Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

İşlemci

Bilgisayarlarda veri akışını kontrol eden ve birimlerin çalışmasını sağlayan işlemci CPU adıyla da bilinir. Bilgisayarların beyni olarak kabul edilen işlemciler farklı kapasitelerde üretilir. Yeni nesil bilgisayarlar 2, 4 ve 8 çekirdekli işlemciler kullanılarak üretilir. Performansı yüksek bir bilgisayara ihtiyacınız varsa yüksek işlemcili modelleri tercih edebilirsiniz. Bilgisayarınıza uygun işlemci modellerini ÇiçekSepeti’nde bulabilirsiniz.

Bilgisayarın Beyni İşlemci Çeşitleri

Bilgisayarınızda yapacağınız her türlü işlem işlemciler sayesinde yapılır. Televizyonlardan bulaşık makinelerine kadar pek çok elektronik cihazda işlemci bulunur. İşlemcinin çalışabilmesi için ona ne yapması gerektiğini komutlar halinde sunan uygulamalara ihtiyacı vardır. Yüksek kaliteli bir bilgisayar ya da cep telefonu almak istediğinizde işlemci özelliklerine göz atabilirsiniz.

İşlemciler, üretim teknolojisine ve kapasitesine göre çeşitli şekillerde karşınıza çıkar. Hz, GHz ve MHz gibi birimlerle birlikte anılan işlemci çeşitleri bilgisayarın hızını ve performansını doğrudan etkiler. Oyun oynamayı seviyorsanız ya da yüksek performans gerektiren bir işiniz varsa işlemci tercihini geniş kapasiteli olanlardan yana yapabilirsiniz.

Yüksek Performanslı İşlemci Özellikleri

İşlemci markaları farklı ihtiyaçlara uygun serilerle karşınıza çıkar. İşlemciler arasındaki en temel farklar döngü hızı ve çekirdek sayısından kaynaklanır. Teknolojik gelişmeler doğrultusunda her yıl yeni nesil işlemciler tasarlanır. Yüksek döngü hızına sahip işlemciler grafik tasarımcılar ve oyuncular için oldukça idealdir. Tabii ki işlemcilerin fiyatları da performanslarıyla birlikte doğru orantıda artış göstermektedir.

Bir bilgisayarın ekran kartı ne kadar kaliteliyse işlemcisinin de o oranda yüksek performanslı olması gerekir. Ekran kartından gönderilen veriler işlemci tarafından işlenir. İşlemci özelliklerinin bilgisayarınıza uygun olup olmadığını soket tipinden anlayabilirsiniz.

En Popüler İşlemci Modelleri

Bilgisayar ana parçalarının başında gelen işlemcilerde Intel ve AMD sektörü domine eden firmaların başında gelmektedir. Bu iki marka belirli serilerlerde işlemciler üretirler ve her sene bu serilere yeni nesiller eklemektedirler. Bu işlemci fiyatları da nesillere göre farklılık göstermektedir. Bu işlemciler şu şekildedir;

  • Intel i3
  • Intel i5 işlemci
  • Intel i7 işlemci
  • Intel i9 
  • AMD Ryzen 3
  • AMD Ryzen 5 işlemci
  • AMD Ryzen 7 
  • AMD Ryzen 9

Kaliteli İşlemci Modelleri ÇiçekSepeti’nde

İşlemci alırken bilgisayarınızın anakartı ile uyumlu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Sadece haberleri takip edip sosyal medya hesabınıza göz atacaksanız çok yüksek kapasiteli bir işlemciye ihtiyacınız olmayacaktır. Hız ve yüksek performans gerektiren oyunlar oynuyor ve grafik tasarımları yapıyorsanız daha güçlü bir işlemci tercih edebilirsiniz.

İşlemci fiyatları markaya ve çekirdek sayısına göre değişiklik gösterir. Ünlü markaların kaliteli işlemci serilerine uygun fiyatlarla sahip olmak için indirim fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Ön bellek kapasitesi, soket özellikleri, çekirdek sayısına göre işlemci modeline karar verebilirsiniz. Bilgisayarınıza uygun işlemci çeşitlerini ÇiçekSepeti üzerinden satın alabilirsiniz.