Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Hazır ve Dondurulmuş Gıda

Özellikle büyük şehirlerde yaşayan ve yoğun iş temposu içerisinde yemek hazırlamaya az vakti olanlar için kurtarıcı olan hazır yemekler, kısa sürede doyurucu öğünler hazırlamanızı sağlar. İçerisinde önceden pişirilen ve dondurularak sadece ısıtılıp tüketilen çeşitler olduğu gibi basit şekilde pişirme işlemi yapılması gereken çeşitlerde bulunmaktadır. Hazır gıda denildiğinde akla ilk olarak konserve gıdalar gelmektedir ancak günümüzde çorbalardan pizzalara, patates kızartmalarından tosta kadar her ürünün pişmeye hazır versiyonları bulunmaktadır. Üzerinde yer alan talimatlara göre belli pişirme veya fırınlama süresi sonunda afiyetle tüketebileceğiniz bu tarz hazır gıdalar çoğu zaman kurtarıcınız olacaktır. Hızla bir şeyler tüketmek istediğiniz bütçenize de zarar vermeden lezzetli yemekler yemenizi sağlayan hazır gıda çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.

Hazır Gıdaların Sunduğu Avantajlar

Gündelik hayatın koşuşturmacası ve iş yoğunluğunun sonunda evinize geldiğinizde bir şeyler hazırlamak size oldukça zor gelebilir. Bu durumda özellikle yorgun bir günün sonunda pratik bir şekilde bir şeyler yemek istersiniz. Böyle anlarda hazır gıdalar oldukça rahat bir şekilde yemek hazırlamanızı sağlar. Pişirme aşaması oldukça kısa olan bu yemekleri kısa sürede hazırlayarak tüketebilirsiniz. Üzerinde yer alan tüketim talimatlarına göre kısa bir pişirme ya da pişirmeden direkt tüketim yapabileceğiniz türleri olan hazır gıdalar zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Acil işleriniz olduğu zamanlarda yemeğe çok kısa bir süre ayırarak karnınızı doyurabilirsiniz.

Hazır ve Dondurulmuş Gıda Çeşitleri

Birçok farklı marka tarafından her gün yeni yiyeceklerin hazır versiyonları sunulmaktadır. Üzerinde yer alan kısa talimatlar sayesinde kısa sürede hazırlayabildiğiniz bu yiyecekler hem zaman hem de bütçeniz açısından faydalıdır.

  • Hazır çorba çeşitleri; kısa sürede çorba hazırlamanız için özel olarak hazırlanmaktadır. Tarhana, mercimek, ezogelin, tavuk suyu gibi klasik çorbaların yanı sıra analıkızlı, kremalı sebze gibi farklı çorba çeşitlerinin de hazır versiyonları bulunmaktadır. 10-15 dakika gibi kısa sürelerde hazırlanan bu çorbaların tek içimlik bardak versiyonları da bulunmaktadır.
  • Konserve hazır gıdalar, en çok tüketilen hazır besinler arasında yer alır. Barbunya, fasulye, humus gibi birçok çeşidi olan konserve gıdaları hiçbir işlem yapmadan direkt olarak açarak tüketebilirsiniz. Zamandan tasarruf sağlayan konserve gıdalar, uzun raf ömürleri sayesinde açılmadıkları takdirde çok uzun süreler boyunca saklanabilir. Konserve gıdaların bir versiyonu olan ton balığı konservesi, en çok tüketilen ürünler arasında yer almaktadır. Pratik bir şekilde salata ve makarnalarda ton balığı kullanmanızı sağlayan bu konserveler sayesinde lezzetli öğünler hazırlayabilirsiniz.
  • Dondurulmuş gıdalar, son dönemde iyiden iyiye artan çeşitliliğe sahiptir. Pizza, patates, tost, köfte, soslu tavuk, çıtır tavuk gibi birçok farklı çeşit dondurulmuş gıda olarak sunulmaktadır. Dondurulmuş gıdaları üzerinde yer alan hazırlama talimatlarına göre kısa süreli bir pişirme işleminden geçirmeniz gerekir. Genelde fırında veya tavada hazırlanan bu tariflerle kısa sürede lezzetli öğünler hazırlayabilirsiniz.

Hazır Gıda Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok farklı marka tarafından üretilen hazır ve dondurulmuş gıdaları alırken bazı konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

  • Öncelikle alacağınız ürünün son kullanma ve üretim tarihlerine dikkat etmelisiniz. Son kullanma tarihi geçen veya çok yakın olan ürünleri almamalısınız. Ürünlerin besin içerikleri, pişirilme yöntemleri ve saklama koşullarına da dikkat etmeniz oldukça önemlidir.
  • Konserve hazır gıdaları seçerken içerisindeki tuz, şeker ve katkı maddesi olup olmadığını incelemeniz önemlidir. Çok tuzlu olan veya farklı katkı maddeleri içeren ürünler sağlığınız açısından pek yararlı olmayacaktır. Ayrıca konservelerin de son kullanma tarihine ve kutusunun herhangi bir zarar görüp görmediği gibi detaylara da bakmanı gerekir.
  • Aldığınız ürünlerin içeriklerine ve uyarılarına dikkat etmeniz önemlidir. Alerjiniz olan bir ürün içeren veya aynı ürün bandında üretilen ürünlerden uzak durmalısınız.
  • Hazır gıdaların bazıları pişirilmiş ve ısıtılarak tüketilirken bazıları dondurulmuş ama hiç pişirilmemiştir. Alırken bu ayrıma dikkat etmeniz önemlidir. Pişirilmiş ve ısıtılması gereken ürünler daha kısa sürede hazırlanır. Diğer ürünler ise daha uzun bir hazırlanma süreci istemektedir.

En iyi markaların hazır gıda ve dondurulmuş besin ürünlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.