Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Kedi ve Köpeklerde Doğum Günü Kutlama

Yaşam alanlarında beraber yaşadığınız ve her daim sizinle olan sevimli dostlarınızın yaş günlerini kutlamayı hiç düşündünüz mü? Birçok kişinin eskiden aklına gelmeyen evcil hayvanların yaş gününü kutlama eğlencesi artık yavaş yavaş yapılmaya başlanan bir etkinlik halini almaya başladı. Sizin her anınızda mutlu olmanızı düşünen, sürekli destek olan dostunuza sürpriz bir doğum günü partisi vermeniz oldukça hoş bir ortam oluşmasına vesile olacaktır. Tabii ki köpek veya kediler mum üfleyemez, doğum günü pastası kesemez veya pastasından kimseye ikram edemez. Fakat mutlu olacağı ve sosyalleşeceği kesindir. Bu nedenle birlikte geçirdiğiniz güzel zamanları kutlamak ve bir yeni anı eklemek için evcil dostunuza bir doğum günü partisi verebilirsiniz.

Kediler ve Köpekler İçin Doğum Günü Konsepti Nasıl Hazırlanır?

Sevimli dostunuzun doğum gününü kutlarken akılda kalıcı bir ortam oluşturmak adına kedi ve köpek doğum günü sayfasında yer alan süslemeler, pasta, oyuncaklar ve diğer aksesuarları inceleyebilirsiniz. Ayrıca özel kostümler ve davetliler için köpek veya kedi temalı konseptler oldukça hoş bir ortam oluşmasını sağlayacaktır. Doğum günü partisi için şu konulara dikkat etmeniz size yardımcı olur:

  • İlk olarak mekan seçimiyle başlayalım. Yaşam alanınız kutlama için aslında en ideal yerdir. Çünkü sevimli dostunuz bu alana alışkın ve burada bir şeyler yapmak onu mutlu edecektir. Kediler için en ideali yaşam alanı iken köpekler için farklı mekanlar da rahatlıkla seçilebilir. Bir park, barınak veya geniş bir alanı kullanabilirsiniz.
  • Doğum günü partisi davetliler olmadan olmaz… Kediler, kendi çevrelerinde farklı kediler görmeyi bazen sevmeyebilir. Bu nedenle kedinizin alışkanlıklarına göre arkadaşlarınızın kedilerini davet edebilirsiniz. Köpekler ise oyuna ve arkadaşa bayılır. Çevrenizde tanıdığınız diğer sevimli dostlarınızı ve sahiplerini partiye çağırarak güzel bir ortam oluşturabilirsiniz.
  • Doğum günü demek hediye demektir değil mi? Sevimli dostunuzu sevindirecek hediyeler alarak partiyi daha güzel hale getirebilirsiniz. Köpek ve kedi oyuncakları, kıyafetler, ödül mamaları gibi hediyeler alarak kutlamalara katılabilirsiniz.
  • Pasta ise tabii ki özel olmalı. Sevimli dostunuzun neleri sevip sevmediğini biliyorsunuz. Bu bilgilerle yola çıkarak ona özel bir pasta hazırlayabilir veya hazır alabilirsiniz. Kedi pastası ve köpek pasta çeşitleri, sevimli dostlarınızın sevdikleri şeyler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Ayrıca onlara zarar verecek herhangi bir yiyecek veya gıda içermez.
  • Doğum günü partisine özel olarak köpeğinizi ve kedinizi giydirebilirsiniz. Kediler bir şeyler giyme konusunda biraz daha huysuzdur. O yüzden özel bir tasma ve şapka ile parti moduna geçebilirsiniz. Köpekler için ise montlar, parti elbiseleri ve bir sürü seçenek bulabilirsiniz.
  • Sevimli dostunuzun seveceği özel oyunlar hazırlayarak hem davetlileri hem de sevimli dostlarınızı mutlu edebilirsiniz. Bu oyunlar için profesyonel bir yardım alabilir veya internetten araştırma yaparak kendiniz özel parkurlar ve oyunlar inşa edebilirsiniz.

Kedi Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Doğum günü yapmak için kedinizin yaşını bilmeniz ve ona göre bir kutlama hazırlamanız gerekir. Kediler, insan yaşına göre ilerleyen bir zaman diliminde yaşamazlar. O yüzden kedi yaşının insan yaşına çevrilmesi yöntemi kullanılır. Kediler:

  • İlk 6 ayda 10-14 yaşlarındaki bir insan olduğuna ulaşır. 12 ay sonunda ise 17-20 yaşları arasında tekabül eden bir olgunlukta olur.
  • 2 yaşına geldiklerinde ise 24 yaşında bir insan olgunluğundadır.
  • 2. yıldan sonra ise kedilerin büyüme hızı yavaşlar ve orta yaş dönemine geçer. Bundan sonrası her sene için yaklaşık olarak 4 yaş ekleyebilirsiniz.
  • 15. yılı gören kediler ortalama olarak 75-77 yaşında artık yaşlı bir kedidir ve 20. senesinde ise 96-97 yaşını görmüş olur.

Köpek Yaşı Nasıl Hesaplanır?

Köpeklerde ırk ve büyüklük durumu yaşı etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Bu nedenle her bir ırkın aslında yaş çeşitliliği artı eksi birkaç sene farklılık gösterebilir. Köpeklerin gelişim hızı doğrusal olmadığından ilk birkaç senedeki gelişimleri ve sonrasındaki yaş ilerlemeleri aynı değildir.

Genel olarak bilinen yaşı 7 ile çarpma işlemi aslında yanlış bir yöntemdir. Çünkü 1 yaşındaki bir köpek aslında 7 yaşında değil, 15 yaşındaki bir insanla yaşıttır. Sonrasında ise 2 yaşındaki bir köpek 24 yaşındaki biriyle yaşıt olur. Bu aşamadan sonra 7 yıl kuralı kullanılabilir ve 5 seneye kadar sürer. 5. Seneden sonra ise yavaşlayarak 4 sene ve 3 sene ekleme ile bulunur. Yani 7 senelik bir ömür süren köpeğiniz ortalama olarak 50-55 yaşına gelmiş olur. 12 yaşında ise ortalama 70 yaşını geçer.

Kedi ve köpek doğum günü organizasyonları için ihtiyacınız olan tüm ürünleri uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz.