Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Lastik Şişirme Kompresörü

Motorlu taşıtlar artık hayatın ayrılmaz bir parçası haline geldi ve günden güne de bu önem artıyor. İşe gitmek, seyahat etmek, market alışverişi yapmak, tarım vb. işlerde kullanılan araçların lastiklerinde ise bazen sorunlar yaşamanız muhtemel olan bir durumdur. Çünkü yolda veya iş yaparken lastiğe gelen bir darbe ile lastik hava kaçırabilir ya da lastiğin jant vb. parçalarında sorun olduğu için havası azalabilir. Böyle anlarda lastiği şişirerek tamir için güvenli mesafeyi kazanmanız adına hava kompresörü kullanmanız gerekir. Lastik şişirme kompresörü, aracın akü bağlantısına ya da çakmak girişine bağlayarak kullanabileceğiniz oldukça güçlü bir cihazdır. Bu cihaz sayesinde aracınızın lastiğini şişirebilir veya düzenli olarak hava basıncı kontrolü yapabilirsiniz. Çünkü lastiklerin farklı hava basıncı değerlerine sahip olması aracın dengesini bozan etkenlerden biridir. Bu nedenle tüm lastiklerin benzer hava basıncında ve fabrika değerlerine uygun şekilde olması gerekir. Yaşanılan sorunların önüne geçmek ve lastik basıncını ayarlayabilmek adına edineceğiniz lastik şişirme kompresörü ile rahatça lastiklerinizi istediğiniz değerde basınçla şişirebilirsiniz.

Lastik Şişirme Kompresörü Çeşitleri

Araçların lastiklerinde yaşanabilecek problemlere karşı çözüm sunan lastik şişirme kompresörü çeşitleri, araç lastiğini pratik bir şekilde şişirmenize olanak tanır.

  • Araç tipi olarak da bilinen hava kompresörleri, akü bağlantı kabloları veya çakmak girişinden aldığı güçle çalışabilmektedir. Üzerinde dijital veya analog ekranlar bulunan bu kompresörler ile lastiğinizin basınç değerini ölçerek istediğiniz değere gelene kadar hava basabilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan modellerin dijital modellerinde istediğiniz basınç değerini ekrana yazarak bu değere geldiğinde hava basıncının durmasını ayarlamanız mümkündür. Analog modeller de ise ekran üzerindeki basınç tablosunu takip ederek istediğiniz değere geldiğinde hava basıncını kesmeniz gerekir.
  • Taşınabilir hava kompresörü veya taşınabilir lastik pompası olarak bilinen yeni nesil şarjlı modeller de bulunmaktadır. Bu modeller için herhangi bir güç kaynağına ihtiyacınız olmadan lastik basıncı ölçebilir ve hava basıncı alabilirsiniz. Ancak belli bir şarj süreleri olduğundan ve belli kapasitede hava basıncı sağladıklarından her araç için uygun değildir. Genelde otomobiller için geçici sorunları çözmek üzere tasarlanan bu modelleri bagajınızda az yer kaplaması nedeniyle rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Arazi araçları ve traktörler gibi büyük lastikleri olan araçlar için güçlü kompresörlere ihtiyacınız vardır. Bu tarz modellerin lastik basıncı sağlama kapasitesi yüksek olmalıdır ve istediğiniz değerleri sunmalıdır. Aksi takdirde beklentilerinizi karşılamaz ve ürünü boşa almış olursunuz. Büyük araçlar için çift piston hava kompresörü modelleri daha uygundur.
  • Hava kompresörü alırken aldığınız modelin volt değerine de bakmanız gerekir. 12V modeller en çok tercih edilen model olarak öne çıkmaktadır ve ihtiyaçlarınıza cevap verebilir.
  • Lastik şişirme kompresörü ile sadece lastik değil, şişme yatak, balon, top gibi ürünleri de şişirmeniz mümkündür. Kamp veya deniz tatilinde kullanacağınız şişme ürünleri hızlı ve pratik bir şekilde şişirmek adına rahatlıkla kompresörleri kullanabilirsiniz. Ürünlerin hava giriş noktalarına uygun uçları edinerek şişirme işlemlerini daha rahat bir şekilde yapmanız mümkündür.

Araç Kompresörü Nasıl Kullanılır?

Aracınızın lastiğinde bir sorun olduğunda lastik şişirme kompresörünü kullanmanız gerekir. Bu tarz ürünlerin kullanımı oldukça kolaydır. Ürünün çalışması için elektrik gücüne ihtiyacı vardır. Bunun için çakmak girişlerini veya akü bağlantısını kullanabilirsiniz. Bağlantıyı yaptıktan sonra cihaz dijital ekranlı ise size uyarı verecektir ve açma tuşuna basarak cihazı aktif hale getirebilirsiniz. Analog ekranlarda ise cihazın çalışma ışığı aktif hale gelecektir. Bundan sonrasında hava hortumunu alarak lastiğin sibop kapağını çıkarıp ucunu yerleştirin ve kilidini kapatın. Dijital veya analog ekran üzerinde lastiğin hava değeri görünecektir. Hava akışını aktif hale getirin ve istediğiniz değere gelene kadar basınç verme işlemine devam edin. İstediğiniz değere geldiğinde sibop üzerindeki kilidi açın ve hava kablosunu çıkarıp sibop kapağını yerine takın. Genel olarak kullanım bu şekilde olsa da farklı markalarca farklı kullanım özellikleri eklenebilmektedir. Bu nedenle kullanım kılavuzuna göz atmanızı tavsiye ederiz.

En iyi markaların lastik şişirme kompresörü modellerini uygun fiyatlarla Çiçeksepeti’nde bulabilir ve güvenle sipariş edebilirsiniz.