Çiçek ve Çikolata
Hediye ve Milyonlarca Ürün
Filtrele
Sırala

Lastik Yama Seti

Otomobil, bisiklet ve diğer taşıtlarda kullanım sırasında ortaya çıkan lastik patlağı veya hasarı gibi durumlarda lastik tamir kiti kullanmak gerekir. Sizi en yakın tamir noktasına taşıyacak veya eğer sorun büyük değilse çözmenize yardımcı olacak bu kitler sayesinde patlayan lastiği kendi imkanlarınızla onarabilirsiniz. Bisiklet lastikleri için tamir ve yama işlemleri daha uzun ömürlü olurken otomobil ve diğer ağır taşıtlar için lastik yama ve tamir kitleri zaman kazanmanızı sağlar. Tamir kiti içerisinde bulunan malzemeler bisiklet lastiği tamiri dışında şişme botlar, çadır kumaşlar gibi üzerinde delik açılan yerleri tamir etmek içinde kullanılabilir. Geleneksel metodlardaki tamirlere kıyasla oldukça basit ve kullanması kolay olan tamir kitleri sayesinde daha önce hiç lastik onarımı yapmamış kişiler bile rahatlıkla yama veya tamir işlemini gerçekleştirilebilmektedir.

Oto Lastik Tamir Kiti Nasıl Kullanılır?

Otomobilinizle yolda giderken başınıza pek çok beklenmedik durum gelebilir. Bu durumlar arasında en sık rastlanan ise lastik patlamasıdır. Özellikle dağlık ve kırsal bölgelerde bakımsız yolların etkisiyle lastik patlama durumu sıkça yaşanmaktadır. Böyle bir durum yaşadığınızda lastik değiştirmek gerekse de pratik ve o anki duruma çözüm getirecek bir yöntem olan lastik tamir kiti kullanımı size oldukça vakit kazandıracaktır. Lastik tamir kiti spreyi olarak da bilinen bu kit, sprey şişesinde sunulur ve bagajınızda bulunması oldukça büyük avantaj sağlar. Otomobiller, hafif ticari araçlar, motosikletler ve bisikletler içinde kullanılabilen lastik tamir kiti, hava ile temas eder etmez bir çeşit kauçuğa dönüşür ve arızalı bölgeye yama yapmanızı sağlar. Bu sayede lastiği şişirebilir ve yolculuğunuza tamir yerine geçene kadar devam edebilirsiniz. Kullanımı ise oldukça basittir:

  • Kiti kullanmadan önce iyice çalkalayın ve ürünün çubuk veya hortum olarak bulunan kısmını çevire çevire lastik sibobuna güzelce yerleştirin.
  • Kutuyu dik şekilde tutarak sprey düğmesine basın ve içindeki sprey sıvının lastiğin içine doğru aktığına emin olur.
  • Bu işlemi lastik şişene kadar devam ettirin. Bittiğinde lastiğin sorunlu olan kımsının sıvı tarafından dolduğunu ve kapatıldığını göreceksiniz.
  • Son olarak lastik içindeki ürünün iyice yayılması için aracınızı hafifçe hareket ettirin. Ek olarak lastiğin patlamasına sebep olan bir parça varsa

Yama Seti Nasıl Kullanılır?

Lastik yama kiti, tekerleği pratik bir şekilde tamir etmeniz için size oldukça rahat bir yöntem sunar. Bunun için güvenli bir yere geçtikten ve aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Tekerleğin kilit sistemi manuel ise el ile tekerleği maşa ve kadrodan ayırın. Eğer teker, somun ile sıkıldıya bir adet lokma anahtarına ihtiyacınız olacaktır. Lastiği sökme işlemini gerçekleştirin.
  • Sökme işlemi sonrasında kit içinde bulunan plastik levye ile dış lastiği ve ardından iç lastiği çıkarın. Çıkardığınız lastikte diken, çivi, cam kesiği gibi bir şey olup olmadığını kontrol edin. Eğer görünen bir madde varsa bunu cımbız veya çakı ile zarar vermeden çıkarın.
  • İç lastikte bir sorun olup olmadığını görmek için pompa ile şişirin ve hava çıkış kanallarını kontrol edin. Bunun için ufak bir kova suya lastiği batırarak kabarcık çıkıp çıkmadığına bakabilirsiniz.
  • Deliği tespit ettikten sonra lastik tamir kiti içerisinde bulunan hazır yapışkanlı yamalar ile alanı kapatın. Set içerisindeki zımpara ile delik çevresini iyice temizleyip alana yamayı yapıştırın ve yapıştırıcının iyice tutmasını sağlayın.
  • Sonrasında önce sibop kısmını ile iç lastiği geçirip jant oluğuna yerleştirin ve dış lastiği takıp pompa ile şişirin. Tamir işlemi tamamlandıktan sonra kontrol için biraz kullanın ve sorun yoksa kullanıma devam edebilirsiniz.

Tüm lastik tipleri için lastik tamir kiti ve lastik yama seti çeşitlerini Çiçeksepeti’nde bulabilir, güvenle sipariş edebilirsiniz.