Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Kağıt Kesme Makineleri

Kişisel güvenlikten geri dönüşüm yöntemlerine kadar birçok farklı alanda işlev gören kağıt kesme makineleri, temel malzemeler arasında yer alıyor. Evrak imha makineleri, parçalayıcı olarak kullanılan sistemlerden en bilineni. Parçalama ve imha etme sistemleri, kağıtların boyutunu küçültmede veya tamamen yok etmede oldukça etkili olan cihazlar arasında öne çıkıyor. Öğütücü makineler, çoğu zaman kimlik hırsızlığını önlemek adına bir güvenlik yöntemi olarak etki gösteriyor. Sanayi tipi evrak imha makineleri ise; e-atık, plastik, ahşap ve kağıt gibi malzemelerin dönüşümünü sağlamak üzere tasarlanan yüksek hacimli sistemlerden oluşuyor. Diğer kategorilerde yer alan kağıt kesme makineleri de genellikle kimlik, kart ve kağıtların şeritler halinde imha edilmesini sağlıyor.

Kağıt Kesme Makinesi Ne İşe Yarar?

Kağıt öğütücü makineleri; evde, ofiste ve birçok işletmede kullanabilirsiniz. İşletmelerin olası bir veri ihlaline ve bilgi hırsızlığına karşı yaptığı imha işlemlerinde, öğütücü makineler güvenilirlik sunuyor. İsim, adres ve banka hesaplarına ait bilgiler içeren dökümanları; kağıt kesme ve evrak imha etme makineleri güvenle ve geri dönüştürülebilir şekilde ortadan kaldırıyor.

Kağıt belgeler, ofiste ve bireysel işlemlerin çoğunda sık kullanılan dokümanlar arasında yer alıyor. Bu noktada gizlilik kaybını önlemek için şirkette ve evde bulunan çoğu belgelerin imhası, öğütücü makineler sayesinde kısa süre gerçekleşiyor. Kimlik ve bilgi hırsızlığının yanı sıra çalışma alanının temiz ve düzenli tutulmasında da kağıt kesme makinelerini tercih edebilirsiniz. Düzenli olarak kağıt parçalayarak masanızdaki ve dolaplarınızdaki dağınıklığı giderebilirsiniz. Kağıt imha etmek, atık hacmini azaltmaya da yardımcı oluyor. Geri dönüşüm kabındaki parçalanmış kağıtlar, parçalanmamış belgelere oranla daha az yer kaplıyor. Böylelikle hem ev hem ofis ortamında düzenli ve çevre dostu tercihler yapmanızı sağlıyor.

Evrak İmha Makinesi Çeşitleri

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kağıt imha makinesi çeşidi bulunuyor. Bu cihazlara ait güvenlik seviyeleri; şerit kesim, çapraz kesim ve mikro kesim olmak üzere bazı temel bıçak şekillerine sahip. Seçim sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalar yer alıyor:

  • Şerit kesimli evrak imha makinesi, spagetti veya düz kesimli öğütücü olarak da anılmakla birlikte kağıt belgeleri dikey olarak kesen tek bir bıçaktan oluşuyor. Belgeleri kısa parçalar yerine uzun dikey şeritler halinde kesen bu bıçaklar, standart bir belgeyi yaklaşık 39 şeride ayırıyor. Genellikle kişisel kullanım için tercih edilmelerinin yanı sıra en az bakım gerektiren ürünler arasında yer alıyor.
  • Çapraz kesimli imha makineleri, hem ev hem ofislerde yer alan gizli belgeleri parçalamak için yeterli güvenliği sağlıyor. Resmi amaçlar için sık tercih edilen cihazlar arasında yer alıyor. Ofisinizdeki önemli belgeleri, yüksek imha standardına sahip olan bu makinelerle öğütebilirsiniz.
  • Mikro kesimli kağıt öğütücü makinelerin içerisindeki çapraz kesime sahip bıçaklar, son derece gizli verilerin yok edilmesinde yüksek güvenlik seviyesi sunuyor. Bu makineleri devlet dairelerinde ve hükümetlere ait belgelerin imhasında da kullanabilirsiniz. Mikro kesimli evrak imha makineleri, bir A4 belgeyi yaklaşık 2.000’den fazla küçük parçacığa ayırabiliyor.

Evrak İmha Makinesi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kağıt kesme giyotini; hassas belgeleri, eski evrakları, istenmeyen dökümanları ve ofisinizde biriken diğer tüm kağıtları parçalamanın ve ortadan kaldırmanın pratik bir yolu. Parçalamak istediğiniz kağıt türüne göre seçebileceğiniz birçok makine modeli aynı zamanda kullanım amacınıza da hitap ediyor. Bu noktada evrak imha makinesi satın almadan önce bazı temel faktörlere göz atabilirsiniz:

  • Evrak imha makinesi çeşitleri herhangi bir zamanda parçalayabilecekleri yaprak sayısına göre değişen modellere sahip. Sayı yükseldikçe kağıt kesme makinesi fiyatları da aynı seviyede değişim gösterebiliyor. işlem gören sayfa sayısının artması işin hızlı bitmesi anlamına geliyor. Böylelikle tek seferde onlarca kağıdı ucuz ve hesaplı şekilde öğütebilirsiniz.
  • Bazı modeller, sıkışma riskine karşı koruyucu bir mekanizma içeriyor. Yüksek kaliteye sahip evrak imha makineleri, sıkışmaları önleme garantisi de sunuyor.
  • Eğer kredi kartı gibi daha sert malzemeye sahip dökümanları ve belgeleri imha etmek durumunda kalıyorsanız; bu özelliğin mevcut olduğu makinelere öncelik verebilirsiniz.
  • Tek seferde öğütülebilecek sayfa sayısı, makinenin hacmini yakından ilgilendiriyor. Yüksek hacimli kağıtlar kullanıyorsanız, orta büyüklükte evrak imha makineleri arasında seçim yapabilirsiniz.
  • Kağıt kırpma makinesi, belgeleri parçalamak için çoğunlukla çapraz kesim yöntemini kullansa da, mikro kesimler dahil olmak üzere farklı birçok kesim yöntemini de içeriyor. Sıkışma riskini önlemede makinenin kesim tipinin bilinmesi olası risklere karşı makineyi korumanıza yardımcı oluyor.