Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Hardal

Dünyanın en çok tercih edilen soslarından biri olan hardal, baharat olarak da oldukça bilinen bir besindir. Brassica bitki ailesinin bir üyesi olan hardal, minik yenilebilir tohumları ve yaprakları ile tanınır. Yetiştirildiği ilk yerin Akdeniz olduğu tahmin edilen bu özel bitki, sarı veya beyaz çiçekler verir. Tohumlarında bulunan eterik yağlar sayesinde beyaz hardal ve siyah hardal ortaya çıkmaktadır. Baharat olarak kullanılan türü, hardal bitkisinin tohumlarının işlemden geçirilmesi ile elde edilmektedir. Sos halinde kullanımı ise pek çok farklı yönteme tabidir. Türk ve dünya mutfaklarında özel bir yeri olan hardal, birçok farklı tarifte kullanılmaktadır. Lezzetli yemekler yapmak veya yaptığınız yemeklerin yanında özel bir sos kullanmak istediğinizde hardalı tercih edebilirsiniz.

Hardal Çeşitleri ve Hardalın Faydaları

Oldukça faydalı bir bitki olan hardal; magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, potasyum ve fosfor gibi mineraller içermektedir. Buna ek olarak önemli bir lif kaynağıdır. C vitamini, K vitamini, A vitamini ve E vitamini yönünden zengindir. En çok bilinen hardal çeşitleri şu şekildedir:

Siyah hardal: Sarı çiçekleri olan bu tür, 4 köşeli kısa ve sivri yapraklara sahiptir. En çok bilinen ve tüketilen hardal türleri arasında yer almaktadır.

Beyaz Hardal: Kırmızıya yakın veya beyaz renklerde çiçekler açan bu türün taneleri siyah hardala göre daha büyüktür. Kökü, yaprakları ve gövdesi kullanılmaktadır.

Yabani hardal: Yol kenarlarında, tarla ve nadaslarda yetişen, ortalama 20-60 cm civarlarında olan bir tarla otudur. Kullanım alanı neredeyse yoktur.

Çok eski zamanlardan beridir yetiştirilen hardal, günümüzde yemeklere kattığı nefis aroma ile bilinmektedir. Ayrıca sos çeşitlerinde de sıkça kullanılır. Hardal ve hardal tohumunun faydaları ise şu şekildedir:

 • Sindirim sistemine yardımcı olan hardal, mide dostudur ve hazmı kolaylaştırır.
 • Akciğer hastalıkları ve akciğer zarı iltihaplarının iyileşmesine katkıda bulunur. Özellikle iyi bir balgam söktürücüdür.
 • Soğuk algınlığı, grip, bronşit gibi ateşli hastalıklarda terletici özelliği olması nedeniyle tedavide kullanılır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkısı bulunmaktadır.
 • Toz haline getirişmiş hali burun tıkanıklığının giderilmesine yardımcı olur. Ayrıca iyi bir ağrı kesici olduğundan diş ağrısı gibi ağrılara iyi gelir.
 • Antioksidan özelliği ile cilde iyi gelir. Hardal yağı özellikle bel ve diz ağrıları için faydalıdır.
 • İştah açıcı ve kan yapıcı özelliği bulunmaktadır. Diyet programlarına eklenen hardal, daha iştahlı yemek yemenizi sağlarken daha rahat sindirimle tokluk hissini artırmaktadır.
 • Her üründe olduğu gibi hardalı da ölçülü ve belli bir rutinde tüketmek gerekir. Fazla kullanımı karaciğer başta olmak üzere vücudunuza zarar verebilir. Ayrıca hardal yağı ve hardal içerikli cilt bakım ürünlerini 15 dakikadan fazla cilt üzerinde bekletmek alerjik reaksiyona sebep olabilir.

Hardal Nerelerde Kullanılır?

Hardal tohumlarının öğütülerek su, limon ve zeytinyağı ile karıştırılmasıyla elde edilen hardal sosu, oldukça lezzetli bir sostur. Bu özel sos birçok yemekte kullanılmaktadır.

 • Kırmızı et ve tavuk yemeklerini marine etmek için oldukça uygundur. Etin yumuşak ve hafif acımsı bir aroması olmasını sağlar. Güveçte yapacağınız et yemekleri içinde oldukça özel bir tat oluşturur.
 • Patatesle hardal oldukça iyi bir ikilidir. Patates salatasını hardal sos ile hazırlayarak harika bir lezzet oluşturabilirsiniz. Ayrıca patates kızartmasıyla da oldukça lezzetlidir.
 • Hazırladığınız sandviçleri tatlandırmak ve farklı bir aroma katmak için hardal sos kullanabilirsiniz.
 • Ballı hardal sos, özellikle tavuk etleriyle oldukça güzel bir ikilidir. Ek olarak köri ile de oldukça özel tatlar yakalamanıza yardımcı olur.

Tohum olarak hardal ise vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir. Genelde tohumlar öğütülerek yemeklerde kullanılır.

 • Değirmende çektiğiniz hardal tohumlarının baharat olarak yemeklere serpebilirsiniz.
 • Hardal tohumlarını hafifçe zeytinyağında kavurduktan sonra alarak yağa aromasını geçirmeniz lezzetli yemekler yapmanıza yardımcı olur.
 • Su içerisinde haşladığınız hardal tohumlarını salatalarda kullanabilirsiniz.
 • Yoğurtla hardal tohumunu karıştırarak dip sos yapabilirsiniz. Atıştırmalıklarla bu özel sos oldukça iyi bir ikili olacaktır.
 • Hardal tohumunu haşlayarak çay elde edebilirsiniz. Bu çayı limon ve tarçınla tatlandırarak bağışıklık sisteminizin güçlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Birbirinden lezzetli hardal çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nden sipariş edebilirsiniz. Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, fırsatları kaçırmayın!