Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Oto Lastik

Otomobil, günlük hayatın ayrılmaz bir parçası ve ulaşımı sağlayan bir araç. Bu aracın güvenli bir şekilde çalışması ve performansını tam olarak yansıtabilmesi için tüm aksamlarının düzenli çalışması gerekir. Bu aksamlar arasında yer alan lastik, fren mesafesi, hızlanma, performans gibi kritik konularda ana faktörler arasında yer almaktadır. Ayrıca lastik kalitesi araç dengesi, yol tutuşu ve yakıt tüketimi konularıyla da doğrudan alakadardır. Doğru lastik seçimi ve doğru zamanda değişim, aracınızın performansı için önemli bir konudur. Çünkü lastikler zamanla üzerinde yer alan kauçuk tabakayı kaybeder ve performansında düşme yaşanır. Üzerindeki dişler ve su aktarma kanallarının yok olması, olası anlarda fren mesafesinin yükselmesine ve kazalara neden olabilir. Farklı markalar tarafından üretilen lastikler, hava koşullarına ve zemine göre farklı performanslar gösterir. Aracınız için en iyi lastikleri ÇiçekSepeti’nde bulabilir, uygun fiyatlarla sipariş ederek güvenli sürüşün tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Otomobil Lastik Modelleri

Lastik performansları, mevsimsel şartlar ve lastiğin üretim amacına göre değişkenlik göstermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken konular; aracınıza uygun ölçülerde lastiği seçmek ve mevsimsel şartlar ile birlikte aracı kullanacağınız yollardır.

  • Lastik seçiminde mevsimsel şartlar oldukça önemlidir. Yazın sıcak günlerinde zeminin ekstra ısınması ve hareket, lastiğin performansını doğrudan etkiler. Bu nedenle lastik seçerken mevsimsel şartlar göz önünde bulundurulmalıdır.
  • Yaz lastikleri, yüksek sıcaklıklarda iyi performans sergileyen malzemeden üretilir. Hamur kalitesi ve kaplaması, sıcaklığın yüksekliğinden etkilenmeyen materyallerden seçilir. Böylece aşırı sıcakta ortaya çıkan basınca direnç gösterir ve performansını korur. 15 inç, 16 inç gibi boyutları bulunan yazlık lastikleri aracınızın ölçüsüne uygun şekilde seçebilirsiniz.
  • Kış lastikleri, yağmur ve kar gibi mevsimsel olaylarda aracınızın performansını korumak üzere tasarlanmıştır. Kar lastiği olarak da bilinen bu modellerin dış yüzeyinde özel kanallar bulunur. Bu kanallar suyu hızlıca tahliye eder ve buzlu zeminlerde yere yapışarak kayma sorununu engeller. 17 inç lastik, 18 jant lastik gibi ölçülerde satılan kışlık lastikleri aracınızın boyutuna uygun olarak seçebilirsiniz.
  • Yaz ve kış lastikleri dışında araç kullananların en çok tercih ettiği model olan 4 mevsim lastik, her mevsime uygun performans gösteren lastik türüdür. Hem yaz hem de kış aylarında kullanılmak üzere üretilen bu model lastikler, yazın hava basıncına, kışın ise soğuk havalarda kaygan zeminlere direnç gösterebilir. Arazi lastiği olarak da performansı fena olmayan 4 mevsim lastik modellerini araç boyutuna uygun şekilde seçerek güvenle kullanabilirsiniz.

Oto Lastik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil lastiği alırken aracınızın markası ve boyutları dışında belli başlı konulara dikkat etmeniz faydalı olacaktır. Oto lastik fiyatları; marka, lastik boyutu, malzeme kalitesi, kullanım ömrü gibi değerlere göre değişkenlik gösterdiğinden bütçenize uygun olarak en iyi seçimi yapmanız gerekir. Doğru lastik seçimi ile araç performansınızı artırabilirsiniz.

  • Araç lastiği almadan önce otomobil markanızın önerilerini dikkate almanız faydalı olacaktır. Fabrika çıkış bilgileri ve araç verilerinde, otomobil için en uygun lastik ölçüsü bilgilerini bulabilirsiniz. Bu ölçüler dışında lastikleri tercih etmeniz araç dengesi ve performansı etkileyecektir.
  • Mevsimsel şartlar gereği eğer yazlık ve kışlık olarak farklı lastik setleri kullanıyorsanız, doğru tarihlerde lastik değişimini yapmanız gerekir. Kışlık lastikleri sıcaklarda kullanmak lastiğe ve araca zarar verecektir. Aynı şekilde yazlık lastikler kış koşullarında performans gösteremez ve zarara neden olabilir.
  • Lastik performansını artırmak için lastiğinizle uyumlu jant modelleri kullanmanız gerekir. Ölçü olarak lastiğe uyumsuz olan jantlar, yakıt tüketimini ve araç dengesini etkiler.
  • Lastik değişimi zamanı geldiğinde tek veya çift değişim yapmak yerine 4’lü set halinde değişim yapmanız hem ekonomik olarak avantajlıdır hem de araç dengesi açısından doğru olandır.
  • Lastiklerinizin ömrünü uzatmak ve üzerinde çatlaklar oluşmasını engellemek adına lastik bakım seti temin edebilirsiniz. Bu setlerde yer alan ürünler, lastiğin ömrünü uzatır ve daha iyi performans göstermesine yardımcı olur.

Lassa, Michelin, Goodyear, Pirelli, Bridgestone gibi dünyaca ünlü markalar başta olmak üzere en iyi lastik markaları ÇiçekSepeti’nde! Hemen mobil uygulama veya web sayfasını ziyaret edin, indirimli otomobil lastik fiyatları ile otomobiliniz için en iyi seçimi yapın!