Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Çikolata Kalıbı ve Kurabiye Kalıbı

Hamurlara el ile şekil vermek bazen düşündüğünüzden daha zor olabilir. Bu yüzden mutfakta mutfakta yemek hazırlarken kullanabileceğiniz pek çok farklı ürün vardır. Kurabiye kalıpları ve çikolata kalıpları da bu ürünlerdendir. Hamura istediğiniz şekli kolayca vermenizi sağlayan bu kalıpları kullanarak farklı şekillerde kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.

Çikolata ve Kurabiye Kalıbı Kullanımları

Hazırladığınız hamur işlerinize sıradan şekiller vermek yerine farklı şekiller vermek istediğinizde kalıpları kullanabilirsiniz. Kek kalıpları, kurabiye kalıpları, tart kalıpları, çikolata kalıpları… Mutfakta kullanabileceğiniz pek çok farklı kalıp vardır. Bu kalıpları kullanmak da oldukça kolaydır.

Çikolata ya da kurabiye hazırlarken kullanabileceğiniz çok çeşitli kalıplar vardır. Sıradan yuvarlak kurabiyeler yapmak için kalıplar, tırtıl kurabiye kalıbı, yılbaşı kurabiye kalıbı, çanak kalıp, kalp kalıp, kelebek, yaprak, yıldız kalıp, harf kalıp… Liste uzar gider. Kullanacağınız konsepte, yapmak istediğiniz kurabiyeye uygun olarak dilediğiniz tarza bir kalıp seçebilirsiniz. Bu kalıpları tekli olarak satın alabileceğiniz gibi set halinde de satın alabilirsiniz. Bu sayede hem misafirleriniz için hem kendiniz için çok güzel, farklı şekillerde kurabiye ve çikolatalar hazırlayabilirsiniz.

Kurabiye kalıpları farklı materyallerden üretilebilir: Ahşap kurabiye kalıpları, plastik kurabiye kalıpları, metal kurabiye kalıpları vardır. Çikolata kalıpları ise genellikle silikon malzemeden yapılır. Bu sayede sıvı çikolata kalıba yapışmaz ve çikolata sertleştiğinde, kalıptan kolayca ayrılarak lezzetli bir atıştırmalığa dönüşür.

Kurabiye kalıpları nasıl kullanılır sorusunun cevabı da oldukça basittir;

 • Farklı tasarımlara sahip olan kurabiye kalıplarının kullanımları son derece kolaydır. Öncelikle kurabiye yapmak için hamurunuzu hazırlamanız gerekir. Daha sonra hazırladığınız hamuru temiz bir yerde istediğiniz kalınlıkta açabilirsiniz. Açtığınız ve incelttiğiniz bu hamurun üzerine kalıplar ile bastırabilirsiniz. Bu sayede kalıplar ile kesme işlemini sağlamış olursunuz.
 • Kalıpları kullandıktan sonra elinizde rahatça yıkayabilirsiniz ya da kalıpları makineye atabilirsiniz.
 • Ayrıca bu kalıpları farklı hamur işleri hazırlarken de kullanabilirsiniz.

Çikolata kalıplarının kullanımı da yine oldukça kolaydır;

 • İlk olarak kalıba dökmek için sıvı çikolatanızı hazırlamanız gerekir. Daha sonra satın aldığınız çikolata kalıbına sıvı çikolatanızı dökebilirsiniz.
 • Kalıba çikolatayı döktükten sonra çikolatanın, kalıbın şeklini alması için kalıbı buzdolabına koymanız gerekir. Kalıp buzdolabında birkaç saat durduktan sonra kalıptan çikolataları çıkarıp afiyetle yiyebilirsiniz.
 • Yine çikolata kalıplarını da dilerseniz elinizle dilerseniz makinede yıkayabilirsiniz.

Kurabiye ve çikolata kalıbı kullanmanın bazı avantajları da vardır:

 • Kalıp kullanarak hazırladığınız çikolata ve kurabiyeler eşit şekilde olur. Biri birinden büyük, biri diğerinden farklı olmaz.
 • Kalıp kullanarak kurabiye hazırlamak çok daha pratiktir. Hızlıca hamurunuzu kalıplarla şekillendirebilirsiniz. Elinizle kurabiyelere şekil vermek ise daha uzun ve uğraştırıcıdır.
 • Çocuklarınızla ve küçüklerle birlikte kurabiye ya da çikolata hazırlamak istiyorsanız kalıplar yine işinizi kolaylaştırır.
 • Tırtıl kurabiye kalıbı gibi özel kalıplar ile çok daha farklı, özel kurabiyeler hazırlayabilirsiniz.
 • Çikolata kalıpları, çikolata yapımının olmazsa olmazlarındandır. Çikolatayı kolayca şekillendirmek ve bozulmamasını sağlamak için kalıpları mutlaka kullanmanız gerekir.

Kurabiye kalıbı ya da çikolata kalıbı seçerken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Kalıp seçiminde kalıbın materyaline dikkat etmeniz önemlidir. Kalıpların, yiyeceklerle temas etmeye uygun olması gerekir.
 • Hem set halinde satılan hem de tekli satılan kurabiye kalıpları vardır. İhtiyaçlarınıza uygun olarak bu kalıplar arasından seçim yapmanız gerekir.
 • Kırılma olasılığı olmayan kalıplar seçerseniz kalıpları kullanım süreniz daha uzun olur. Silikon kalıplar ve metal kalıplar en az kırılan kalıplar arasında yer alır.
 • Kalıpların kolay temizlenebilmesi de önemlidir. Bu sayede kalıpları hızlıca temizleyip bir sonraki kullanım için hazır hale getirebilirsiniz.

Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde mutfağınızda kullanabileceğiniz çok çeşitli ürünleri bulabilirsiniz. Kek kalıpları ve kurabiye kalıpları da bunların arasındadır.

Uygun Fiyatlı Çikolata ve Kurabiye Kalıplarını Keşfedin!

Çikolata kalıpları ve kurabiye kalıplarının fiyatları farklılık gösterir. Birbirinden farklı modelde, farklı çeşitlerde kalıplar vardır. Bu farklılıklar ile kurabiye kalıplarının fiyatları da şekillenir. Ayrıca kalıpların üretim materyali, tekli ya da set halinde oluşu gibi farklılıklar da kalıpların fiyatının değişmesinde etkilidir. Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde her bütçeye uygun çikolata ve kurabiye kalıplarını bulabilirsiniz. Dilediğiniz ürünü oturduğunuz yerden online olarak sipariş edebilirsiniz!