Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Kuş Yemi ve Seçimi

Duyanı büyüleyen sesiyle kanaryalar, evde yeni bir neşe hissettiren papağanlar… Evde besleyebileceğiniz etkileyici kuşlardan sadece birkaçı. Kuşları beslemek diğer birçok evcil hayvanı beslemekten çok daha kolaydır. Her ne kadar bakımları daha kolay olsa da kuş yemini nasıl seçeceğiniz oldukça önemlidir.

Kuş yemi seçimi; kuşların ihtiyaçlarına, yaşlarına ve türlerine göre çeşitlilik gösterir. Diğer tüm hayvanların beslenmesinde önemli olduğu gibi kuşların beslenmesinde de protein, yağ, vitamin ve mineral dengesi oldukça önemlidir. Ayrıca farklı kuş türleri için farklı yem çeşitlerini de bir arada kullanmak gerekebilir. Kuş yemi seçimi yapılırken nelere dikkat edilir, gelin inceleyelim.

Kuş Yemi Seçerken Nelere Dikkat Edilir?

Vahşi doğada kuşlar çok çeşitli yiyecekler yerler; tohumlar, fındık, çiçekler, meyveler, böcekler… Evde beslenen evcil kuşların da bu doğrultuda vitamin ve mineral açısından dengeli beslenmeleri gerekir. İyi beslenen kuşlar daha sağlıklı olmalarının yanı sıra daha mutlu da olurlar. Kuşların temel beslenme şekli yem ile olsa da arada onları atıştırmalıklar ile ödüllendirebilirsiniz.

Farklı kuş türleri için tercih edilebilecek farklı tohumlar bulunur. Mesela ayçiçeği tohumu, darı, mısır ve buğday gibi tohumlar her kuş için mükemmel ve besleyici bir yemdir. Bu tarz baklagillerin kuş yemlerinin içine eklenmiş olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

  1. Evcil kuşlarınızı ilk andan itibaren doğru ve dengeli şekilde beslemek oldukça önemlidir. Beslenme, kuşların sağlığından davranış problemlerine kadar birçok konuda etkilidir. Dengesiz bir beslenme, evcil kuşlarda hastalığa ve farklı sağlık problemlerine yol açabilir. Yetersiz beslenme ya da  fazla beslenme gibi durumların önüne geçmek için kuş yemi tercihinizi doğru şekilde yapmalısınız.
  2. Kanarya yemi seçimi yapılırken seçilen yemin dengeli olması gerekir. Aynı zamanda kanaryalar çok miktarda yemek yedikleri için gerekli porsiyon kontrolünü yapmanız gerekir  aksi takdirde evcil hayvanınız obez olabilir. Kanaryaları, onlar için özel olarak üretilmiş dengeli formüle edilmiş yemler ile besleyebilirsiniz.
  3. Papağanlar için tercih edebileceğiniz çeşitli yemler bulunur. Evcil papağanınız için ideal papağan yemi; taze sebzeler ve meyvelerin yanı sıra tohumlu yemlerdir. Papağanlar için meyve ve sebzelerin de dahil olduğu, baklagillerle desteklenmiş vitaminli yemler tercih edebilirsiniz. Papağan yemi seçimi yaparken yemin çok fazla yağ içermemesine ve organik olmasına da dikkat etmelisiniz. Sultan papağanı yemi, cennet papağanı yemi gibi yem seçeneklerinde de aynı şekilde seçim yapabilirsiniz.
  4. Güvercinler çeşitli meyveler, yeşillikler, tohumlar ve zaman zaman da böcekler ile beslenebilirler. Güvercin yemi seçerken karışık tohumlar, bitkiler ve meyvelerle zenginleştirilmiş aynı zamanda kalsiyum açısından da zengin olan güvercin yemi tercih edebilirsiniz.
  5. Özellikle küçük kuşlar çok hızlı bir metabolizmaya sahip oldukları için genellikle gün boyu yemek yemeyi tercih ederler. Onlar için hazırlanmış besleyici yemler tüketmeleri sağlıkları ve gelişimleri açısından çok daha faydalı olacaktır.
  6. Yemlerin yanı sıra evcil kuşlarınızı taze meyve ve sebzeler ile beslenme takviyesinde bulunabilirsiniz. Doğranmış, püre veya rendelenmiş şekilde meyve ve sebzeleri kuş kafesinin uygun bir yerine ekleyebilirsiniz. Taze yiyeceklerle kuşlarınızı beslerseniz besinlerin uzun birkaç saatten fazla kafeste kalmamasına, taze olmasına özen gösterin. 
  7. Evcil hayvanlarınızı beslerken ona verdiğiniz ürünlerin organik ve güvenilir olduğuna dikkat etmelisiniz. Kuşlara verdiğiniz yemlerin yaklaşık %10’u oranında onlara atıştırmalık vermeyi de ihmal etmemelisiniz. Tuz içermeyen krakerleri, tahıllardan oluşan ürünleri atıştırmalık olarak kuşlara verebilirsiniz.

Evde beslediğiniz sevimli kuş dostlarınız için farklı kuş yemi çeşitleri için ÇiçekSepeti’ne göz atabilirsiniz. Uygun kuş yemi fiyatları ve farklı ödeme seçenekleri sayesinde alışverişinizi keyifle yapabilirsiniz.