İPTAL

Lale Bakımı

Lale bakımı

1. Laleleri düzenlemeye başlamadan önce paketini açmadan su dolu vazoya koyun ve ışığın altında bir saat kadar bekletin. Böylece laleler daha uzun süre dik kalır. Lale ışığa doğru uzanan bir çiçektir.

2. Suyun altında çürüyecek yaprakları temizleyin.

3. Gövdeyi lavaboda suyun altında veya akan suya tutarken keskin bir bıçak veya makasla her kökten yaklaşık 2.5 cm kesin. Yeni kesilen yerin kurumasına İizin vermeden aranjmana veya başka bir kaba aktarın.

4. Yeni kesilmiş laleleri en iyi, kaliteli bir çiçek koruyucusu ekleyeceğiniz suyun içinde düzenleyebilirsiniz. Lalelerin vazo ömrünü uzatmak için koruyucu tavsiye edildiği kadar kullanılmalıdır. Suya yumuşatıcı katılmamalıdır.

5. Gövdeden parça kesilmesinin hemen ardından laleleri sıcak (yaklaşık 38 santigrat derece) koruyucu çözelti koyduğunuz temiz ve derin bir vazoya yerleştirin. Mükünse, çiçekler düzenlenmeden önce "alışması" için serin ve karanlık bir odada veya buzdolabında 2 ya da 3 saat bekletilmelidir.

6. Çiçeklerin ömrünü uzatan en önemli etmen sıcaklıktır. Yeni kesilen lalelerden yapılan aranjman serin, doğrudan güneş ışığına ve hava akımına maruz kalmayacağı bir yerde saklanmalıdır.

7. Laleler suya aç çiçeklerdir. Vazonun dolu olup olmadığı sık sık kontrol edilmeli ve koruyucu çözelti eklenmelidir. Köpüğün tamamen doymuş olmasına önem verilmeli ve kaptaki su seviyesi her gün ölçülmelidir.