Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Halat

Günlük hayatta pek karşınıza çıkmayan ama gerekli olan bazı ürünler vardır. Hatta bu ürünleri aslında düzenli olarak kullanırsınız ama fark etmezsiniz bile. Çünkü bu ürünler arka planda kullanıldığından pek gözünüze çarpmaz. Asansörlerden denizcilik faaliyetlerine, gündelik işlerden nakliye işlerine kadar birçok alanda kullanılan halatlar, göze çok görünmeyen ama oldukça önemli olan ürünler arasında yer almaktadır. Bir ünü bağlamak, çekmek, toplamak gibi birçok işlemi halatlar sayesinde yapabilirsiniz. Çelik, hasır, ip gibi birçok farklı maddeden üretilen halat çeşitleri; uzunluk, çap, kullanım alanı gibi özelliklerine göre birbirinden ayrılmaktadır.

Farklı Alanlarda Kullanılan Halat Çeşitleri

Halat, 3 ana bölümden oluşan bir maddedir. Bunlar; lif, flasa ve kol olarak isimlendirilir. Lif, halatın örüldüğü ana malzemenin en ince parçasıdır. Flasa, liflerin bükülmesi ile elde edilen parçalara verilen isimdir. Kol ise flosaların bükülmesi ile elde edilir. Kolları bükerek örme işlemi sonucunda ise halat meydana gelir. Farklı malzemelerden üretilen halatları üç ana grupta inceleyebiliriz:

  • Doğal halatlar: Bitki liflerinden üretilen halat çeşitlerine verilen isimdir. Kenevir, abaka, pamuk, keten ve hasır bitkilerinin liflerinden üretilir. Gündelik hayatta, denizcilikte ve birçok yerde gördüğünüz ip halatlar bu gruba girmektedir. Kullanım alanı oldukça geniş olan bu halatlarda kalınlık oranı arttıkça sağlamlık da artmaktadır.
  • Çelik halatlar: Çelik liflerin bir tarafa bükülmesi kolları oluşturur. Kolların ters tarafa bükülmesi ile de çelik halatlar meydana gelir. Istralya ve çarmıh gibi tellerden oluşan çelik halatların uzama ve esneme özelliği oldukça azdır. Kullanıldığı alanda kopma ya da kurtulma yapması durumlarına dikkat edilmesi gerekir. Asansörler, vinçler gibi yüksek ağırlık taşıması gereken yerlerde tercih edilmektedir.
  • Sentetik halatlar: Polyester, polipropilen, polietilen maddelerinden üretilen halatlara sentetik halat denilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde sentetik halatların çekme gücü ve dış etkenlere karşı dayanıklılığı oldukça üst seviyeye çıkmıştır. Sentetik halatlar aynı kalınlıktaki doğal halatlara göre 3 kat kadar daha fazla çekme gücüne ve sağlamlığa sahiptir. Polyester liflerden üretilen çeşitleri sudan ağır olduğu için batarken polipropilen ve polietilen liflerden üretilen halatlar suda batmaz. Bu nedenle bu halatlar yüzen halat olarak da bilinmektedir. Denizcilik başta olmak üzere birçok alanda sentetik halat çeşitleri kullanılmaktadır.

Halat Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Halat alırken her üründe olduğu gibi belli konular hakkında bilgi sahibi olmanız önemlidir. Eğer kullanacağınız alanın ihtiyaçlarını tam olarak bilmiyorsanız, uzman birinden görüş almanız faydalı olacaktır.

  • Halat çevresinin ölçü birimi olarak burgata ve pus terimleri kullanılmaktadır. 1 Burgata = 1 Pus = 2,54 cm’dir. Halatın çevresi 2.5 cm ya da 8 mm’den büyük olmalıdır. Bu oranlardan küçük olanla el incesi ismi verilmektedir.
  • Halatı kullanacağınız alana göre uzunluğunu belirlemeniz gerekir. Metre ile satılan halatlarda uzunluk kulaç ile de belirtilmektedir. Bir kulaç yaklaşık olarak 1.83 cm’dir. Roda edilmiş halatlar genelde 120 kulaç uzunluğunda olur. Fakat ihtiyaçlarınıza göre daha kısa veya daha uzun modeller bulabilirsiniz.
  • Halatlar kullanıldığı alana göre de farklı özelliklere sahiptir. Bağlama halatları, esneme açısından en verimli halat çeşididir. Eğer esneme gerektiren bir işte kullanacaksanız bağlama halatı edinmeniz gerekir. Denizcilikte kullanacağınız halatların yüzen halat olması şarttır. Ağır olan ve suda batan halatlar işinizi zorlaştırırken suya dayanıksız olduğu için daha çabuk deforme olacaktır.
  • Halatları birbirine geçirmek veya ek yapmak istediğinizde yardımcı ürünler kullanmanız şarttır. Halat gerdirme kancası, çok amaçlı gergi lastiği, yük gerdirme halatı gibi gerekli parçaları halatla birlikte almanız faydalı olacaktır.

En kaliteli markaların halat çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilir, hızlıca sipariş ederek kısa sürede kullanmaya başlayabilirsiniz.