçte daha güzel olur. İster tavuk, ister kırmızı etli yemekleri güveçte pişirerek leziz öğünler oluşturabilirsiniz. Ayrıca güveçte kuru fasulye, güveçte karides, güveçte balık ve güveçte kebap çeşitleri de oldukça popülerdir. Tatlı olarak ise güveç denildiğinde akla güveçte sütlaç gelir. Sütlü tatlıların hemen hemen hepsi güveçte pişirilebilir. Çorba ve pilav gibi oldukça fazla tüketilen yemekler de güveç içerisinde daha lezzetli hale gelecektir.
  • Güveç temizliği nasıl yapılır? Güveç topraktan yapılan bir ürün olduğu için temizlerken deterjan kullanılmamalıdır. Ayrıca bulaşık makinesinde de temizlenmemelidir. Çünkü güveç toprağı suyu içine çeker ve kullanılan deterjan veya kimyasal madde içerisinde kalır. Bu da yapılan yemeklerin tadının bozulacağı anlamına gelir. Bu nedenle güveç temizlerken sıcak su kullanmalı ve tel yardımı ile temizlik yapmalısınız. Zorlu lekelerde ise güveç içine sıcak su koyup bir süre bekletip sonrasında tellemek faydalı olacaktır. Ayrıca balık gibi kokusu sinen yiyecekleri temizlerken karbonat kullanabilir veya limon suyunun asidik etkisinden yararlanabilirsiniz.

Leziz yemekler yapmanın en güzel yollarından biri olan güveç, farklı marka ve çeşitleri ile ÇiçekSepeti sayfalarında sizi bekliyor. Kampanya ve indirimlerden yararlanarak ihtiyacınız olan güveç takımını hemen sipariş edebilirsiniz.