Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Çiçeksepeti Logo
Çiçeksepeti Logo
Filtrele
Sırala

Jambon

Herkesin çok sevdiği bir şarküteri ürünü olan jambon, salam ile bazen karıştırılsa da aslında farklı ürünlerdir. İki ürünün ortak noktası çiğ olarak tüketilebilmesidir. Jambon, seçilen etin ince ince dilimlenmesi yani gerçek et parçaları kullanılarak üretilir. Salam ise sosis ve yağ ile hazırlanan bir karışım ürünüdür. Birbirinden tamamen farklı olan bu iki ürünü kahvaltılar başta olmak üzere birçok öğünde tüketebilirsiniz. Jambon; soslu, çemenli, sade gibi farklı aromalarla da üretilmektedir. Bunun yanı sıra dana, balık ve hindi gibi farklı et türlerinden de yapılmaktadır. Damak zevkinize göre farklı tatlarda sunulan jambon çeşitleriyle siz de yemeklerinize tat katabilirsiniz.

Jambon Nasıl Yapılır?

Çiğ et kullanılarak yapılan jambon, aslında bir kurutulmuş et türüne benzer yapıdadır. Tuz, şeker ve nitrat gibi bileşenlerin ete nüfuz etmesi sayesinde et tüketime hazır hale gelir. Tıpkı yaprakların salamura yapılarak yumuşatılması gibi bir teknikle üretilmektedir. Kullanılan kırmızı veya beyaz etler, sulu ve kuru salamura olmak üzere iki yöntemle bekletilir. Sulu salamura yönetiminde hazırlanan jambonlara özel baharatlar eklenerek suyuna katılır ve sonrasında et dilimlenir. Ardından potasyum nitrat eklenerek etin kuruması sağlanır. Tuz ile ovalanan jambon fümeleme işleminden geçer ve kuruması sonrasında paketlenerek sunulur. Farklı damak zevklerinde göre et çeşidi de değiştiğinden birçok farklı etten jambon yapılmaktadır. Avrupa ve Amerika gibi ülkelerde genelde domuz etinden üretilen jambon, Türkiye gibi Müslüman ülkelerde ise dana eti, somon, hindi eti gibi et türlerinden üretilir. Kahvaltılar, öğle yemekleri, ara öğünler veya meze olarak tüketilmesi mümkündür.

Lezzetli Jambon Çeşitleri

Birçok farklı et türü ve aroma ile yapılan jambon, en çok tüketilen çiğ et ürünleri arasında yer almaktadır. Damak zevkinize ve zaman aralığına göre pratik bir şekilde karnınızı doyurmanızı sağlayan jambon çeşitlerini dolaplarınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

  • Jambon denildiğin akla ilk gelen ürün genelde jambon dana dilimleridir. Büyükbaş hayvanlarında etlerinden elde edilen dana dilimleri oldukça lezzetlidir. Özellikle sporcular başta olmak üzere protein ihtiyacı yüksek olanlar içinde hızlı bir öğün imkanı sunar. Muhafaza etmesi kolaydır ve küçük tek kullanımlık paket versiyonları bulunmaktadır. Direkt açılarak tek öğünde tüketilen bu paketler dışında büyük paketlerde de üretilmektedir.
  • Jambon çeşitleri arasında yer alan jambon pastırma, genelde çemen soslu ya da sade şekilde sunulmaktadır. Kurutma ve fümeleme yöntemi ile elde edilen jambonlar, oldukça lezzetlidir. Çiğ veya kavrulmuş olarak tüketilmesi mümkün olan bu jambonlarla sandviçler hazırlayarak öğünlerinizi daha doyurucu bir hale getirebilirsiniz.
  • Jambon salam, normal salamdan farklı olarak etten üretilmektedir. Fıstıklı, sade gibi çeşitleri bulunan bu salam türü çocuklar tarafından çok sevilir. Hindi, dana ve piliçten elde edilen bu salamları tek başına tüketebileceğiniz gibi sandviç yaparak da tüketebilirsiniz. Ayrıca mezeler ve salatalar içinde oldukça uygundur.
  • Hindi jambon, hem yüksek protein sunması hem de lezzetli olması nedeniyle tercih edilen bir türdür. Sporcular, öğrenciler, çalışanlar için ara öğünlerde hızlı ve doyurucu bir seçenek sunar. Tek kullanımlık özel paketlerde sunulan hindi jambonların aromalı çeşitleri olduğu gibi sade çeşitleri de bulunmaktadır.
  • Somon jambon, balık tüketmeyi sevenler veya sık balık tüketemeyenler için iyi bir alternatiftir. Fümelenmiş şekilde sunulduğundan balık kokusunu hissetmezsiniz. Bu sayede protein dışında balıktan almanız gereken Omega-3 yağ asitleri gibi diğer maddeleri almış olursunuz. Çocuklara balık sevdirmek için somon jambon sandviçler hazırlamak oldukça lezzetli bir yöntem olacaktır.
    • Polenez, Erşan, Apikoğlu gibi en iyi markalar başta olmak üzere tüm jambon çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilir ve güvenle sipariş edebilirsiniz.