Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Kuş Kumu Nedir?

Evcil hayvanlarınızın daha iyi beslenmesi, daha iyi yaşaması için kullanabileceğiniz bazı ürünler vardır. Kuş kumu da bunlardan biridir. Kuş kumu, kuşların sindirim sisteminin daha iyi çalışmasını sağlar. Kuşların sindirim sistemi farklı bir çalışma prensibine sahiptir. Kuş yemleri kuşların kursağında toplanır ve buradan geçip taşlık bölgesine ulaşır. Daha sonra yemler burada öğütülür. Taşlık, besinleri yumuşatıp parçalar ama bu görevi en iyi şekilde yapabilmesi için de kuş kumuna ihtiyaç duyar. Bu yüzden kuşunuz için kuş kumu kullanmanız önemlidir. Çiçeksepeti’nde organik ve inorganik kuş kumu çeşitlerini online olarak inceleyip satın alabilirsiniz!

Kuş Kumu Ne İşe Yarar, Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Ev kuşlarının, kuş kumu kullanması, kuşların sindirimi açısından büyük önem taşır. Kuş kumu önemli olduğu için bu kumun kullanılması ve seçilmesi de önemlidir. Kuş kumu bir gıda olmasa da kuşların beslenmesindeki yerinin iazımsanmaması gerekir.

İki çeşit kuş kumu vardır: Doğada çözünebilen organik kumlar ve çözünmesi daha zor olan inorganik kumlar. Organik kuş kumu çeşitleri, midye kabuğu kırıkları gibi besinleri içerir. İnorganik kumlarda ise küçük parçalı taşlar vardır. Özellikle küçük kuşlar için organik kuş kumu çeşitleri çok daha uygundur. Kum taşı içerikli kuş kumları ise daha çok büyük kuşlar için uygundur. Kuş kumları ayrıca kokularına göre de türlere ayrılır. Kuş kafesi içerisindeki kötü kokular engelleyen kokulu kuş kumu çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Kuş kumunu kullanırken bazı noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Kuş kumunu kafesin zeminine dökmemelisiniz. Zemine koyduğunuz kuma, dışkı bulaşması mümkündür. Bu da kuşlar için zararlı olabilir.
 • Kuş kumunu, kediler ya da köpekler için kullanmamalısınız.
 • Kumu, kuşunuzun yemliğine ekleyebilirsiniz. Yemliğe eklediğiniz kumlar, kuşunuzun yem yediği zamanlarda kum da yemesine olanak tanır. Kuşun yem olarak algılayıp yediği kumlar, sindiriminin iyileşmesini sağlar.
 • Kumu haftada birkaç kere değiştirerek kuşlar için daha hijyenik bir ortam oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Kumun, kuşunuzun türü için uygun olduğuna emin olmalısınız.
 • Kuş kumu miktarı ile yem miktarını ayarlamanız da önemli konulardan biridir. Her yem kabına yaklaşık bir çay kaşığı kadar kuş kumu koyabilirsiniz. Bu sayede kuşların ihtiyacı olan kadar kum yemesini sağlayabilirsiniz. Yine de kuş kumunu satın aldıktan sonra ürün üzerindeki bilgilendirmeli okumalı, evcil hayvanınızın takibini yapan veterinerinize danışmalısınız.

Kuş kumunun faydaları:

 • Mineral, vitamin ve kalsiyum açısından zengin bir beslenme olanağı sunar.
 • Kuşların sindirim sisteminin daha kolay şekilde çalışmasını sağlar.
 • Sindirim sistemini rahatlatır.
 • Kuşların hasta olma riskini azaltmada etkilidir.
 • Besleyici yapısı sayesinde kuşların tüylerinin ve iskelet yapılarının güçlenmesine yardımcı olur.

Siz de evcil hayvanlarınızın sağlığını korumak için ihtiyacınız olan tüm ürünleri Çiçeksepeti’nde bulabilirsiniz!

Uygun Fiyatlı Kuş Kumlarını Çiçeksepeti’nde Keşfedin!

Kuşların sindirimine yardımcı olan kuş kumlarının fiyatlarında farklılıklar olabilir. Kumun içerisinde bulunan organik ve inorganik maddeler, ürünün büyüklüğü, markası gibi detaylar dolayısıyla ürünlerin fiyatında değişiklikler olabilir. Kuşunuzun sindirim sisteminin rahat ve düzenli şekilde çalışması için kuş kumlarını kullanabilirsiniz. Çiçeksepeti’nin geniş ürün yelpazesinde hem kuşunuz hem de bütçeniz için uygun olan kuş kumu çeşitlerini inceleyip online olarak kolayca satın alabilirsiniz!