Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala
BURADAN
BAŞLAYIN

Kişiye Özel Rakı Kadehi

İçki içmeye yarayan bardaklara kadeh denilmektedir. Rakı kadehi veya diğer ismiyle rakı bardağı, rakı içmek için özel olarak üretilen bardaktır. Rakının anason aromasının dağılıp kaybolmaması için dar ağızlı yapıda olur ve camdan üretilir. Günümüzde genelde suyla karıştırılarak içilen rakı, su ile birlikte sığması için rakı bardakları uzun üretilmektedir. Bir duble rakı ve su konulduğunda bardakların üst kısmında dudak payı kadar boşluk kalmaktadır. İçenlerin önce burunlarından anason kokusunu almasını sağlayan rakı kadehi, ağzının dar olması nedeniyle hava ile teması en az şekilde tutar. Bu sayede soğuk içilmesi gereken rakının ısınma süresi artar ve soğuk içilmesi mümkün olur. Kişiye özel rakı kadehi ise rakı bardağının üzerine istenilen baskı, yazı veya şekillerin basılmasıyla oluşturulmaktadır. Doğum günü, yılbaşı gibi özel günlerde sevdiklerinizi mutlu etmek adına onlara özel rakı bardak setleri hediye edebilirsiniz. Genelde 2’li olarak satışa sunulan kişiye özel rakı kadehlerinin birçok farklı tasarımı ve boyutu bulunmaktadır.

Rakı Kadehi Çeşitleri Nelerdir?

Geçmişten günümüze sadece rakı içmek için özel olarak tasarlanan kadehler bulunmaktadır. Günümüzde ise rakıyı daha soğuk içme imkanı sunan ve içine buz atılabilen bardaklar kullanılmaktadır. En çok bilinen ve kullanılan rakı kadehi çeşitleri ise şu şekildedir:

  • Çerkes kadehi: Aslında çay bardağı olan bu bardağa halk arasına rakı içilirken çerkes kadehi denilmektedir. Küçük dubleler halinde rakı içilmesini sağlar.
  • Bülbül ağzı: Bülbül çanağı kadehinin bir türüdür. Aralarında fark, bülbül ağzı kadehinin ağzının yavan olması ve ayaklı tasarıma sahip olmasıdır.
  • Bülbül çanağı: Dudak payı hariç 4 cl hacmindeki küçük ayaksız kadehtir. Küçük kase ve bardak olarak da bilinir.
  • Bade kadehi: Leylek Boynu veya tiryaki isimleriyle de bilinen bade kadehi, 9-10 cl hacme sahiptir. Altı kesik konik biçiminde olan bardağın dibi ağzına göre daha dardır. Geleneksel bir kadeh olan bu bardak rakının sert içilmesine olanak tanır.
  • Tek kadehi: Genelde kristal olan ve kenarında çiçek desenleri olan sek rakı kadehidir. Dudak payı hariç 4 cl hacme sahiptir.
  • Yüksük kadehi: Yudumluk rakı ikram edilen 4 cl hacminden küçük kadehlerdir. Bade kadehinin neredeyse yarısı kadardır.
  • Rakı kadehi: Modern dönemdeki soğutma teknolojilerinin gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan ve rakı tüketimi için en ideal olarak bardaktır. Limonata bardağına benzeyen ve 18 cl hacme sahip olan uzun silindir bardak, soğuk bir şekilde buzlu rakı içmenizi sağlar. Camdan üretilen rakı kadehi, ağız kısmının dar olması nedeniyle hava ile teması en aza indirir. Böylece uzun süreli soğuk rakı içme olanağı tanır.

Kişiye Özel Rakı Bardağı Çeşitleri

Özel olarak tasarlanan kişiye özel rakı bardağı, üzerine yapılan özel lazer baskılarla hazırlanmaktadır. Genelde 2’li olarak sunulan bardak setleri özel ahşap kutusunda gönderilmektedir. Kutu üzerinde istediğiniz isim, tarih veya kısa mesaj işlenerek kutunun da özel olması sağlanır. Rakı kadehlerinin üzerine hediyenin anlamını belirten bir tarih veya sizin için özel olan bir mesajı ekleyebilirsiniz. Sevdiklerinizin özel olarak ilgilendiği bir alana dair bir figür baskısı da mümkündür. Fakat genelde kişiye özel rakı bardaklarının üzerinde güzel sözler tercih edilmektedir. Bu sözler, rakı masasının adabı ve ortamı adına kullanılan sözlerden oluşur. Kişiye özel rakı bardaklarında rakı ve su için özel işaret bölgeleri de bulunur. Böylece rakının en iyi için deneyimi adına suyla ne kadar karışması gerektiği sorununu ortadan kaldırmış olursunuz.

Özel tasarımlarla sunulan kişiye özel rakı kadehi çeşitlerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilir ve güvenle sipariş edebilirsiniz.